دکتر محسن سلمان‌نژاد

سالانه ۷۰۰ هزار نفر به سالمندان کشور افزوده می شود

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشورگفت: پیش بینی می شود در کشور های در حال توسعه طی سه دهه آینده 80 درصد جمعیت را سالمندان تشکیل دهند

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشورگفت: پیش بینی می شود در کشور های در حال توسعه طی سه دهه آینده ۸۰ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل دهند

محسن سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشورگفت: پیش بینی می شود در کشور های در حال توسعه طی سه دهه آینده ۸۰ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل دهند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از رسیدن به نیمه قرن آینده در حدود سال های ۲۰۵۰ شاهد خواهیم بود که ۳۹ درصد جمعیت بسیاری از کشور ها را سالمندان تشکیل می دهند؛ بنابراین نیاز است سالمندان در اجتماع ادغام شوند و بیشتر در جامعه حضور داشته باشند.

سلمان نژاد اضافه کرد: در ایران، بنیاد فرزانگان برای ارائه خدمات به سالمندان طراحی شده است و هم اکنون بیش از ۱۰۰ بنیاد فرزانگان در کشور فعالیت دارند و طی دو سال اخیر تعداد آن ها هشت برابر شده است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور اظهار داشت: بنیاد فرزانگان از تشکل های مردم نهاد (NGO) تشکیل شده که مجوز خود را از سازمان بهزیستی کشور می گیرند و ناظر مستقیم آن نیز شورای ملی سالمندان کشور است.

سلمان نژاد افزود: رویکرد فعالیت بنیاد فرزانگان در سال های اخیر تغییر کرده است و با هدف فعال کردن سالمندان در کشور طراحی شده اند و در حقیقت حلقه بین دولت و مردم هستند. ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها، فراهم کردن زمینه های تفریح و گردشگری و تکریم از جمله اهداف فعالیت بنیاد فرزانگان است.

وی تصریح کرد: اغلب دولت ها در ارائه خدمات به سالمندان، کارآمدی کافی ندارند و بسیاری از کشور های جهان نیز به این صورت هستند. کشور های پیشرفته برنامه های درمانی و مراقبتی و اجتماعی برای سالمندان را در برنامه های حمایتی خود دیده اند، اما بیشتر کشور ها در این حوزه ضعف دارند.

سلمان نژاد تاکید کرد: مطمئن هستیم دولت به تنهایی نمی تواند به سالمندان خدمات لازم را ارائه دهد؛ بنابراین باید سازوکاری طراحی کنیم تا سرنوشت سالمندان را به مردم بسپاریم و برای این کار باید تشکل هایی ایجاد کنیم که این تشکل ها از دل مردم برآمده باشند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: برای تشکیل تشکل های کارآمد مردمی فعال در حوزه سالمندان در حال تامین بودجه هستیم تا این تشکل ها را به تشکل های مقرون به صرفه تبدیل کنیم یعنی تشکل هایی که درآمدزایی داشته باشند، اما فعلا تا چندسال شاید مجبور باشیم برای آن ها بودجه در نظر بگیریم.

سلمان نژاد افزود: حق عضویت، جذب سرمایه از خیریه ها و کسب و کار را در شبکه سالمندان در بنیاد فرزانگان درنظرگرفته ایم. هنگامی که جمعیت زیادی شکل می گیرد می توان از آن برای کسب و کار به طور مثال در حوزه گردشگری استفاده کرد.

وی ادامه داد: به طور مثال فروشگاه های دوستدار سالمند، علاوه بر تکریم سالمند درعین حال می توانند خدمات خود را به این جمعیت معرفی کنند که برای استفاده از این شبکه اطلاع رسانی باید هزینه پرداخت کنند.

سلمان نژاد خاطرنشان کرد: نیمی از جمعیت سالمند کشور را افراد ۶۰ تا ۷۰ سال تشکیل می دهند که به مراقبت نیاز ندارند و می توان برای آنان سازوکار گردشگری داخلی راه انداخت.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: برای نقل و انتقال سالمندان می توان تخفیفات ویژه ای در سیستم حمل و نقل هوایی و ریلی درنظرگرفت و در این راستا می توان واحد ها را همگرا کرد تا بنیاد های فرزانگان درآمدزایی داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم تقویت سیستم محلات برای سالمندان اظهار داشت: یک شهر باید شامل مناطق، مناطق شامل نواحی و نواحی شامل محلات باشد تا در این وسعت های محدود بتوان تمام سالمندان محله را در شبکه تشکل ها گردهم آورد و در این صورت مبارزه با فقر نیز بهتر شود.

سلمان نژاد تصریح کرد: جمعیت سالمندان در کشور در حال حاضر از هشت میلیون نفر فراتر رفته است. نرخ رشد سالیانه سالمندی در کشور ۳٫۸ درصد است.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور