به ریاست فرماندار شهرستان اردکان

یزد/ چهارمین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان

چهارمین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری در محل سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان تشکیل شد.

چهارمین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری در محل سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان تشکیل شد.

چهارمین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری به ریاست آقای مهندس مقیمی فرماندار شهرستان ، سرکار خانم کرمانیان معاون محترم اجتماعی فرماندار و با حضور رئیس بهزیستی، مدیران دستگاهها ی شهرستان اردکان و نمایندگان شورای اسلامی شهر، شهرداری و نظام مهندسی راس ساعت ۳۰: ۱۰ در محل سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه مهندس مقیمی فرماندار اردکان ضمن گرامیداشت هفته تکریم سالمندان، گفت: توجه به این دوران و برنامه ریزی برای آماده سازی و مناسب سازی محیط شهری و اداری برای حضور موثر و مفید سالمندان در همه عرصه های اجتماعی ضروری است وی از همه ادارات و دستگاههای دولتی خواست تا ظرف مدت یک ماه تمامی خدمات قابل ارائه به سالمندان و بازنشستگان را احصاء و در جلسه بعدی شورا ارائه نمایند.

فرماندار اردکان از مدیران ادارات دولتی شهرستان خواست تا برای بازدید کارمندان از مرکز سالمندان مجد و دیدار با بازنشستگان ادارات برنامه ریزی کنند ، وی همچنین از ایجاد مرکز روزانه سالمندان در اردکان به عنوان یکی از نیازهای شهرستان نام برد.

سپس در این جلسه دکتر عضدزاده رئیس اداره بهزیستی و دبیر شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان با اشاره به روز جهانی سالمندان و شعار ویژه این روز (پاسداشت مدافعان حقوق سالمندان) از لزوم دسترسی و برخورداری سالمندان از تمامی حقوق شهروندی و انسانی خود، یاد کرد و با ارائه اسلایدهایی نقش و جایگاه سالمندان در فرهنگ و سنن ایرانی و اسلامی را بر شمرد و با بیان آیات و روایات اسلامی، حقوق سالمندان در دین مبین اسلام را تبیین و سپس حقوق سالمندان را از منظر منشور حقوق سالمندان و اصول ملل متحد برای سالمندان برای اعضاء شورا تشریح نمود و نیز با اشاره به بندهای ۷ و ۱۴ سیاستهای کلی جمعیت، بر لزوم تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و توانمندسازی آنان و پژوهش های جمعیتی و توسعه انسانی در این عرصه تأکید و ایجاد مرکز تحقیقات سالمندی اردکان را گامی در راستای عمل به این الزامات عنوان نمود.

رئیس اداره بهزیستی اردکان با اشاره به ماده ۲ منشور حقوق سالمندان و مواد ۵ ،۷،۸ اصول ملل متحد برای سالمندان از جمله حقوق سالمندان رامناسب‌سازی محیط زندگی با نیازهای فرد سالمند برشمرد و بر مناسب سازی فضاهای عمومی تأکید و تصریح کرد: در شهرهای بدون مانع و دوستمدار سالمند با تمرکز بر این مهم که همه شهروندان دارای حقوق شهروندی یکسان هستند، امکانات برای همه فراهم می‌شود و همه شهروندان اعم از سالمندان و معلولان جسمی و حرکتی می‌توانند بدون کمترین زحمتی از امکانات بهره‌مند شده و زمینه حضور فعال و مشارکت موثر اجتماعی سالمندان در جامعه را فراهم آورد.

در این جلسه خانم کرمانیان معاون محترم اجتماعی فرمانداری اردکان طی سخنانی از کافی نبودن ارائه خدمات به سالمندان در ادارات دولتی گلایه نمود و بر لزوم تکریم بیش از پیش سالمندان در ادارات و لزوم آموزش شیوه زندگی سالم ویژه این قشر تاکید نمود.

در ادامه جلسه هر کدام از اعضای شورا به بیان دیدگاهها و گزارش اقدامات انجام شده و در دست اقدام ادارات درحوزه سالمندان پرداختند.

منبع: اداره بهزیستی شهرستان اردکان