با حضور رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان

جلسه کمیته مشورتی تدوین و ترسیم نقشه راه جمعیت سالمندی کشور برگزار شد

جلسه کمیته مشورتی تدوین و ترسیم نقشه راه جمعیت سالمندی کشور، با هدف اولویت بندی مشکلات سالمندی جمعیت در ایران صبح امروز در مجموعه فرهنگی_رزشی «تلاش» برگزار شد.

جلسه کمیته مشورتی تدوین و ترسیم نقشه راه جمعیت سالمندی کشور، با هدف اولویت بندی مشکلات سالمندی جمعیت در ایران صبح امروز در  مجموعه فرهنگی_رزشی «تلاش» برگزار شد.

جلسه کمیته مشورتی تدوین و ترسیم نقشه راه جمعیت سالمندی کشور، با هدف اولویت بندی مشکلات سالمندی جمعیت در ایران با حضور دکتر سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، دکنر حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، «لیلا جودان» نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران و همچنین نمایندگانی از سازمان بهزیستی کشور، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی،وزارت کشور،وزارت امور خارجه و دانشگاه علوم پزشکی تهران،دانشگاه علوم بهزیستی ومرکز آمار ایران؛ صبح امروز در  مجموعه فرهنگی_رزشی «تلاش» برگزار شد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در جلسه کمیته مشورتی تدوین و ترسیم نقشه راه جمعیت سالمندی کشور، با اشاره به لزوم ترسیم و تفهیم دیدگاه های حقوق بشری در اندیشه تمامی مدیران و مسئولان کشور، گفت: افرادی که برای جامعه تصمیم گیری می کنند باید همواره ناتوانی برخی اقشار جامعه در عبور و مرور و دسترسی به اماکن مختلف و… را مدنظر قرار دهند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: در تشکیل این جلسه مشورتی مربعی با اضلاع متفاوت و مفید تشکیل شده است که یک ضلع آن مردم و نهادهای مردمی و در رأس آن جمعیت مطالبه گر و تحصیل کرده سالمندی کشور؛ ضلع دیگر آن دولت- در قالب دبیرخانه شورای ملی سالمندان،وزارت کشور،وزارت امور خارجه و سایر نهادهای دولتی- و اضلاع دیگر آن را اساتید دانشگاه و نهادهای بین المللی تشکیل داده اند که این مربع از نظر من بسیار مبارک و کاربردی است.

۴۲
 وی با اشاره به عدم تداوم برخی فعالیت ها  سالمندی تصریح کرد:گاهی کار و فعالیت در حوزه سالمندی انجام شده است و انتظار و مطالبه ای ایجاد کرده است، اما به دلیل برخی ناهماهنگی ها و جابجایی ها در حوزه های مختلف این فعالیت متوقف شده است، لذا لازم است برنامه ای ماندگار و اجرایی در این حوزه طرح ریزی شود.

نحوی نژاد در خصوص همکاری نهادهای بین المللی افزود:این نهادها همواره قصد دارند در حوزه های تکنیکی و شیوه و روش کار با ما همکاری داشته باشند زیرا به زعم آنها کشور ایران هم از نظر ثروت مادی و هم از نظر دانش کشوری غنی است و تنها به آموزش تکنیک نیاز دارد.
 
 معاون امور توانبخشی در خصوص لزوم ابلاغ سند ملی سالمندان افزود: قطعا برای انجام هر فعالیتی به زیر ساخت نیاز داریم و ابلاغ این سند بارقه امیدی است که برنامه های توسعه ای ، تبیین وظایف دستگاه ها و همچنین نظارت دستگاه های ناظر بر این برنامه ها؛ بر اساس این میثاق ملی- که باید منبعث از دین و فرهنگ و منطق و شعور ما باشد-صورت گیرد.
وی با اشاره به لزوم ترسیم و تفهیم دیدگاه های حقوق بشری در اندیشه تمامی مدیران و مسئولان کشور گفت: کسانی که برای جامعه تصمیم گیری می کنند باید همواره ناتوانی برخی اقشار جامعه در عبور و مرور و دسترسی به اماکن مختلف و… را مد نظر داشته باشند و این موضوع نه از سر ترحم و دلسوزی و به عنوان خیرخواهی بلکه به عنوان حقوق شهروندی اعضای جامعه باید مد نظر قرار گیرد.

نحوی نژاد، در پایان سخنانش یادآور شد: سازمان بهزیستی به ویژه حوزه توانبخشی آمادگی دارد برای ترسیم نقشه راه و برنامه ریزی برای رفاه،آسایش و سلامت سالمندان عزیز، در کنار شما باشد.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان