ولین جلسه شورای سالمندان

یزد/ اولین جلسه شورای سالمندان شهر عقدا از توابع شهرستان اردکان

اولین جلسه شورای سالمندان شهر عقدا از توابع شهرستان اردکان در سال ۹۶ با حضور بخشدار عقدا، رئیس و کارشناسان بهزیستی، امام جمعه و جمعی از مسئولین ادارات در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدا برگزار شد.

اولین جلسه شورای سالمندان شهر عقدا از توابع شهرستان اردکان در سال ۹۶ با حضور بخشدار عقدا، رئیس و کارشناسان بهزیستی، امام جمعه و جمعی از مسئولین ادارات در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدا برگزار شد.

اولین جلسه شورای سالمندان شهر عقدا از توابع شهرستان اردکان در سال ۹۶ با حضور بخشدار عقدا، رئیس وکارشناسان بهزیستی، نماینده شهرداری عقدا، امام جمعه و جمعی از مسئولین ادارات ، اعضای شورا و دهیاری های این بخش در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه ناصر پایدار بخشدار عقدا با بیان اینکه تکریم سالمندان از سفارشات اسلام می باشد بر نهادینه کردن حمایت از سالمندان و افزایش آگاهی های مردم نسبت به حوزه سالمندی تأکید نمود و خواستار برنامه ریزی و اقدامات مناسب برای سالمندان شد.

در ادامه رئیس اداره بهزیستی اردکان با اشاره به آمار بالای جمعیت سالمندی شهر عقدا گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۵ تعداد افراد بالای ۶۰ سال شهر عقدا بیش از ۱۰ درصد جمعیت این شهر را شامل می شود.

دکتر عضدزاده تصریح کرد : اگر امروز برای سالمندان فکری اساسی نشود تاوانی سنگینی را در آینده و جامعه پس خواهد داد که جبرانش به این سادگی ها نیست ، مسئولان و همه ما باید به این نکته باور داشته باشیم که هر قدمی که در راستای رفاه و خدمت رسانی به سالمندان برداریم ، در حقیقت صندوق پس اندازی است برای آینده نه چندان دور ما ، زیرا که سالمندی موهبتی است که خداوند به همه افراد بشر عطا کرده و دیری نخواهد پایید که همه ما پیر خواهیم شد .

عضدزاده منظور از ساماندهی امور سالمندان را ، هم گرایی جمعی مردم و مسئولان در ایجاد فرهنگ صحیح در خصوص مسایل سالمندی با رویکرد دینی، آموزش برخورداری از زندگی سالم و اجتناب از رفتارهای پرخطر، ایجاد پوشش کامل بیمه ای و رفاهی، ایجاد فرصت مشارکت سالمندان در روند توسعه جامعه، ایجاد زمینه حضور سالمندان در کنار خانواده ، تقویت نقش نهادهای مردمی مرتبط و تخصصی شدن رویکردهای بهداشتی (طب پیشگیری) ، درمانی و توانبخشی سالمندان همچنین ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان دانست و افزود: بهزیستی اردکان به عنوان متولی امر سالمندان شهرستان ، برنامه های مختلفی را برای خدمت رسانی به این قشر در دست اجرا دارد که از جمله آنها می توان به تشکیل بنیاد فرزانگان ، طرح توانمند سازی سالمندان با هدف حفظ و افزایش سطح سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی آنان ، ایجاد مراکز روزانه و ویزیت در منزل سالمندان و آگاهسازی و تغییر نگرش شهروندان در مورد سالمندان و فرهنگ سازی شایسته در نحوه برخورد با سالمندان و حفظ حرمت و جایگاه آنان در محیط خانه و خانواده و اجتماع اشاره نمود.

در ادامه جلسه راهکارها و برنامه های مناسب برای سالمندان مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

در پایان جلسه ضمن تشریح مصوبات جلسات پیشین شورای ساماندهی امورسالمندان شهر عقدا بر لزوم اجرایی شدن مصوبات قبلی شورا تاکید شد.

منبع: اداره بهزیستی اردکان