رئیس سازمان ثبت احوال کشور

مرکزی / ازدواج هشت هزار و ۸۸۸ سالمند در کشور

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: هشت هزار و 888 سالمند بالای 60 سال در 9 ماه گذشته در کشور ازدواج کرده اند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: هشت هزار و ۸۸۸ سالمند بالای ۶۰ سال در ۹ ماه گذشته در کشور ازدواج کرده اند.

حمید درخشان نیا روز دوشنبه در حاشیه بهره برداری از ایستگاه سیار خدمات کارت ملی هوشمند در موسسه خیریه جامع سالمندان استان مرکزی افزود: از این تعداد هفت هزار و ۸۱۲ سالمند مرد و یک هزار و ۷۶ سالمند زن است.

وی بیان کرد: در ۹ ماه امسال ۴۸۱ هزار و ۸۰۹ واقعه ازدواج، ۱۳۳ هزار ۳۶۶ مورد طلاق، ۲۷۶ هزار و ۳۹۲ واقعه وفات و یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۴۶ مورد تولد در کشور به ثبت رسیده است.

معاون وزیر کشور ادامه داد: از مجموع ولادت های ۹ ماه امسال، ۵۸۶ هزار و ۲۰۵ نوزاد پسر و ۵۵۲ هزار و ۴۱ نوزاد دختر است که به ازای تولد هر ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر متولد شده است است.

درخشان نیا افزود: میانگین سن مادران در تولد نوزدان ۲۸ سال و ۱۰ ماه و برای پدران ۳۳ سال بوده است.

وی اظهار کرد: تاکنون بیش از ۳۰ میلیون کارت هوشمند ملی در کشور صادر شده و در مجموع باید ۶۰ میلیون ایرانی واجد شرایط بالای ۱۵ سال تا پایان سال ۹۷ این کارت را دریافت کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: افرادی دارای کارت ملی با اعتبار سال ۸۹، باید تا پایان سال جاری نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

درخشان نیا عنوان کرد: در این راستا ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور باید تا پایان سال نسبت به ثبت نام و صدور کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

وی گفت: کارت های ملی حدود هفت میلیون نفر از جمعیت کشور نیز تا پایان سال ۹۷ اعتبار دارد و آخرین فرصت برای دریافت کارت ملی هوشمند ملی برای این افراد، تا پایان سال ۱۳۹۷ است.

معاون وزیر کشور ادامه داد: انتظار است افرادی که نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند دریافت نکرده اند هر چه سریعتر نسبت به ثبت نام و دریافت این کارت اقدام کنند.

درخشان نیا در پاسه به سئوال دیگر خبرنگار ایرنا گفت: ثبت احوال کشور برای افرادی که توانایی مراجعه به دفاتر پستی را ندارند، طرح ایستگاه های سیار را در دستور کار قرار داده است.

وی اظهار کرد: پیش بینی شده ۸۰۰ ایستگاه سیار در کشور راه انداری شود و تاکنون حدود ۱۰۰ ایستگاه در نقاط مختلف راه اندازی شده است.

در پایان این آیین باجه سیار ثبت نام کارت ملی هوشمند با حضور حمید درخشان نیا ریس سازمان ثبت احوال کشور بهره برداری شد.

این باجه در راستای خدمات دهی بهتر به شهروندان و مناطق روستایی، سالخوردگان، افراد معلول و کارمندان دولتی که امکان خروج از محل کار در ساعت اداری را ندارند، در نظر گرفته شده است.

کارت ملی هوشمند با ارایه سه کاربرد اصلی شامل شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال، این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان از آن به عنوان یک ابزار چند کاره استفاده کرد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای یک میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴۷۵ نفر جمعیت است و با میانگین سنی ۳۱ و نیم سال، سومین استان پیر کشور است.

منبع: ایسنا