فرماندار مراغه

آذربایجان شرقی / ۱۰درصد جمعیت شهرستان مراغه سالمند هستند

فرماندار مراغه با بیان اینکه 10 درصد از جمعیت شهرستان را سالمندان تشکیل می دهد گفت: از جمعیت 263 هزار نفری شهرستان بیش از 26 هزار نفر سالمند هستند.

فرماندار مراغه با بیان اینکه ۱۰ درصد از جمعیت شهرستان را سالمندان تشکیل می دهد گفت: از جمعیت ۲۶۳ هزار نفری شهرستان بیش از ۲۶ هزار نفر سالمند هستند.

حمید شکری روز دوشنبه در جلسه شورای سالمندان این شهرستان افزود: سالمندی تعریفی قراردادی است و در کشورهای مختلف به شکل های گوناگون تقسیم بندی شده و در کشور ما ۶۰ سالگی ملاک سالمندی است.

وی گفت: رسیدگی به امور پزشکی، جسمی و اقتصادی سالمندان باید در اولویت برنامه های مسئولان و مردم قرار گیرد.

شکری به پیشتازی مراغه در خدمت به سالمندان اشاره کرد و افزود: ایجاد آسایش و رفاه برای سالمندان و حفظ شخصیت و منزلت آنها در میان خانواده های شهرستان، ستودنی است.

وی ایجاد آسایشگاه ویژه مردان سالمند را در شهرستان ضروری دانست و افزود: در این زمینه می توان از ظرفیت های بخش خصوصی و بسته های حمایتی دولت استفاده کرد.

وی ادامه داد: پیگیری برای راه اندازی بنیاد فرزانگان و خانه امید بازنشستگان ویژه سالمندان با هدف پرکردن اوقات فراغت این قشر با کمک خیرین و تشکل های مردم نهاد باید از اولویت های شورای سالمندان باشد.

رئیس اداره بهزیستی مراغه نیز در این جلسه گفت: شناسایی و ارائه خدمات به سالمندان در نقاط مختلف شهری و روستایی این اداره را در حوزه سالمندان به عنوان مرکز نمونه کشوری معرفی کرده است.

شهین صادقی به خانه سالمندان این شهرستان اشاره کرد و افزود: هم اکنون در خانه سالمندان مراغه بیش از ۱۰۰ نفر از بانوان سالمند با امکانات کامل رفاهی و اجتماعی زندگی می کنند.

وی همچنین از افتتاح هتل آپارتمان سالمندی در شهرستان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این هتل از سال ۹۵ در زمینی به مساحت بیش از ۲ هزار متر مربع و با ۲۵ میلیارد ریال اعتبار شروع شده و در هفته بهزیستی سالجاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: این هتل آپارتمان به عنوان نخستین هتل آپارتمان ویژه سالمندی بعد از تهران است که امکاناتی همچون آب درمانی ، گل خانه و سوئیت به صورت واحد آپارتمانی در آن در نظر گرفته شده است.

صادقی افزود: سالمندان از ظرفیت های با ارزش جامعه هستند که می توان از تجربه و دانش آنها در زمینه های مختلف استفاده کرد.

وی همچنین به ضرورت راه اندازی بنیاد فرزانگان و خانه امید بازنشستگان تاکید کرد و گفت: وجود چنین مراکزی می تواند به انتقال تجربه ها و همچنین پرکردن اوقات سالمندان کمک کند.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۳ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا