رئیس شورای ساماندهی امور سالمندان اردکان

یزد/ دومین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان

دومین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری به ریاست فرماندار شهرستان و با حضور رئیس بهزیستی ، مدیران دستگاهها و نمایندگان تشکل های غیردولتیشهرستان اردکان، برگزار شد.

دومین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری به ریاست فرماندار شهرستان و با حضور رئیس بهزیستی ، مدیران دستگاهها و نمایندگان تشکل های غیردولتیشهرستان اردکان، برگزار شد.

دومین جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال جاری به ریاست فرماندار شهرستان و با حضور رئیس بهزیستی ، مدیران دستگاهها و نمایندگان تشکل های غیردولتی(انجمن معلولان، بنیاد فرزانگان و سرای سالمندان) شهرستان اردکان، در سالن جلسات شهید حنیف فرمانداری اردکان برگزار شد.

در این جلسه هادی مقیمی فرماندار اردکان با اشاره به نرخ بالای سالمندی در کشور و شهرستان گفت: برنامه‌ریزی در حوزه‌های سلامت، ورزش، اوقات فراغت، توان‌بخشی و ایجاد بسترهای لازم برای حضور سالمندان در اجتماع ضروری است.

هادی مقیمی ضمن ابراز خرسندی از تاسیس بنیاد فرزانگان در شهرستان ، وجود چنین مراکزی را زمینه ساز افزایش امید به زندگی و سلامتی روحی و جسمی سالمندان دانست و خواستار تدوین برنامه هایی برای مقابله با افسردگی در سالمندان شد.

 

وی با بیان اینکه حمایت از سالمندان و افزایش آگاهی مردم نسبت به حوزه سالمندی باید نهادینه شود، لزوم الگوبرداری از بسته های خدماتی متنوع به سالمندان در دنیای مدرن را ضروری دانست و تاکید کرد اگر به نیازهای روحی و روانی، نشاط اجتماعی، درمانی و اقتصادی سالمندان توجه ویژه گردد نشاط اجتماعی در جامعه نیز گسترش می یابد.

مقیمی در ادامه مناسب سازی محیط و معابر شهری را زمینه ساز حضور هر چه بیشتر سالمندان ، معلولان و جانبازان در اجتماع و رشد شکوفایی استعداد هایشان عنوان کرد و بر خدمت رسانی هرچه بهتر و بیشتر به سالمندان ، افراد دارای معلولیت و جانبازان و بهبود فضای فیزیکی شهر تاکید کرد و پیشنهاد کرد که در محل مجتمع فرهنگی تفریحی در دست ساخت گندله سازی مجموعه ای با تمامی امکانات ویژه این گروه سنی ساخته شود.

وی از اداره بهزیستی بخاطر جدیت و اهتمام در بازدید از ادارات و ارائه گزارش ارزیابی شاخصهای مناسب سازی ادارات قدردانی کرد و از اداره بهزیستی خواست تا در اولین فرصت، کارشناس این اداره از ساختمان فرمانداری بازدید و وضعیت مناسب سازی آن را ارزیابی نموده و اشکالات احتمالی مناسب سازی آن رفع شود، وی تاکید کرد: فرمانداری اردکان باید دستگاه برتر شهرستان در حوزه مناسب سازی ویژه معلولان و سالمندان باشد تا سایر ادارت از آن الگو برداری کنند.

رئیس شورای ساماندهی امور سالمندان اردکان خواستار عزم جدی ، دید مثبت و نگاه جهادی مدیران دستگاهها برای تحقق اهداف مناسب سازی در ادارات شهرستان شد و از روسای دستگاهای اجرایی خواست تا با تلاش، پشتکار و پیگری، در اولین فرصت، اشکالات طرح مناسب سازی اداره متبوع خود را رفع نمایند.

رئیس بهزیستی اردکان و دبیر شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان نیز با اشاره به تخصیص ۳۰ امتیاز از شاخص های عمومی در محور ارتقاء سلامت اداری، مسئولیت پذیری و پاسخگویی به مقوله مناسب سازی فضاهای اداری جهت استفاده معلولان و جانبازان درجشنواره شهید رجایی ، در قالب پاورپوینت گزارشی جامع از روند بازدید و ارزیابی میزان مناسب سازی ادارات و نحوه امتیاز دهی به ادارات شهرستان ارائه داد و شاخصها و معیارهای اصلی مناسب سازی که در بازدیدها و ارزیابی ادارات لحاظ شده را ورودی اصلی ادارات ، آسانسور، سرویس های بهداشتی و سطح شیبدار عنوان و هر یک را به صورت جزء به جزء برای حاضرین تشریح نمود.

دکتر عضدزاده اضافه کرد: براساس بازدیدهای میدانی که از ساختمان های اداری شهرستان صورت گرفته ، ۸ درصد از ادارات با کسب امتیاز بالای ۲۵ ، از وضعیت خوبی از نظر مناسب سازی ساختمان برای معلولان و سالمندان برخوردار بودند و در مجموع ۵۹ درصد ادارات شهرستان با کسب امتیاز بالاتر از ۲۰ وضعیت نسبتاً خوبی در این زمینه داشتند و ۱۲ درصد ادارات با کسب نمرات پایین در این زمینه اصلاً وضعیت خوبی ندارند که اقدامات اصلاحی فوری در آنها ضروری به نظر می رسد وی افزود: درکل نزدیک به ۴۰ درصد ادارات شهرستان در زمینه مناسب سازی فضاهای اداری ویژه معلولان و جانبازان مشکل داشته و بایستی در این زمینه تجدید نظر نمایند.

عضدزاده همچنین از ابلاغ جزئیات امتیازات توسط فرمانداری محترم به دستگاه ها خبر داد و افزود : انتظار می رود بعد از اعلام نتایج به دستگاه ها ، مشکلات موجود رفع شود.

در ادامه شاخص های مناسب سازی فضاهای هر اداره مورد بررسی قرار گرفت و دیگر اعضای جلسه به مشکلات بحث مناسب سازی دستگاه های خود اشاره نمودند.

 

مناسب سازی فضاهای اداری مطابق با دستورالعمل جشنواره شهید رجایی ، لزوم نظارت بیشتر نظام مهندسی و شهرداری در ساخت و سازها و ندادن پایان کار به اداراتی که مناسب سازی را رعایت نکرده اند ، پیگیری و اجرایی شدن مصوبات پیشین به ویژه : تطبیق بیمارستان ضیایی با استانداردهای بیمارستان دوستدار سالمند ، ایجاد پارکی دارای بیشترین استانداردهای مناسب سازی شده ویژه استفاده معلولان، سالمندان و افراد دارای نیازهای ویژه ، معرفی کتبی بازنشستگان ادارات به اداره بهزیستی برای برنامه ریزی آتی ویژه این گروه سنی در بنیاد فرزانگان و ساخت مجموعه فرهنگی تفریحی ویژه سالمندان در جوار مجتمع فرهنگی تفریحی گندله سازی ، از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

منبع: روابط عمومی بهزیستی اردکان