رئیس سازمان بهزیستی کشور

رشد فزاینده جمعیت سالمندی طی سال‌های آینده/تدوین سند سالمندی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:در سرشماری سال ۹۰نرخ جمعیت بالای ۶۰ سال ۸.۳ درصد بود اما این رقم در سرشماری سال 95 به 9.3 درصدافزایش یافته که متأسفانه در بعضی از استان‌ها این نرخ از متوسط جهانی بالاتر رفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:در سرشماری سال ۹۰نرخ جمعیت بالای ۶۰ سال ۸.۳ درصد بود اما این رقم در سرشماری سال ۹۵ به ۹٫۳ درصدافزایش یافته که متأسفانه در بعضی از استان‌ها این نرخ از متوسط جهانی بالاتر رفته است.

انوشیروان محسنی بندپی گفت: با افزایش امید به زندگی در کشور جمعیت سالمندان در سال۱۴۲۹با نرخ جمعیت زیر ۱۵ سال برابر خواهد شد.

وی ادامه داد: ۸٫۳ درصد جمعیت کشور در سرشماری سال ۹۰ جمعیت بالای ۶۰ بودند که این رقم در سرشماری سال ۹۵ به ۹٫۳ درصدافزایش یافته است که متأسفانه بعضی از استان‌ها از متوسط جهانی بالا رفته است.

محسنی گفت: به نظر می رسد جمعیت سالمندی تا ۱۰ سال آینده به ۱۲ درصد افزایش یابد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در برنامه ششم، سالمندی باید یکی از شاخصه‌های اصلی بوده و برنامه ریزی‌ها برای این افراد به طور جدی پیگیری شود.

محسنی بندپی گفت: از آن جایی که حمل و نقل عمومی برای سالمندان مناسب نیست و طولانی بودن راه‌ها باعث خستگی این افراد می‌شود ما باید با ایجاد استانداردهای در این زمینه فضا را برای حضور این افراد در صحنه‌های اجتماعی مهیا کنیم.

وی از تدوین سند ملی سالمندی در کشور خبر داد و گفت: محور اصلی این سند، تأمین رفاه اجتماعی، دسترسی عادلانه به منابع، مسکن، تکریم و منزلت سالمندان است.

محسنی گفت: جامعه باید از تجربیات و اندوخته‌های این سالمندان استفاده کند و در فعالیت‌های مدنی این افراد را به کار گیرند.

منبع: خبرگزاری فارس