سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

بیش از ۱۲۰ بنیاد فرزانگان مسائل و موارد مرتبط با سالمندان را بررسی می‌کنند

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان با اشاره به اینکه جمعیت ایران به سمت سالمندی در حرکت است؛ از ابلاغ سند سالمندی خبر داد.

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان با اشاره به اینکه جمعیت ایران به سمت سالمندی در حرکت است؛ از ابلاغ سند سالمندی خبر داد.

سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مراسم گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان با اشاره به اینکه جمعیت ایران به سمت سالمندی در حرکت است؛ از ابلاغ سند سالمندی خبر داد و گفت: شورای ملی سالمندان ۲ کار گروه شامل کارگروه امنیت و سلامت غذایی سالمندان و کارگروه شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی تشکیل ‌داده است.

«انوشیروان محسنی بندپی» سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با اشاره به گسترش سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌های سالمندی گفت: یش از ۱۲۰ بنیاد فرزانگان به عنوان حلقه ارتباطی مسائل و موارد مرتبط با سالمندان را بررسی می‌کنند. همچنین بانک جامع اطلاعات سالمندی  تدوین و تنظیم خواهد شد. پیمایش ملی سالمندی اطلاعات اجتماعی و اقتصادی زندگی آنها را بررسی می‌کند که با همکاری صندوق بین المللی جمعیت سازمان ملل است.

بندپی، با بیان اینکه صندوق تامین اجتماعی موظف شده تا اطلاعات را در اختیار دبیرخانه قرار دهد تصریح کرد: وب سایتی هم در دبیرخانه برای دسترسی سالمندان به شبکه خدمات مرتبط با سالمندی تاسیس شده است، به طوری که به جز سود جمعیتی افراد بین ۱۵ تا ۶۰ که ۷۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، سود جمعیتی افراد بالای ۶۴  سال نیز در اختیار این گروه قرار گیرد.

سرپرست وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه جمعیت ایران به سمت سالمندی در حرکت است اظهار کرد: سالمندی یک فرآیند زیست شناختی و در عین حال موهبتی الهی است و افراد جامعه در مسیر کاری، علمی، تخصصی و کارشناسی‌شان با تجربیات ارزشمند وارد دوران سالمندی می‌شوند.

بندپی، با اشاره به تقسیم بندی جمعیت کشورها به سه گروه سنی اذعان کرد: کشورهایی که ۷ تا ۱۴ درصد از جمعیت کشور شان سالمند باشند در گروه اول، ۱۴ تا ۲۱ درصد از جمعیت در این سنین در گروه دوم و کشورهایی که بیش از ۲۱ درصد از جمعیت آن در سنین سالمندی قرار داشته باشند در گروه سوم قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در کشور در سال ۹۵ ، ۹٫۳ درصد جمعیت کشور سالمند بودند، تصریح کرد: در حال حاضر ایران در گروه اول قرار دارد اما پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ این جنعیت به ۱۳ میلیون نفر برسد و در سال ۲۰۵۰، ۳۱ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل دهند.

بندپی، با تاکید بر اینکه طی سال‌های اخیر سازمان بهزیستی محل استقرار شورای ملی سالمندان شده است گفت: با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و صندوق جمعیت توسعه برنامه‌ریزی های خوبی برای اقدامات لازم در مورد سالمندان در حال انجام است.

وی با بیان اینکه سالمندان در حوزه اجتماعی تنها هستند افزود: سالمندان جزء اقشار آسیب پذیرتر در حوزه اقتصادی هستند، همچنین در حوزه سلامت نیز بیماری‌های بیشتری بر آنها غالب می‌شود و هزینه‌های درمان برای آنها طاقت فرسا است. به همین علت در شورای ملی سالمندان کارگروه سلامت و امنیت غذا و کارگروه رفاه و تامین اجتماعی تشکیل شده است.همچنین پیمایشی در حوزه سالمندان در دست انجام است تا از نتایج آن در حوزه سیاست گذاری استفاده شود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با بیان اینکه باید با پدیده سالمندی برخورد علمی و تخصصی شود تا مسائل پیرامون سالمندی حل شده و این دوره تبدیل به دورانی پویا شود یادآور شد: امروز شورای ملی سالمندان با حضور اعضای آن تشکیل و تقسیم کار و تصمیم گیری‌های آن انجام شد.

گفتنی است، همزمان با روز جهانی سالمندان، نشست مشترکی با حضور «لیلا جودان» رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل، «احمد میدری» معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمدتقی نوربخش» رئیس سازمان تأمین اجتماعی، «ابراهیم صادقی فر» معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، «پهبد پورشبانان» جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور، «حسین نحوی نژاد» معاون توانبخشی سازمان و سایر اعضای شورا ملی سالمندان در محل وزارتخانه برگزار شد.

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.