مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان:

اصفهان/ افزایش جمعیت سالمندان تا ۱۲ درصد منجر به بحران جمعیتی می‌شود

مدیرکل ثبت احوال اصفهان گفت: با شرایط فعلی پیش بینی ما رسیدن جمعیت سالمندان استان به مرز ۱۲ درصد است که این امر منجر به ایجاد بحران جمعیتی خواهد شد.

مدیرکل ثبت احوال اصفهان گفت: با شرایط فعلی پیش بینی ما رسیدن جمعیت سالمندان استان به مرز ۱۲ درصد است که این امر منجر به ایجاد بحران جمعیتی خواهد شد.

حسین غفرانی کجانی با بیان اینکه در ۳۰ اردیبهشت ۹۳ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است، اظهار داشت: بر اساس این ابلاغیه مسئولان مربوطه اقدامات لازم را در دستور کار قرار دادند.

وی با بیان اینکه شورای عالی راهبردی جمعیت استان اصفهان در سال ۹۴ به ریاست استاندار وقت تشکیل شد، تصریح کرد: پویایی جمعیت، رفع موانع ازدواج، اختصاص تسهیلات به مادران باردار، تقویت بنیان خانواده، افزایش کیفیت زندگی، ترویج سبک زندگی اسلامی، توانمندسازی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مدیریت مهاجرت از جمله فرمایشات بود.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه جمعیت استان اصفهان در حال حاضر در شرایط مطلوبی قرار دارد، افزود: این جمعیت بالقوه فعال و مستعد برای کار و تلاش است اما به علت رشد منفی سال‌های اخیر، در سال‌های آینده و به ویژه در دهه ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ به جمعیت پیری می رسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ درصد از جمعیت استان اصفهان را کودکان زیر ۱۵ سال و ۲۴ درصد از جمعیت استان را نیز جمعیت ۱۵ تا ۲۹ سال تشکیل می‌دهند، گفت: ۴۸ درصد از جمعیت نیز میانسال و هفت درصد جمعیت استان را نیز میانسالان تشکیل می‌دهد.

غفرانی کجانی با اشاره به اینکه نگرانی فعلی ما افزایش جمعیت سالمندان است، گفت: با شرایط فعلی پیش بینی ما رسیدن جمعیت سالمندان استان به مرز ۱۲ درصد است که این امر منجر به ایجاد بحران جمعیتی خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی عوامل ماندگاری جمعیت در یک بازه سنی تصریح کرد: در این راستا تک فرزندی، کاهش ازدواج که از سال ۹۰ روند کاهشی داشته و افزایش شیب طلاق در اصفهان نگران کننده است و باید همه نظام برنامه‌ریزی در این راستا گام بردارند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با تاکید بر اینکه همه اقدامات باید حول محور فرهنگسازی در دستور کار قرار گیرد، افزود: امیدواریم با هماهنگی همه دستگاه‌ها به شرایط مطلوبی برسیم.

منبع: ثبت احوال استان اصفهان