مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری

۴۸ درصد سالمندان تحت پوشش هیچ صندوق بیمه‌ای نیستند

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: آمارها نشان می دهد در حال حاضر حدود 7.5 تا 9 میلیون سالمند در ایران زندگی می‌کنند که 48 درصد آنها تحت پوشش هیچ صندوق بیمه‌ای نیستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: آمارها نشان می دهد در حال حاضر حدود ۷٫۵ تا ۹ میلیون سالمند در ایران زندگی می‌کنند که ۴۸ درصد آنها تحت پوشش هیچ صندوق بیمه‌ای نیستند.


جمشید تقی زاده افزود: اگر اقدامات لازم در خصوص معیشت ‌و درمان این سالمندان بازنشسته برای سال های آتی پیش بینی نشود، سونامی سالمندی مشکلات و بحران هایی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.


وی تصریح کرد: ۲۰ درصد سالمندان زن و ۱۰ درصد سالمندان مرد تنها زندگی می‌کنند و این نشان‌دهنده این است که زنان سالمند و بازنشسته شرایط سخت‌تری نسبت به مردان دارند.


تقی زاده گفت: بیماری‌های قلبی، عضلانی، درد اسکلتی و بینایی از جمله بیماری‌هایی است که بازنشستگان به آن مبتلا هستند.


وی با تاکید بر اینکه خانواده ها وظایف مهمی در قبال این افراد به ویژه حفظ احترام و عزت و همچنین مراقبت از آنان برعهده دارند، گفت: سالمندان و بازنشستگان از مهمترین قشرهای جامعه به شمار می روند که در رشد و پیشرفت کشور اثرگذار هستند. در این میان کانون خانواده نیز با پرورش افرادی توانمند، توسعه منابع انسانی را پایه‌ریزی می کند و به همین دلیل استحکام این نهاد سبب ایجاد جامعه ای پویا و هدفمند خواهد شد.


تقی زاده ادامه داد: امروز بازنشستگان و خانواده آنان بیش از هر زمانی نیازمند امید و حمایت هستند. حضور هر سالمند در خانواده علاوه بر اینکه محور اتصال و ارتباط دیگر اعضای خانواده با همدیگر است، سبب آرامش و روشنایی و تکیه گاهی بزرگ برای نهاد خانواده هستند.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: قدرشناسی و تکریم سالمندان که برای جامعه برکت و رحمت هستند، مهمترین کاری است که تک تک فرزندان و بستگان آنان می توانند انجام دهند و خوشبختانه جامعه ایرانی هنوز پیوندهای خود را حفظ کرده و پیران و سالمندان را پشتوانه فکری وعاطفی خود می داند؛ این درحالی است که در بسیاری از کشورها سالمندان به لحاظ اجتماعی جایگاه خوبی ندارند و از سوی خانواده طرد و مورد بی احترامی قرار می گیرند.


تقی زاده اظهار داشت: تجربه نشان داده سالمندان و بازنشستگان بهترین مشاوران، در عرصه های مختلف اجتماعی هستند که با کمترین توقع، بیشترین منفعت را به خانواده و جامعه هدیه می کنند.


وی گفت: ما بر این باوریم که آرامش و امنیت اجتماعی و اقتصادی کشور مدیون تلاش‌های بی‌دریغ بازنشستگان است که طی سال‌های فعالیت خود از هیچ کوششی دریغ نداشته و با پشتکار و سخت‌کوشی وصف‌ ناپذیر در عرصه آبادانی و سازندگی این مرز و بوم، چرخ‌های عظیم توسعه و پیشرفت را به حرکت درآورده اند.


تقی زاده با تاکید بر اینکه سالمندان و بازنشستگان ستون های خانواده و تکیه گاه نسل امروز هستند، گفت: باید کرامت و حرمت بازنشستگان به نحو شایسته ای حفظ شود، چرا که این عزیزان با کوله باری از تجربه و تدبیر می توانند پل ارتباطی برای انتقال تجارب و اطلاعات ارزشمند و گرانبهای خود به نسل امروز باشند.


وی تاکید کرد: صندوق بازنشستگی کشوری برای تحکیم و تقویت نهاد خانواده از هر طرحی که به استحکام و پیوند خانواده کمک کند، حمایت می کند.

منبع: ایرنا