رئیس اداره بهزیستی گناباد

خراسان رضوی/ افزایش جمعیت سالمند در گناباد به یک دغدغه تبدیل شده است

علی آراسته روز سه شنبه در حاشیه بازدید امام جمعه از آسایشگاه سالمندان گفت: افزایش جمعیت سالمندان و گسترش شکاف بین نسلی در این شهرستان به یک دغدغه مهم تبدیل شده است.

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: افزایش جمعیت سالمندان و گسترش شکاف بین نسلی در این شهرستان به یک دغدغه مهم تبدیل شده است.

علی آراسته روز سه شنبه در حاشیه بازدید امام جمعه و جمعی از مسئولان اجرایی گناباد از آسایشگاه سالمندان این شهر گناباد افزود: ۱۲ درصد از مجموع ۸۸ هزار نفر جمعیت این شهرستان را سالمندان تشکیل می دهند و گناباد از نظر پیری جمعیت دومین شهر سالمند کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس توجه به مسائل و مشکلات قشر سالمند به ویژه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی باید در اولویت قرار گیرد.

بخاطر تداوم پدیده خشکسالی و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن مهاجرت از این شهرستان به دیگر نقاط استان خراسان رضوی و کشور افزایش یافته و جمعیت سالمندان گناباد طی سالهای اخیر بسیار بالا رفته است.

رئیس اداره بهزیستی گناباد گفت: خانواده و بستگان بیشتر سالمندان گنابادی در دیگر نقاط کشور ساکن هستند اما این قشر به دلیل تعصب و علاقه مندی به زادگاهشان در این شهرستان مانده اند لذا باید توجه بیشتری نسبت به مراقبت و تامین نیازهای سالمندان صورت گیرد.

وی افزود: مشکل مهم سالمندان خلاء های روحی و عاطفی است که آنها را به حاشیه رانده بنابراین باید بیشتر در کانون خانواده با محوریت فرزندان و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود نگهداری و مورد توجه قرار بگیرند.

او ادامه داد: ۲۸ نفر در مرکز نگهداری سالمندان گناباد نگهداری می شوند و با انتقال این مکان این مرکز به محل جدید در آینده نزدیک تعداد بیشتری از سالمندان تحت پوشش خدمات آن قرار می گیرند.

سوم تا نهم مهر ‘هفته ملی سالمند’ و نهمین روز این ماه ‘روز جهانی سالمندان’ نامگذاری شده است.

مرکز شهرستان ۸۸ هزار نفری گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا