مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران

تهران / تشریح طرح های حمایتی از بازنشستگان/ تاکید بر افزایش نشاط سالمندان

مهدی قاسمی مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در این مراسم با بیان اینکه چند طرح حمایتی از بازنشستگان شهرداری گفت طرح پایش سلامت ابزاری بازنشستگان با کمک شهر سالم پیگیری می شود که در این طرح تست های کلینکی از بازنشستگان گرفته خواهد شد.

مهدی قاسمی مدیرعامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در این مراسم با بیان اینکه چند طرح حمایتی از بازنشستگان شهرداری گفت طرح پایش سلامت ابزاری بازنشستگان با کمک شهر سالم پیگیری می شود که در این طرح تست های کلینکی از بازنشستگان گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین احداث مجتمع پیشگیری و غربالگری سرطان ویژه بازنشستگان شهرداری در حال پیگیری است که امیدوارم تا پایان سال به نتیجه برسد و اگر ظرفیت این مجتمع اجازه داد شهروندان نیز امکان استفاده از آن را خواهند داشت.
مدیرعامل سازمان بازنشستگی تاکید کرد: بازنشستگان ذخایر فکری سازمان هستند و بدنبال آن هستیم که در فرایندهای تصمیم گیری از این ذخایر فکری بهره ببریم.
قاسمی با تاکید بر اینکه آئین نامه بهداشت بازنشستگان و کارکنان در حال تدوین است، ادامه داد: همچنین طرح بانک خدمت بازنشستگان نیز در حال تدوین است که در این طرح بازنشستگان خدمات نیازهای خود مانند همراهی در سفر یا خدمات نگهداری و … را دریافت کنند .
وی در ادامه با بیان اینکه هزار و ۹۳۵ نفر در پنجمین المپیاد ورزشی بازنشستگان شهرداری تهران شرکت کرده اند که از این میان هزار و ۳۴۲ نفر مرد و ۵۹۳ زن هستند، تصریح کرد: همچنین از این میان هزار و ۵۷۷ نفر بازنشسته، ۲۶ نفر موظف و ۳۰۲ نفر همسر بازنشسته هستند،: برخی از ثبت نام کنندگان در چند رشته ورزشی ثبت نام کرده و در این المپیاد ۴ هزار و ۴۷۱ نفر رشته حضور دارند.
در ادامه این مراسم ولی الله شجاع پوریان معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران با اشاره به به اینکه شهردار تهران برای حفظ منافع شهر مجبور بودند در هیئت دولت باقی بمانند. وی با اشاره به تکریم سالمندان که در آموزه های دینی و ادبیات کهن ما ایرانیان وجوددارد گفت: در احادیث تکریم بزرگان بسیار تاکید شده وامام صادق (ع) تاکیدکردند بزرگان خویش را تکریم کنید.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه توجه به سالمندان منبع تجربه، دانش و بزرگی هستند نشانه جامع سالم است گفت: در جامعه ایرانی، سالمندان نقش داور که در حل و فصل مشکلات خانوادگی موثر هستند هر چند به دلیل ترویج باورهای غربی این نگاه کمرنگ تر از گذشته شده است.
شجاع پوریان اضافه کرد: سالمندان گنجینه هایی از تجربه – دانش و مهارت هستند و باید این کانون های محبت را به عنوان سرمایه حفظ کنیم. وی با بیان اینکه نه تنها در تهران بلکه در سطح ملی باید مدل سالخوردگی انفعال وگوشه گیری را به مدل سالمند فعال وموثر تغییر دهیم، افزود: در جامعه سالم، سالخوردگی فعال یکی از محورهای توسعه است و سالمندان باید در عرصه های ورزشی، ان جی او ها و زندگی شاد و پرنشاط حضور داشته باشند.
معاون شهردار تهران با اشاره به دو مصوب شهر دوستدار سالمند و شهر دوستدار کودک گفت: باید محورهای این دو سند را فعال کرده و خدمات لازم را برای این دوقشر فراهم کنیم. وی پیام شهردار تهران را به پنجمین المپیاد ورزشی بازنشستگان شهرداری تهران قرائت کرد.
در متن پیام محمدعلی افشانی به این المپیاد آمده است «اکنون که به لطف الهی شاهد آغاز پنجمین المپیاد ورزشی بازنشستگان شهرداری تهران به عنوان یکی از مهمترین و ارزشمندترین رویدادهای ورزشی برای کارکنان سابق و بازنشستگان معزز شهرداری تهران هستیم فرصتی ارزشمند حاصل شد تا در عمل نشان دهیم بازنشستگی پایان راه نیست بلکه تولد دیگری است.
بازنشستگی انزوا و گوشه گیری نیست بلکه فصل نوینی از زندگی پس از ۳۰ سال خدمت صادقانه است. بازنشستگی یعنی فرایند سازگاری با شرایط تازه اجتماعی و فرهنگی است و در حقیقت قبول نقش اجتماعی جدید برای بازنشستگان عنوان شهروندان خبره و ارشد شهر است. و قطعا از اهداف راهبردی این المپیاد ورزشی ایجاد فرهنگ سلامتی، افزایش نشاط و شادی، احیای مشارکت اجتماعی و ارتباطات فردی و گروهی با پیشگیری از ابتلا به بیماری ها است.
لذا از آنجا که امر مهم ورزش نقش مثبتی در ارتقای کیفی زندگی بازنشستگان ایفا می کندو به تبع افزایش اعتماد به نفس و روابط اجتماعی می شود و بازنشستگان بایستی فرصتی برای تغییر سبک زندگی و ایجاد سلامت جسم، روح و روان در این رویداد ورزشی را مغتنم بشمارند ونهایت بهره را ببرند. همگی غایت هایی این امر مهم و استراتژیک یعنی حرکت در مسیر سلامت جامعه بازنشستگان شهرداری تهران را شاهد باشیم.»
در ادامه این مراسم محمود میرلوحی با ابراز خشنودی از حضور در میان افرادی که ۳۰ سال به مردم و شهروندان تهرانی خدمت کرده اند گفت: این همایش ورزشی، نشاط و سلامتی بازنشستگان را افزایش داده و امیدوارم این فضای پرنشاط به تمام شهر پمپاژ شود و ما شاهد چهره شاداب و پرنشاط شهروندان باشیم.
در ادامه ابراهیم شیخ معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران با بیان اینکه در جوامع توسعه یافته توجه ویژه ای به سالمندان می شود زیرا سالمندان منشاء تفاهم بین نسلی هستند، گفت: سالمندان پویا سبب تفاهم نسل های مختلف با یکدیگر هستند و زندگی مسالمت آمیز را به نسل های بعد از خود یاد می دهند. سالمندان منتقل کننده تجربه های ارزشمند برای زیست بهتر هستند و خوشحالم در این مراسم ۴ نسل را در کنار هم می بینم.
وی با اشاره به برنامه هایی که در جهت پیشگیری و درمان سالمندان اندیشیده شده گفت: امیدواریم ذخایری که از بازنشستگان برای شهرداری بدست آمده به پاک ترین شیوه، کارآمدترین روش و شفاف ترین شکل به خدمت شما عزیزان قرار گیرد. این رویداد اولین رویداد ورزشی شهرداری پس از جام جهانی است که در آن جوانان عزتمند ایرانی ۲۷۰ دقیقه سخت را در آن سپری کردند.
افشین حبیب زاده نیز در این مراسم با بیان اینکه مدیریت شهری بدنبال پیگیری مطالبات جامعه بازنشستگان است گفت: امیدواریم در حد توان خود و زمینه های رفاهی و رضایت شما را فراهم کنیم. همچنین مسائل معیشتی و درمانی شما در وضعیت کنونی مورد توجه خاص قرار گیرد. پنجمین المپیاد ورزشی بازنشستگان شهرداری تهران با حضور بیش از ۶ هزار بازنشسته و برخی از معاونان و اعضای شورای شهر در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی افتتاح شد و تا ۱۰ روز دیگر ادامه دارد .
منبع: شهرداری تهران