بررسی سند سالمندان در گفتگوی ویژه خبری

در دولت تدبیر و امید افزایش حقوق سالمندان و بازنشستگان بیش از افزایش تورم

محسن سلمان نژاد رئیس دبیر خانه شورای ملی سالمندان دربرنامه گفت و گوی ویژه خبری در دولت تدبیر و امید افزایش حقوق سالمندان و بازنشستگان بیش از افزایش تورم بود .

محسن سلمان نژاد رئیس دبیر خانه شورای ملی سالمندان دربرنامه گفت و گوی ویژه خبری در دولت تدبیر و امید افزایش حقوق سالمندان و بازنشستگان بیش از افزایش تورم بود .

احمد صافی رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه بازنشستگان آموزش و پرورش از تبعیض حقوق ناراضی هستند اضافه کرد: یکی از مشکلات بازنشستگان آموزش و پرورش بیمه و درمان است.

وی ادامه داد: بازنشستگان نیازهای جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی دارند، سلامت سالمندان در گروه این چهار نیاز است.

سلمان نژاد با اشاره به اینکه نزدیک۲۵ درصد از سالمندان نیازمند هستند که تحت پوشش صندوق ها نیستند اظهار داشت:  ۳میلیون بازنشسته داریم که همگی بیمه هستند به طوری که حدود۱۵ درصد از سالمندان اصلا شناسایی نشده اند.

وی یکی از دغدغه ها را نداشتن بیمه مراقبت دانست و عنوان کرد: بحث حقوق و فقر مختص یک کشور خاص نیست، در دولت تدبیر و امید افزایش حقوق سالمندان و بازنشستگان بیش از افزایش تورم بود .

رئیس دبیر خانه شورای ملی سالمندان با اشاره به اینکه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰-۳۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش سازمان های حمایتی هستند، افزود: ۵ هزار و۵۰۰ نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

علی اصغر بیات رئیس کانون های بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی طی گفتگوی زنده تلفنی با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی گفت:صندوق های بازنشستگی تامین اجتماعی و کشوری بیشترین جمعیت سالمند را دارد.

وی افزود: یکی از چالش های مهم در دهه آتی کشور رشد جمعیت سالمندی است این در حالی است که هیچ گونه برنامه ریزی راجع به این موضوع صورت نگرفته است.

بیات با اشاره به اینکه ۵۲ درصد از بازنشستگان تحت پوشش صندوق ها هستند، گفت: ۴۸ درصد هیچ بیمه ای ندارند.

وی افزود: ۴۸ درصد از سالمندان مشکلات درآمدی و معیشتی و ۳۵ درصد مشکلات درمانی و بهداشتی دارند.

انتهای پیام/

 

 

 
منبع: دبیر خانه شورای ملی سالمندان