مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی

آذرشرقی/ ۱۰٫۸۳ درصد جمعیت سالمندند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود 420 هزار سالمند طبق آخرین سرشماری، گفت: 10.83 درصد جمعیت استان سالمند هستند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود ۴۲۰ هزار سالمند طبق آخرین سرشماری، گفت: ۱۰٫۸۳ درصد جمعیت استان سالمند هستند.

محسن ارشد زاده در جلسه شورای سالمند با بیان اینکه فقط ۲۲درصد از افراد سالمند در استان، نیاز به خدمات حمایتی و مراقبتی دارند، اظهار کرد: خوشبختانه بیش از ۹۸ درصد این مراقبت ها در منزل و توسط فرزندان، اقوام و آشنایان انجام می‌ شود.
وی با اشاره به ۹ مرکز نگهداری سالمند شبانه‌روری در استان گفت: جمعیت تحت پوشش خانه‌های سالمند در سطح استان حدود ۹۵۰ نفر است که به طور عمده افراد بی‌سرپرست، معلول و بیمار هستند.
مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: علاوه بر مراکز نگهداری شبانه‌روزی سالمندان، ۱۲ مرکز روزانه برای خدمت‌رسانی به سالمندان در بخش‌های مختلف آموزشی، درمانی، ورزشی و غیره وجود دارد.
ارشدزاده افزود: کادر توانبخشی و درمانی برای خدمات در خانه نیز از دیگر اقدامات برای تأمین رفاه سالمندان و تقویت روحیه نگهداری سالمند در منزل است.
وی سن بالای ۶۰ سال را جزو سالمندی دانست و گفت: کاهش میزان موالید، افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر و مهاجرت نیروی های جوان از دلایل افزایش جمعیت سالمندی استان هستند.
ارشدزاده تعداد افراد تحت پوشش در مراکز روزانه سالمندی را ۶۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: مجموع افراد بهره‌مند از خدمات مراکز روزانه و خدمات در خانه ۲ هزار نفر است.
وی ادامه داد: برخی از سالمندان استان نیز تحت حمایت مالی بهزیستی قرار گرفته‌اند و این افراد به علت نداشتن مستمری و حقوق بازنشستگی شناسایی شده و از طرف بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند که مجموع سالمندان مستمری‌بگیر استان پنج هزار نفر است.
مدیرکل بهزیستی استان به مراکز نگهداری روزانه و شبانه سالمند در شهرستان‌های آذرشهر، میانه، مرند اشاره کرد و گفت: تمام حمایت‌ها از سالمندان در شهرهای کوچک مشابه شهرهای بزرگ بوده و هیچ تفاوتی ندارد.

ارشدزاده، سیاست‌‌گذاری شورای سالمندی استان را براساس ایجاد امکانات رفاهی برای سالمندان اعلام کرد و افزود: طبق مصوبه سال ۱۳۹۴ تبریز به عنوان شهر دوست‌دار سالمند انتخاب شده و تمام تلاش ما برای به واقعیت پیوستن این امر است.
وی اضافه کرد: ملزومات انتخاب شهر به عنوان دوست‌دار سالمند ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی از قبیل فضاسازی پارک‌ها، بانک‌ها، ادارات، حمل و نقل عمومی و غیره برای سالمندان است تا بتوان ادعای شهر دوست‌دار سالمند را کرد.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به تشکیل شورای سالمندی در سال ۱۳۹۳ بحث فرهنگ سازی و توانمند سازی را از اهداف این شورا اعلام کرد و گفت: راه اندازی رشته های بهداشت سالمندی در مقطع کارشناسی ارشد، تشکیل بنیاد فرزانگان، تشکیل مرکز پژوهش های سالمندی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تشکیل مفاخر سالمندی و برگزاری همایش سالمندی از جمله عملکرد این شوراست.

منبع: ایسنا