رئیس سازمان بهزیستی کشور

پیام جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت فراررسیدن روز جهانی سالمندان

پهبد پورشبانان جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی فراررسیدن روز جهانی سالمندان را تبریک گفت.

پهبد پورشبانان جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیامی فراررسیدن روز جهانی سالمندان را تبریک گفت.

«پهبد پورشبانان» جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور به مناسبت فراررسیدن روز جهانی سالمندان پیام تبریک صادر کرد.
متن پیام به شرح ذیل است:

بسمعه تعالی

سالمندان و کهنسالان، این نمادهای تجربه و خرد، حلقه های ارتباط ما با تجربیات نسل های پیشین، واسطه های امتداد مسیر تمدن ها و فرهنگها هستند. ما با احترام به کهنسالان در حقیقت به فردای خود احترام می گذاریم.

سالمندی بعنوان یک فرایند زیستی پدیده ای است با جنبه های مختلف روانی و اجتماعی که در واقع بخشی از روند طبیعی زندگی انسان محسوب می شود. در عصر کنونی صورت بندی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع تغییراتی نموده و مؤلفه های آن تعاریف جدیدی یافته اند. روند سریع سالخوردگی جمعیت از پیامدهای توسعه نظیر افزایش امید به زندگی و کاهش موالید، سبب افزایش درصد سالمندان در کل جمعیت شده است. هر چند جمعیت ایران از نظر ساختاری در حال حاضر سالخورده نیست اما در آینده ای نزدیک سالمندان بخش قابل توجهی از ساختار جمعیتی کشور را تشکیل خواهند داد. از آنجا که عدم آمادگی برای مواجهه با این وضعیت هزینه های بسیاری را در ابعاد مختلف به جامعه تحمیل می نماید، لذا ضروری است پیش بینی تمهیدات لازم در راس اولویتهای سیاستگذاری جامعه قرار گیرد.

بر این اساس سازمان بهزیستی کشور بعنوان دبیرخانه شورای ملی سالمندان ،بر اساس وظایف قانونی خود و در راستای حمایت گری و ساماندهی امور سالمندان نسبت  به تدوین و اجرای محورها و سرفصلهای مهم فعالیت در جهت تقویت مشارکت اجتماعی سالمندان، مدیریت اوقات فراغت، ورزش، بهداشت، سلامت، وضعیت اقتصادی و معیشتی ایشان، انجام پیمایش و تحقیقات علمی، کاربردی در زمینه سالمندان  با بهره گیری از تجارب و مشاوره های بین المللی، پیگیری مناسب سازی محیط و مبلمان شهری، آموزش، توانبخشی و … اقدام می نماید، و در این راستا ضمن دعوت از انجمنها و موسسات علمی فعال در این عرصه از همکاری و تعامل ایشان برخوردار می گردد.تا از این رهگذر خدمات جامع، مطلوب، کارآمد و متناسب با نیازهای روز سالمندان را در کشور گسترش و تسری داده ، به افزایش سطح کیفیت زندگی، رعایت تکریم و جایگاه اجتماعی سالمندان کمک نماید.

شایان ذکر است سالمندی موضوعی چند بعدی است که پرداختن صحیح به تمامی ابعاد آن از عهده یک بخش و یا یک سازمان خارج بوده و لازم است تمامی دستگاهها، بخشها و سازمانهای مرتبط در قالبهای همسو و هماهنگ به مرتفع ساختن نیازها و مشکلات سالمندان و تعدیل اثرات جانبی سالخوردگی بپردازند.

در پایان ضمن گرامیداشت و تبریک روز جهانی سالمندان، به پاس اندیشه ها و زحمات سالمندان عزیز کشور اسلامی مان، بر قامت به رکوع رفته ایشان، به نشانه  احترام سر فرود آورده  و بر دستان گرم و با محبتشان بوسه مهر می زنیم. از خداوند قادر حکیم طول عمر، سلامتی و عزت و اقتدار را برای همه سالمندان گرامی مسئلت می نمایم.
 

دکتر پهبد پورشبانان

جانشین رئیس سازمان بهزیستی کشور

منبع: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل