مدیرکل بهزیستی استان همدان

همدان / برنامه ریزی در حوزه سالمندی ضرورتی اجتناب ناپذیر

به مناسبت هفته تکریم منزلت سالمندان مراسمی با حضور سالمندان ومسئولین استانی در سرای سالمندان یاس سفید همدان برگزار شد.

 

به مناسبت هفته تکریم منزلت سالمندان مراسمی با حضور سالمندان ومسئولین استانی در سرای سالمندان یاس سفید همدان برگزار شد.

مدیرکل بهزیستی استان همدان در آئین تکرم سالمندان در مرکز یاس سفید با اشاره به حرکت کشور به سمت سالمندی گفت: اگر برای این موضوع برنامه ریزی مناسب نداشته باشیم در آینده دچار تنش خواهیم شد. الوند افزود در کلیه جوامع برنامه ریرزی های مدونی برای این مهم صورت گرفته تا ضمن برخورد مناسب با این مقوله زمینه استفاده از تجربیات سالمندان را فراهم نمود.
حمیدرضا الوند گفت پنج اصل راهنمایی سیاستگذاری برای سالمندان در دنیا وجود دارد و این اصول شامل تغییر کلیشه های ذهنی در مورد سالمندی، تداوم زندگی شغلی برای سالمندان، نگهداری بلند مدت در خانه بجای نگهداری در مراکز، فراهم نمودن مشارکت اجتماعی برای فعالیت داوطلبانه و قانونگذاری برای سالمندان است و در تک تک این موارد تجربیات موفقی وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.
وی در ادامه تغییر کلیشه های ذهنی و مثبت نگاه کردن را زمینه ورود سالمندان به جامعه، تداوم زندگی شغلی را زمینه احساس استقلال اقتصادی، گسترش فعالیت داوطبانه را زمینه احساس کفایت و قانون گذاری را تسهیل کننده حضور سالمندان در بطن جامعه قلمداد کرد و گفت ضروری است تا برنامه ریزی مدون زمینه مشارکت سالمندان در جامعه را فراهم نموده و  ضمن ایجاد بسترهای لازم برای تحرک سالمندان و انجام فعالیت فیزیکی، زمینه استفاده از فضای مجازی را برای آنان فراهم آوریم.
مدیرکل بهزیستی استان همدان  در ادامه از ایجاد باشگاه خبرنگاران افتخاری در میان سالمندان با همکاری صدا وسیما و اجرای برنامه پدربزرگ و مادربزرگ رضاعی در مهدهای کودک خبر داد و گفت تلاش می کنیم تا از این طریق ضمن فراهم نمودن زمینه مشارکت آنها در جامعه احساس کفایت را در آنها تقویت و تقویت همبستگی بین نسلی را ایجاد کنیم.
وی مناسب سازی خانه و محیط شهری ، آموزش و اشتغال را از دیگر نیازهای سالمندان برشمرد و گفت خوشبختانه با تغییر رویکرد سازمان بهزیستی مباحث یاد شده پیگیری می شود و تغییر نگاه از مراکز نگهداری شبانه ریزی به گسترش مراکز روزانه موید همین مطالب است.
در ادامه مدیرکل امور اجتماعی استانداری بر ضرورت برنامه ریزی برای سالمندان تاکید کرد و گفت : پیش از ورود به مشکلات در هر حوزه ای بایستی برنامه ریزی مناسبی برای آن انجام داد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان هم سالمندی را فرصت برشمرد  و افزود وارد شدن به سن سالمندی بیانگر ارتقاء خدمات بهداشتی و طی مراحل زنگی در کمال سلامت است.
خبر روز جهانی سالمندان
منبع: بهزیستی استان همدان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.