مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری

اردبیل/ جمعیت سالمند اردبیل به ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد از جمعیت استان اردبیل را سالمندان تشکیل می‌دهند

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد از جمعیت استان اردبیل را سالمندان تشکیل می‌دهند

شفیع شفیعی ظهر امروز در جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر ۱۰ درصد از جمعیت استان اردبیل را سالمندان تشکیل می‌دهند که پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰ سال آینده این جمعیت در اردبیل به ۲۵ درصد کل جمعیت استان اردبیل افزایش یابد.

وی روند رو به افزایش سالمندی در استان را یک دغدغه و نگرانی در استان دانست و گفت: باید با توجه به افزایش آمار سالمندان در راستای حمایت، تکریم و خدمات‌رسانی به این قشر برنامه‌ریزی لازم و اساسی انجام شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل افزود:‌ در راستای افزایش جمعیت و تجدید جمعیت جوان در استان با توجه به روند رو به رشد سالمندی باید برنامه‌ریزی لازم و اساسی انجام شده و در این حوزه شاهد اقدامات عملیاتی باشیم.

شفیعی تدوین برنامه عملی برای افزایش جمعیت را ضروری دانست و بیان کرد: در زمانی که کاهش جمعیت یک سیاست بو در این زمینه برنامه عملیاتی اجرا شد و در برهه کنونی که نیازمند افزایش جمعیت هستیم باید در این زمینه نیز برنامه‌ریزی لازم و عملیاتی انجام شود که متاسفانه در این حوزه با نقص و کاستی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه حل دغدغه‌ها و مشکلات حوزه سالمندان نیازمند یک رویکرد و نگاه کارشناسی است، تصریح کرد:‌ ایده‌ها و طرح‌هایی که در راستای خدمات‌رسانی به این قشر ارائه می‌شود جنبه عملیاتی ندارد و باید این رویه تغییر یابد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری اردبیل با اشاره به ایده راه‌‌اندازی شهر سالمند در اردبیل اظهار کرد: این طرح باید به صورت ملموس و واقعی عملیاتی شود و برای اینکه در حد یک طرح جزئی نباشد ضروری است تا تمامی نهادها و دستگاه‌های مرتبط در این حوزه همکاری و مشارکت لازم را داشته باشند.

شفیعی با اشاره به اعلام آمادگی گروهی از هنرمندان اردبیلی برای مناسب‌سازی یکی از خیابان‌های سطح شهر اردبیل گفت:‌ با اجرای طرح و مشاهده آثار مثبت و مطلوب اجرای آن ضروری است تا در سایر خیابان‌های شهر نیز این طرح اجرایی و عملیاتی شود.

۱۰۰۰ کارت منزلت برای سالمندان اردبیل صادر شد‌

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل نیز گفت: برای خدمات‌رسانی به سالمندان کارت منزلت به این قشر ارائه می‌شود که تاکنون بیش از یک هزار کارت منزلت برای سالمندان استان صادر شده است.

بهزاد ستاری ظهر امروز در جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان اردبیل اظهار داشت: برای خدمات‌رسانی به سالمندان کارت منزلت به این قشر ارائه می‌شود که تاکنون بیش از یک هزار کارت منزلت برای سالمندان استان صادر شده است و تلاش و جدیت بر این است تا صدور این کارت‌ها را تداوم بخشیم.

وی ایجاد شهر دوستدار سالمند در برخی از مناطق شهری را ضروری دانست و بیان کرد: برای ایجاد فضای بانشاط و شاداب برای سالمندان و نیز ارائه خدمات بهینه به این قشر و رفع نیازمندی‌های آنها ضروری است تا این مهم فراهم شود.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل افزود:‌ در راستای عملیاتی شدن این طرح انتظار می‌رود بخشی از فضای سبز شهری اردبیل با این منظور اختصاص یابد تا با مشاهده نتایج مثبت و موثر آن بتوانیم شاهد توسعه این فضاها در سطح شهر باشیم.

ستاری با تاکید بر اجرای خانه امید در اردبیل تصریح کرد:‌ این خانه براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در یکی از پارک‌های سطح شهر اردبیل برای خدمات‌رسانی به قشر سالمندان راه‌اندازی می‌شود تا این امر زمینه‌ساز حمایت هر چه بیشتر از این قشر شود.

وی گفت: تلاش می‌کنیم تا خانه امید را در سایر شهرستان‌های استان اردبیل نیز راه‌اندازی کنیم که تحقق این امر نیازمند مشارکت و همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف بوده تا بتوانیم در شهرستا‌ن‌ها نیز خدمات مناسب و کیفی را به سالمندان ارائه کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به افزایش قشر سالمندان باید برنامه‌ریزی لازم و اساسی برای ارائه خدمات مطلوب و کیفی به سالمندان در استان مورد توجه بوده و زمینه برای جلب رضایت این قشر فراهم شود.‌

منبع: خبرگزاری تسنیم