جلسه شورای سالمندان استان مرکزی

مرکزی / استان بیش از ۱۵۵ هزار جمعیت سالمند دارد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی گفت: با توجه به این که جمعیت سالمند استان ۱۵۵ هزار و ۶۹۵ نفری باید زیرساخت‌های لازم این قشر بیشتر از پیش تقویت شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی گفت: با توجه به این که جمعیت سالمند استان ۱۵۵ هزار و ۶۹۵ نفری باید زیرساخت‌های لازم این قشر بیشتر از پیش تقویت شود.

غلامرضا فتح‌آبادی ظهر امروز در جلسه شورای سالمندان استان مرکزی با اشاره به افزایش سن جمعیت استان اظهار داشت: از جمعیت کل جهان ۱۶ درصد سالمند هستند در استان مرکزی هم این جمعیت سالمند ۱۱ درصد برآورده شده است.

وی افزود: با توجه به این که جمعیت سالمند استان ۱۵۵ هزار و ۶۹۵ نفر است که ۶۳ درصد آن در مناطق شهری و ۳۷ درصد آن در مناطق روستایی سکونت دارند، باید زیرساخت‌های لازم این قشر بیشتر از پیش تقویت شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی تصریح کرد: هم اکنون در دنیا هر هشت نفر، یک نفر جزو جمعیت سالمند است که پیش‌بینی می‌شود باتوجه به افزایش این شاخص تا سال ۲۰۳۰ از هر ۶ نفر یک سالمند وجود داشته باشد، همچنین در ایران هم تا ۵۰ سال آینده از هر سه نفر یکی به سن سالمندی می‌رسد.

فتح آبادی با اشاره به سناریوهای جمعیتی ترسیم‌شده توسط سازمان ملل برای ایران گفت: سازمان ملل سه پیش‌بینی در مورد جمعیت ایران با مضمون تغییر جمعیت ایران تا ۸۰ سال آینده و رسیدن رقم جمعیت به یکی از سه عدد ۱۰۹ میلیون نفر، ۶۱ میلیون نفر و یا ۳۱ میلیون نفر داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به روند افزایش سن جمعیت و اهداف سند ملی سالمندان باید در بهبود سطح فرهنگ جامعه، توانمندسازی سالمندان، حفظ و افزایش سلامت جسمی سالمندان، بالا بردن سرمایه اجتماعی و حمایت اجتماعی تلاش کرد همچنین انجام برنامه‌های اثربخش در این زمینه ضروری است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با اشاره به بحران‌های بازنشستگی گفت: بحران هویت، داغ خوردگی، کاهش موقعیت اجتماعی و بحران معیشت چهار دوره بحران بازنشستگی هستند، کمک به سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سالمندی و استفاده از این ظرفیت و تشکیل انجمن سالمندان قوی باتوجه به نقش آنها  باید در دستور کار متولیان قرار گیرد.

فتح آبادی اضافه کرد: در هفته بزرگداشت مقام بازنشستگان و سالمندان ۱۰۰ مدیر استان مرکزی از ۳۰۰ خانواده محروم دیدن می‌کنند.

منبع: استانداری مرکزی