رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

گیلان/ رودسر و املش سالمندترین شهرهای کشور هستند

دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دومین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم‌زاده گفت: رودسر و املش سالمندترین شهرهای کشور به شمار می‌روند.

 دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دومین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم‌زاده گفت: رودسر و املش سالمندترین شهرهای کشور به شمار می‌روند.

 دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک در دومین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم‌زاده با محوریت «بازتوانی و تروما» در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مقوله سالمندی برای کشور ما و علی الخصوص گیلان، حایز اهمیت است، گفت: جمعیت بالای ۶۰ سال ایران به سرعت رو به رشد است.
وی با بیان اینکه گیلان با متوسط ۲/۱۳درصد جمعیت بالای ۶۰ سال جزء سالمندترین استان‌های کشور است، تصریح کرد: رودسر و املش سالمندترین شهرهای کشور به شمار می‌روند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: با داشتن چنین جمعیت سالمندی، اولویت جامعه پزشکی و دست اندر کاران حوزه سلامت باید به مسائل و مشکلات پیش رو سالمندان و مخصوصا تروما در سالمندان معطوف شود. در این زمینه، آسیب‌های جزئی و کوچک در سالمندان می‌تواند حیات آنها را تهدید کند.

یوسف‌زاده ادامه داد: یک زمین خوردن ساده و افتادن از صندلی در سالمندان می‌تواند باعث خونریزی مغزی، شکستگی مهره، شکستگی لگن، شکستگی استخوان شود. در این راستا، بازتوانی و مسایل مربوط به پوکی استخوان و ضعف عضلانی در سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه یک سالمندی با نشاط داشته باشیم، باید از ذخایر و منابع مالی خودمان در دوران جوانی و میانسالی به درستی استفاده کنیم و با بهره‌گیری از سبک زندگی مناسب که مرتبط با رژیم غذایی مناسب و فعالیت فبزیکی مناسب است یک سالمندی با نشاط داشته باشیم.

یوسف‌زاده، با بیان اینکه دوره نوجوانی تاثیر بسزایی در دوران سالمندی دارد، تاکید کرد: توجه به مقوله سالمندی بدون نگاه پیشگیرانه امکان پذیر نیست بنابراین بایستی به این مهم توجه شود.

دکتر شادمان نعمتی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به سه واژه سالمندی، تروما و توانبخشی به عنوان مباحث قابل توجه در حوزه سلامت، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مقوله سالمندی و توانبخشی یک نگاه خاص و استراتژیک دارد، از این رو راه‌اندازی و تاسیس دانشکده توانبخشی از جمله برنامه‌های در دست اقدام دانشگاه است.

وی افزود: همچنین، در بخش توانبخشی (کاشت حلزون گوش) به زودی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، راه‌اندازی می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تدوین نقشه جامع علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: راه‌اندازی کوهورت سالمندی نیز از جمله اقدامات دانشگاه برای بهبود زیرساخت‌های سلامت سالمندان در استان است.

دکتر اسماعیل ابراهیمی، رئیس هیات ممتحنه بورد فیزیوتراپی ایران نیز ضمن حضور در این همایش، با اشاره به فرایند سالمندی و تاثیرات آن بر ستون فقرات به تشریح چگونگی ایجاد این تغییرات و راه‌های پیشگیری از آن پرداخت.

منبع: ایسنا