استاد گروه انسان شناسی

توجه به افزایش سالمندان در سیاستگذاری اجتماعی ضروری است

استاد دانشگاه سانتاکلارا آمریکا با اشاره به افزایش روند سالمندی در جامعه ایران، تاکید کرد: در سیاستگذاری اجتماعی باید به این روند توجه کرد و تدابیر جدی برای آن اندیشید.

استاد دانشگاه سانتاکلارا آمریکا با اشاره به افزایش روند سالمندی در جامعه ایران، تاکید کرد: در سیاستگذاری اجتماعی باید به این روند توجه کرد و تدابیر جدی برای آن اندیشید.

پروفسور مری هگلند (Mary Hegland) استاد گروه انسان شناسی در کالج علوم و هنر دانشگاه سانتاکلارا کالیفرنیای آمریکاست.
تخصص وی غرب آسیا، ایران، پاکستان و تاجیکستان است و تحقیقات انسان شناسی خود را بین ایرانیان ساکن امریکا و داخل ایران انجام داده است. مهم ترین تمرکز وی در این تحقیقات حوزه زنان و مذهب در سیاست و جامعه ایران، پویایی تغییرات در نظام خانوادگی در ایران و نابرابری های اجتماعی بوده است. 
وی با عنوان سخنرانی «نیاز برای تاسیس مرکز اجتماعات محلی برای زنان سالمند تنها در مناطق حوالی شیراز» در همایش بین المللی دوروزه سیاستگذاری اجتماعی در جهان اسلام (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت) دانشگاه علامه طباطبایی شرکت کرده بود. 
پروفسور هگلند ابتدا در مورد حوزه تحقیقات خود در ایران گفت: من بیشتر از این که در مورد سیاستگذاری اجتماعی در ایران کار کرده باشم؛ در مورد وضعیت سالمندان به ویژه زنان تحقیق کرده ام. رشته تخصصی من انسان شناسی فرهنگی است. زمینه دیگری که کار کرده ام تغییرات در نظام خانواده و اجتماعی در مورد سالمندان است.
وی افزود: وضعیت زنان به ویژه زنان سالمندی که همسر خود را از دست داده اند در جامعه امروز ایران نسبت به چند دهه قبل به شدت تغییر کرده است.
پروفسور هگلند با تاکید بر گستردگی و عمق این تغییرات به ویژه در زمینه رابطه والدین و فرزندان و کاهش توجه به سالمندان اضافه کرد: وضعیت سالمندان یکی از مواردی است که باید در سیاستگذاری اجتماعی ایران بیشتر به آن توجه شود.
وی با اشاره به انواع کمک ها به سالمندان امیدواری کرد: همایش سیاستگذاری اجتماعی در جهان اسلام توجه ها را به چالش های عمده در این زمینه در جامعه ایران جلب کند.
استاد دانشگاه سانتاکلارا افزود: من در این همایش شاهد صداقت سخنرانان هم کارشناسان، هم اساتید دانشگاه و هم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران بودم.
وی تصریح کرد: صداقت، بیان و پذیرش مشکلات اولین قدم برای حل چالش هاست؛ مقالات زیادی توسط شرکت کنندگان در این همایش در مورد وضعیت سالمندان به ویژه زنان سالمند تنها ارائه شده بود که گامی رو به جلو است. 
پروفسور هگلند همچنین به افزایش شمار سالمندان ایرانی تا ۳ دهه آینده اشاره کرده و گفت: ۳۰ درصد جمعیت ایران تا ۳ دهه آینده سالمند خواهند بود که از امروز باید در مورد آن اندیشید و تصمیم گرفت.
 
***تجربیات خوب در توجه به سالمندان
وی با اشاره به حضور کارشناسان بسیار از کشورهای خاورمیانه در این همایش گفت: این کارشناسان می توانند تجربیات خود را به یکدیگر منتقل کنند. 
این استاد انسان شناسی در پاسخ به سوالی در مورد تجربیات موفق در زمینه توجه به سالمندان نیز توضیح داد: بسیاری از کشورهای آسیایی مانند ژاپن تجربه موفقی در این زمینه داشته اند، علاوه بر کشورهای اسکاندیناوی که در این حوزه از قبل موفق بوده اند، ترکیه نیز توانسته برنامه اجتماعی موفقی را در این زمینه اجرا کند.
همایش بین المللی سیاستگذاری اجتماعی در جهان اسلام با حضور کارشناسانی از کشورهای مختلف اسلامی و اروپایی، همچنین اساتید دانشگاه و محققانی در حوزه های مرتبط به همت نهادهای مختلف مانند دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، انجمن جامعه شناسی ایران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر نهادهای تحقیقاتی و علمی برپا شد. 
این همایش که سال گذشته برای اولین بار به صورت ملی و امسال در سطح بین المللی برگزار شد، در پی طرح موضوعات مرتبط با سیاستگذاری اجتماعی در کشورهای مختلف جهان اسلام با توجه به ارزش ها، اصول و آموزه های اسلامی، تحولات این حوزه، بررسی تطبیقی ایدئولوژی های عمده رفاهی با آموزه های اسلامی و رابطه بین اقدامات رفاهی با اهداف توسعه پایدار میزبان کارشناسان مختلفی از کشورهای اسلامی و حوزه غرب آسیا و اروپایی ها و آمریکایی هایی بود که در حوزه موضوعات اجتماعی و حمایت های اجتماعی در این کشورها فعالیت می کنند.
همایش یاد شده که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز شنبه (۲۲ اردیبهشت) آغاز به کار کرد در ادامه با برگزاری ۶ نشست تخصصی و سخنرانی کارشناسان ادامه یافت که بخش مهمی از روند تبادل نظر اساتید و صاحب نظران حوزه سیاستگذاری اجتماعی در ایران و همتایان آنها در دیگر کشورها را شکل می داد. 
منبع: ایرنا