معاون اول رييس جمهور

برنامه ریزی برای ارتقاء منزلت و کرامت سالمندان ضروری است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روند رو به رشد جمعیت سالمندی در کشور گفت: براساس آمار و گزارش ها، جمعیت سالمند کشور در ۳۰ سال آینده رشد قابل توجهی خواهد داشت و باید از هم اکنون برای تامین نیاز‌ها و برنامه‌های سالمندان برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روند رو به رشد جمعیت سالمندی در کشور گفت: براساس آمار و گزارش ها، جمعیت سالمند کشور در ۳۰ سال آینده رشد قابل توجهی خواهد داشت و باید از هم اکنون برای تامین نیاز‌ها و برنامه‌های سالمندان برنامه ریزی کنیم.

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در کنفرانس منطقه آسیا ـ اقیانوسیه نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی، از برگزاری این همایش قدردانی کرد و افزود: این گردهمایی فرصتی برای تأمل و بازاندیشی درباره موضوع سالمندی و سالمندان است که امیدوارم آغاز یک اقدام بزرگ و جدید برای توجه به سالمندان بوده و دستاوردهای خوبی را به همراه داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه موضوع جمعیت و آینده نگری برای برنامه های آتی کشور بسیار مهم و تعیین کننده است، اظهار داشت: ایران در دوره ای رشد جمعیت بالای ۴ درصد را تجربه کرده است و تامین نیاز آن رشد بالای جمعیتی، برنامه ریزی دقیق و منسجم را می طلبد.

وی ادامه داد: رشد جمعیت در مقاطعی باعث شد که مدارس کشور سه شیفت و ۴ شیفت باشند و وقتی که این جمعیت به سن دانشگاه رسید،

کنکورهای بزرگی برای رقابت جهت ورود به دانشگاه ها در کشور برگزار شد که البته یکی از برکات این جمعیت زیاد، در اقصی نقاط کشور دانشگاه و مراکز دانشگاهی احداث گردید.

دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: جمعیت سالمند کشور براساس سرشماری سال ۹۵، حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که براساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمند کشور سه برابر و حدود ۳۰ میلیون نفر می شود. ایران تاکنون با چنین جمعیت سالمندی مواجه نبوده و لازم است با استفاده از تجربیات کشورهایی که در این زمینه موفق بوده اند، برنامه های دقیقی در جهت تامین نیازهای سالمندان انجام دهیم.

 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی جهت ارتقاء منزلت و کرامت سالمندان گفت: این برنامه باید با سلامت اجتماعی و توسعه کشور مرتبط باشد و با توجه به جایگاهی که سالمندان در کشور دارند و اندوخته بزرگی که این بخش جامعه با خود دارد، هر برنامه ای که تدوین کنیم حتماً به برنامه های توسعه ای کشور کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه قدرت نظام سیاسی و مدنی در استفاده از ظرفیت و توان سالمندان است، خاطر نشان کرد: دولت باید با کمک نهادهای مدنی بتواند از ظرفیتی که در جمعیت سالمندی کشور وجود دارد استفاده مطلوب کند.

دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه دوره سالمندی دوره کمال و بلندای زندگی هر انسان است، تصریح کرد: انبوهی از تجربیات در سالمندان نهفته است که می تواند گویای اتفاقات گذشته و راهنمای آینده جامعه باشد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نهادهای مدنی بعنوان حلقه های ارتباطی بین سالمندان و دستگاه های دولتی نقش تعیین کننده ای در برنامه ریزی برای ایجاد رفاه و امنیت سالمندان ایفا می کنند، از ایجاد بنیاد فرزانگان قدردانی کرد و افزود: این بنیاد می تواند با استفاده از ظرفیتی که در سالمندان وجود دارد و از طریق ارتباطی که با دولت برقرار می کند، نقش موثری در این زمینه داشته باشد.

 

وی ادامه داد: سیاست ها و برنامه های عملی در جهت توانمند سازی سالمندان، حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنها و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای امنیت سالمندان و ارتقاء سطح امید به آینده در میان این بخش از جامعه است.

دکتر جهانگیری گفت: ما باید از برنامه هفتم توسعه با تاکید بیشتری در برنامه ریزی های خود سرفصل مشخصی در ارتباط با نیازها و برنامه های سالمندان داشته باشیم زیرا جامعه ای که جمعیت سالمندان سهم عمده ای در هرم جمعیتی آن داشته باشد باید تأثیراتش در رشد اقتصادی کشور، بودجه دولت، هزینه های صندوق های بازنشستگی و سن بازنشستگی مورد بررسی قرار گیرد و نقش سالمندان در تمام ابعاد سیاسی،‌اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جامعه به طور دقیق دیده شود.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه صندوق های بازنشستگی در کشور در مقطع فعلی بعنوان یکی از ابر چالش ها پیش روی کشور قرار گرفته اند و به بودجه دولت متکی هستند، افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد منابع مورد نیاز صندوق بازنشستگی کشوری و حدود ۱۰۰ درصد هزینه های صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح توسط دولت تأمین می شود و این در حالی است که در سالهای آینده با انباشت نیروی انسانی که به سن بازنشستگی می رسند، هزینه های آنها باید از طریق این صندوق ها تأمین شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه از اوایل دهه هشتاد شمسی با قانون و آیین نامه ها و نهایتاً‌ سندی که دردولت تدبیر و امید تدوین شد تا حدودی به این موضوع پرداخته شده است و علاوه بر آن در برنامه های توسعه‌ای و نیز سیاست های کلی جمعیت و سیاست های خانواده که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و بندهایی به مسائل سالمندان و نیازهای آنان اشاره داشته است.

 

کنفرانس منطقه آسیا _ اقیانوسیه نقش خانواده اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی آبان ۹۷ ۱۱

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در فرهنگ ایرانی، سالمندی مترادف با فرزانگی است، تصریح کرد: همانطور که تاکنون نهادهای مختلف و مرتبط با نیازهای جامعه در کشور ایجاد شده اند، انسان های شریفی در کشور به صحنه آمده اند و با ایجاد نهادهای مدنی فعال در زمینه موضوعات اصلی جامعه نظیر ساخت مدرسه، بهداشت و درمان و ازدواج، سعی کرده اند بخش وسیعی از بار دولت را بر دوش بگیرند.

معاون اول رییس جمهور از رسانه ها، صدا و سیما، شخصیت های موثر و نخبگان جامعه خواست وضعیت آینده جمعیتی کشور را برای مردم تبیین کنند تا خیرین تمرکز بیشتری در این حوزه داشته باشند تا در سالهای آینده دغدغه کمتری برای تأمین نیازهای سالمندان داشته باشیم.

در این مراسم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به اینکه جمعیت سالمندی کشور در سالهای آینده افزایش خواهد یافت، گفت: بسیار مهم است که اثرات ناشی از سالمند شدن جامعه را در دستور کار قرار داده و برای آن برنامه ریزی کنیم.

دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: امید ما این است که همه سالمندان کشور با هر سطحی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سلامتی این امکان را داشته باشند که بصورت فعال زندگی کنند و کارهای خود را انجام دهند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این کنفرانس با بیان اینکه افزایش جمعیت سالمندی پدیده ای جهانی است و مختص کشور ایران نیست، گفت: در سال ۱۹۸۰ جمعیت سالمندان جهان ۳۸۲ میلیون نفر بود که این عدد در سال ۲۰۱۷ به ۹۶۲ میلیون نفر افزایش یافت.

وی ا فزود: در ایران شاخص رشد جمعیت ۱٫۲ درصد و شاخص رشد جمعیت سالمندی ۷٫۸ درصد است که این یعنی در برنامه های خود باید حمایت های اقتصادی و اجتماعی از سالمندان را دو چندان کنیم.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور