معاون حمایت و سلامت کمیته امداد:

یک میلیون و۴۰۰ هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد هستند

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: هفت میلیون و 400 هزار سالمند در کشور وجود دارد که از این تعداد، یک میلیون و 400 هزار تَن از آنان تحت پوشش این نهاد می باشند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: هفت میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند در کشور وجود دارد که از این تعداد، یک میلیون و ۴۰۰ هزار تَن از آنان تحت پوشش این نهاد می باشند.

فاطمه رهبر روز سه شنبه در آیین تجلیل از سالمندان در مجتمع فرهنگی حضرت معصومه(س) قم، افزود: افراد بالای ۶۰ سال سن را سالمند گویند و این قشر به اقتضای سن و شرایط جسمی، هزینه بیشتری نسبت به سایر اقشار دارند.

وی با تاکید بر اینکه قوانین کشوری و کمیته امداد در راستای حمایت از سالمندان است، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید قوانینی را تصویب نماید تا شرایط زندگی سالمندان بهبود یابد.

وی با اشاره به کاهش زاد و ولد در کشور، بیان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید نموده اند، دولت ها باید فکری برای این مساله داشته باشند، وگرنه در چند سال آینده ایران جزو کشورهای سالمند محسوب خواهد شد.

رهبر گفت: اشتغال، تحصیل، مسکن و ازدواج از جمله مواردی است که باید برای جوانان مهیا تا رشد و بالندگی کشور با مشکل مواجه نشود.

وی گفت: بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار در قالب سه میلیون تَن درسراسر کشور مستمری بگیر کمیته امداد می باشند.

وی افزود: حدود ۵۰۰ هزار خانوار با جمعیت یک میلیون تَن یک یا چند خدمت از کمیته امداد امام خمینی دریافت می کنند و همچنین حدود یک میلیون تَن نیز خدمات موردی می گیرند.

رهبر ادامه داد: درحال حاضر جمعیتی حدود پنج میلیون تَن از کمیته امداد خدمت می گیرند.

وی گفت: کمک معیشت افراد تحت پوشش کمیته امداد درسالجاری سه تا چهار برابر شده است و در حال حاضر خانواده پنج نفره حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال مستمری دریافت می کند.

وی افزود: کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان، کمک هزینه درمان تکمیلی، هزینه اجازه منزل، خرید منزل، ساخت و ودیعه مسکن از جمله تسهیلاتی است که به مددجویان پرداخت می شود.

رهبر اضافه کرد: تمام مددجویان بیمه حوادث هستند، مشاوره حقوقی، خانوادگی، قضایی و ارائه وام های کارگشایی، اشتغال، کمک هزینه جهیزیه و معافیت از سربازی در موارد خاص از دیگر خدماتی است که توسط کمیته امداد ارائه می گردد.

وی با اشاره به محدودیت منابع کمیته امداد، گفت: این نهاد به تنهایی نمی تواند مشکلات قشر تحت پوشش را حل نماید و دستگاه های دیگر باید آن را یاری نمایند تا مشکلات به حداقل برسد.

رهبر همچنین با اشاره به احادیث مختلفی از امامان معصوم پیرامون جایگاه سالمندان، گفت: دین اسلام علاوه بر تاکید نسبت به احسان والدین، جایگاه مهمی نیز برای سالمندان درخانواده قائل است.

آیین تجلیل از سالمندان استان های البرز، اصفهان، مرکزی، تهران، سمنان و قم با حضور مسئولان کمیته امداد و استانداری در مجتمع فرهنگی تربیتی حضرت معصومه(س) آغاز و تا سه روز ادامه دارد، برنامه های مختلفی برای سالمندان دعوت شده به این آیین در نظر گرفته شده است.

** مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم نیز دراین آیین گفت: در این استان ۳۶ هزار تَن تحت پوشش این نهاد هستند که ۱۴ هزار تَن از آنان سالمندان بالای ۶۰ سال می باشند.

اکبر میرشکار با بیان این که نباید فعالیت کمیته امداد باعث شود از توجه به سالمند غافل شویم، افزود: مددکاران کمیته امداد هر سه ماه یکبار برای سرکشی و مددکاری سالمندان و ارائه خدمات ویژه در حوزه درمان و نشاط و معیشت اقدام می کنند و برنامه ریزی های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

در حال حاضر ۲۰ هزار و ۷۰۳ خانوار معادل ۲٫۷ درصد جمعیت قم زیر پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد، ۱۵هزار و ۶۰ خانوار معادل ۱٫۹ درصد جمعیت استان مستمری بگیر بوده و سایر خانوارها نیز از خدمات تک یا چند خدمتی امداد مثل درمان، فرهنگی و اشتغال بهره مند می شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا