رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان

۲۵ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند

رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان گفت: مسئله‌ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه‌هاست

رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان گفت: مسئله‌ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه‌هاست

رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان گفت: مسئله‌ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه‌هاست و طبق آمار یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته‌امداد قرار دارند که بالغ بر ۲۵ درصد سالمندان کشوراست.

محسن سلمان نژاد با اشاره به تعداد سالمندانی که در آسایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند، افزود: بر اساس آمارهای مرکز آمار در سال ۹۵ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند در کشور داریم که از این تعداد حدود ۲۵ هزار سالمند در مراکز سالمندی و آسایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند. البته کل سالمندانی که از سازمان بهزیستی سرویس می‌گیرند بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر است.

وی در ادامه افزود: البته نباید این موضوع را فراموش کرد که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند یعنی بالغ بر ۲۵ درصد از سالمندان کشور نیازمند هستند.

رییس دبیرخانه شورای عالی سالمندان درباره دیگر بازنشستگان کشور نیز اظهار کرد: مسئله ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها است زیرا با وجود افزایش هر ساله حقوق بازنشستگان در آمدها به حدی نیست که کفایت کند.

وی همچنین تصریح کرد: پیمایش سالمندی شاه کلید برنامه‌ریزی برای سالمندان است و امروز شاهد هستیم پیمایش سالمندی در کشورهای پیشرفته بین سه تا پنج سال انجام می‌شود. خوشبختانه در کشور از حدود ۹ ماه پیش مطالعات اولیه پیمایش سالمندی انجام و کمیته‌های مربوطه نیز تشکیل شده است. همچنین بودجه آن نیز تخصیص داده شده و به زودی شاهد اجرای آن در کشور خواهیم بود.

وی اضافه کرد: تصور این است بعد از انجام مطالعات اولیه، در حوزه سیاست گذاری سالمندان بسیار دقیق عمل می‌کنیم. پیمایش سالمندی اساسا کار سختی است زیرا کسب اطلاعات همه هفت میلیون نفر تقریبا غیر ممکن است. پرسش‌نامه‌هایی که برای پیمایش در نظر گرفته می‌شود دارای سوالات زیادی است که نیازمند آموزش‌های زیادی هم هست.

سلمان‌نژاد با بیان اینکه اطلاع پیمایش باید توسط مرکز آمار انجام شود، عنوان کرد: وقتی مرکز آمار این پیمایش را انجام دهد، از نظر بین‌المللی نیز این اطلاعات بسیار ارزشمند می‌شود، البته این پیمایش نیازمند آموزش‌های مخصوص خود است و افراد پرسشگر با کمک مرکز آمار و دانشگاه‌ها مورد آموزش قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایمنا