معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی

شیوع اختلالات روحی و روانی در سالمندان بالاتر است

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به رشد پرشتاب جمعیت سالمندی در کشور گفت: این افراد ظرفیت بالاتری را در خصوص اختلالات روحی و روانی نسبت به دیگر افراد جامعه به خود اختصاص خواهند داد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به رشد پرشتاب جمعیت سالمندی در کشور گفت: این افراد ظرفیت بالاتری را در خصوص اختلالات روحی و روانی نسبت به دیگر افراد جامعه به خود اختصاص خواهند داد.
 

 جلسه تخصصی مرتبط با پیمایش ملی سالمندان کشور  با حضور «انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، «محسن سلمان نژاد» رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، «لیلا جودان» نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و «پرفسور زیدی» استاد دانشگاه هاوت سامپتون انگلیس در ستاد بهزیستی کشور برگزار شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، در ابتدای این نشست سالمندی را یک پدیده فیزیولوژیک عنوان کرد و گفت: در دولت جدید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در حوزه سازمان بهزیستی با حمایت، معاونت اجتماعی فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه بودجه کشور شرایطی را فراهم شد که بتوانیم به صورت علمی و تخصصی با این پدیده روبه رو شویم.

بندپی، آخرین آمار سرشماری سالمندان در سال ۹۵ را ۹٫۳ درصد از جمعیت کشور عنوان کرد و گفت: سال گذشته  بیش از سه میلیون و ۷۰۰هزار نفر زن سالمند و سه میلیون و ۶۰۰ هزارنفر مرد سالمند بالای ۶۰سال داشتیم.

وی با اشاره به تفاوت سالمندان امروز نسبت به گذشته اذعان کرد: سالمندان امرزو ما یکسری تجربه و ظرفیت های متفاوتی دارند که خانه نشین شدن این افراد منجر به ترد شدن اجتماعی آنها می شود و فرصت ها تبدیل به تهدید شده و دچار اختلالات روحی و روانی خواهند شد، زیرا این افراد ظرفیت بالاتری را در خصوص این اختلالات نسبت به دیگران دارند.

بندپی، از تشکیل دبیرخانه شورای سالمندان با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد و گفت:  به زودی این سند به هیأت دولت ارائه خواد شد و مجلس شورای اسلامی نیز که یک قوه قانون گذار است نگاهش به سالمندان نگاه ویژه ای است و برای نخستین بار در بودجه سال ۹۶ هر چند اندک یک ردیف اختصاصی را برای بحث سالمندی به خود اختصاص داده است.

وی توسعه بنیاد فرزانگان را یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیستی مطرح کرد و اظهار کرد: آمادگی لازم برای تمام دستگاه های اجرایی کشور ایجاد شده است تا بتوانیم یک نقشه راه علمی را برای این افراد با تجربه و فرزانگان کشور ایجاد کنیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان شاخص دیدبانی سلامت را چهار آیتم امنیت در آمد، سلامت، آموزش و اشتغال و توانمندسازی محیط سالمند عنوان کرد و یادآور شد: به دنبال این هستیم که نظام نامه حقوقی سالمندی را در کشور نهادینه کنیم و در این راستا نیز با مجلس در حال تعامل و بررسی می باشیم تا بتوانیم این برنامه و سند را در قالب یک طرح و لایحه ای به پیش بریم، تا در آینده ای نزدیک استقلال فردی سالمندان حفظ شود.

منبع: روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور،