مدیرکل بهزیستی استان مرکزی

مرکزی / درصد سالمندان در استان مرکزی بیش از آمار کشوری است

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با بیان اینکه درصد سالمندان در استان مرکزی بیش از آمار کشور است گفت: استان مرکزی سومین استان پیر و سالمند کشور است

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با بیان اینکه درصد سالمندان در استان مرکزی بیش از آمار کشور است گفت: استان مرکزی سومین استان پیر و سالمند کشور است.

زهرا امینی پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته سالمندان با اشاره به قرار داشتن در هفته سالمند اظهار داشت: با توجه به این که سوم تا نهم مهر هفته سالمند است، برای تکریم و بزرگداشت سالمند برنامه‌هایی در شورای سالمندان تهیه شده است.

وی با شاره به عناوین روزهای هفته سالمند گفت: روز گذشته که نخستین روز از هفته سالمند بود با عنوان رفاه اجتماعی و محیط توانمندساز، امروز با عنوان روز سالمند و توسعه، پنچشنبه مصادف با پنجم مهر ماه، روز سالمند سنت‌های دیرین فرهنگی و تکریم منزلت آنان، همچنین روز جمعه روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به این که استان مرکزی سومین استان پیر کشور است گفت: با توجه به این که ۱۶ درصد جمعیت جهان یعنی یک نفر از هر هشت نفر سالمند هستند براساس نظریه WHO تا سال ۲۰۳۰ از هر ۶ نفر یک سالمند در ایران و تا سال ۲۰۵۰ از هر سه نفر یک سالمند داریم که این نشان دهنده لزوم برنامه‌های مناسب برای این قشر است.

امینی اضافه کرد: هم اکنون درصد سالمندان در کشور ۹٫۳ درصد در استان ۱۰٫۸۲ درصد است و استان مرکزی بعد از استان‌های گیلان و مازندران بیشترین آمار سالمندان کشور را با رقم ۱۵۵ هزار و ۶۹۵ نفربالای ۶۰ سال را با توجه به آمار سال ۱۳۹۵ به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: از این تعداد سالمند استان ۶۳ درصد آن در شهر و ۳۷ درصد آن در روستاها زندگی می‌کنند، همچنین شهرستان‌های تفرش و آشتیان با ۱۹٫۸۷ درصد جمعیت سالمند بیشترین آمار سالمندان استان را به خود اختصاص داده‌اند و شهرستان اراک با ۱۰٫۸۹ درصد و شهرستان ساوه با رقم ۷٫۷۲ درصد کمترین میزان سالمندی را در استان را دارد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: از این تعداد آمار سالمند استان ۵۰۰ نفر آنان در سه آسایشگاه سالمندان بانوان و سه آسایشگاه سالمندان آقایان استان زندگی می‌کنند با توجه به سیاست‌های کلان بهزیستی کشور و استان، سازمان بهزیستی به دنبال توسعه مراکز نگهداری شبامه‌روزی سالمندان نیست بلکه به دنبال ایجاد یک زندگی به همراه آسایش و ارتقا وضعیت زندگی است.

امینی بیان کرد: هدف تمام برنامه‌ریزان در حوزه سالمندی این است که اگر سالمند امکان زندگی در کنار سایر اعضای خانواده را داشته باشد با آنان زندگی کند در همین راستا تلاش شده است هر سالمند و مددجویی ابتدا از خدمات خانواده خود با همرا بهزیستی استفاده کند.

وی ادامه داد: تنها در صورتی که یک سالمند بی‌سرپرست باشد یا دارای معلولیت جسمی و حرکتی یا اینکه سبب برهم زدن امنیت روانی اعضای خانواده شود در آسایشگاه سالمندان ساکن می‌شود و در این مراکز از خدمات مراقبتی ویژه، تغذیه سالم زیر نظر کارشناس تغذیه، خدمات توان‌بخشی، خدمات درمانی، فرهنگی، کاردرمانی و دیگر موارد بهره‌مند می‌شوند.

رسیدگی به سالمندان در روستاها بر عهده کمیته امداد است

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به حضور فعال خیران در زمینه سالمندان گفت: شهرستان‌های آشتیان، دلیجان، تفرش و اراک دارای مرکز نگهداری از سالمندان هستند، همچنین متوسط شهریه هزینه نگهداری از یک سالمند در ماه ۲ میلیون تومان است که دولت با یارانه ۶۵۰ هزار تومانی سال گذشته و امسال ۷۵۰ هزار تومان برای سالمندان عادی و ۸۵۰ هزار تومان برای سالمندان مجهول‌الهویت به این مراکز، بخشی از این هزینه‌های را پرداخت می‌کند.

امینی اضافه کرد: از سالمندانی که دارای تمکن مالی و همچنین فرزند هستند تا سقف ۴۰۰ هزار تومان هزینه در ماه دریافت می‎‌شود و برای سالمندان بی‌سرپرست و نیازمندان این خدمات و نگهداری کاملا رایگان است، ۵۶ برنامه در سطح استان برای سالمندان ۴۸ برنامه ویژه سالمندان، ۶ برنامه‌های شاخص که مهم‌ترین آن نشست با استاندار است و برنامه بعدی چهاردوره آموزشی و دیدار با سالمندان است.

وی عنوان کرد: کل برنامه‌هایی که شورای سالمندی استان با ریاست استاندار و دبیری بهزیستی مصوب می‌کند برای تمام نقاط استان است و فرمانداران به عنوان رئیس شورای سالمندی هر شهرستان باید الویت خود را به توجه به سالمندان در مناطق کمتر برخوردار و کمتر توسعه یافته به ویژه مناطق حاشیه‌نشین قرار دهند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به طرح شهید رجایی ۸۰ درصد جمعیت روستاییان تحت پوشش کیمته امداد هستند و از خدمات معیشتی کمیته امداد بهره‌مند می‌شوند، و رسیدگی به سالمندان در روستاها بر عهده کمیته امداد است اما رسیدگی به آن دسته از سالمندانی که دارای معلولیت و ناتوانی هستند به همراه کمیته امداد بهزیستی هم موظف به رسیدگی است.

امینی ادامه داد: هم اکنون ۱۰ هزار پرونده در ۶ ماه نخست امسال روستاها تشکیل و آماده دریافت خدمات سالمندی، معلولین است این‌ها سالمندان دارای معلولیت یا معلولینی هستند که تاکنون به بهزیستی مراجعه نکردند، خدمات غیرمستمر به معلولین ارائه می‌شود اما به دلیل تعلق نگرفتن یارانه دولتی به این موارد جدید تا موردی از گردونه خارج نشود بهزیستی توانایی تامین ریالی آنان را ندارد.

شهرستان اراک شهر دوستدار سالمند در استان مرکزی

وی با اشاره به این که شهرستان اراک به عنوان شهر دوستدار سالمند است گفت: بهزیستی به تنهایی توانایی انجام این طرح نیست زیرا لازم است راه‌ها و مراکز مناسب عبور و مرور برای سالمندان، امکانات رفاهی و دیگر امکانات تامین شود پس لازم است تمامی دستگاه‌های مثل اداره ورزش، آموزش و پرورش، تامین اجتماعی وارد عمل شوند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی بیان کرد: سازمان بهزیستی به دنبال ترویج و گسترش و توسعه مراکز نگهداری روزانه سالمندان است و تاکنون دو مرکز در شهرستان اراک وجود دارد که یکی در حال فعالیت و دیگری در حال مجوز گرفت است تا ضمن ایجاد اوقات فراغت مناسب برای سالمندان ایجاد حس مفید بودن در سالمندان و کمتر کردن مسئولیت خانواده‌ها در نگهداری از سالمندان را فراهم کند.

امینی با اشاره به خدمات درمانی موجود در استان گفت: باید در استان به دنبال توسعه طب سالمندی و افزایش مراکز و متخصصان توانمندسازی باشیم، همچنین بیشتر آمار سالمندانی که در آسایشگاه‌ها استان ساکن هستند مربوط به بانوان است و تعدادد آقایان در آسایشگاه‌های سالمندی کمتر است.

وی عنوان کرد: سالمندی در سه مرحله است، بین سنین  ۶۰ تا ۷۵ سال، ۷۵ تا ۹۰ سال و ۹۰ سال به بالا که کهن‌سالان نامیده می‌شوند که هر دوره سنی نیازمند آموزش‌های ویژه خود است.

انتهای پیام/ح

منبع: بهزیستی استان مرکزی