فرماندار اردکان:

یزد/ سالمندان به نقش‌آفرینی در جامعه تشویق شوند

فرماندار اردکان گفت: سالمندان باید به حضور فعال و نقش‌آفرینی در جامعه تشویق شوند و از تجربه ارزشمند آنها در اداره امور استفاده شود.

فرماندار اردکان گفت: سالمندان باید به حضور فعال و نقش‌آفرینی در جامعه تشویق شوند و از تجربه ارزشمند آنها در اداره امور استفاده شود.

هادی مقیمی روز سه شنبه در نشست شورای سالمندی شهرستان با تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین‌(ع ) افزود: دوره سالمندی، دوران حساس و مهمی است که باید با تدارک برنامه‌ای جامع‌ نگر برای حمایت از سالمندان، بتوانیم از تجربیات آنان به نحو شایسته‌ای استفاده کنیم.
وی بیان کرد: در فرهنگ و دین اسلام بر لزوم توجه به سالمندان تأکید شده است و با توجه به پیری جمعیت در جامعه ، باید برنامه‌ریزی اصولی و علمی در این خصوص صورت گیرد.

وی یادآور شد: کشورهای پیشرفته سال‌ها پیش با چالش سالمندی مواجه شده‌اند که البته برای تدارک برنامه‌های حمایتی آن بیش از نیم قرن فرصت داشته‌اند، اما در ایران باید باید تلاش مضاعف داشته باشیم تا بتوانیم بحران سالمندی را مدیریت کنیم.

فرماندار اردکان در تشریح فعالیت‌های دولت در این حوزه بیان کرد: با توجه به جمعیت بالای سالمندی در این شهرستان ، احداث مرکز تحقیقات سالمندی در دستور کار قرارگرفته و در تلاش برای اخذ اعتبارات موردنیاز هستیم.

وی با بیان این‌که اردکان رتبه اول را در مناسب‌سازی شهر و مباحث سالمندی استان یزد کسب کرد، گفت: بایستی آموزش‌های لازم در آستانه بازنشستگی و آغاز دوران سالمندی به کارمندان داده شود و آنان را به حضور فعال در جامعه تشویق و از تخصص، دانش و تجربه آنان در مناسبت‌های گوناگون بهره‌مند شویم.

رئیس اداره بهزیستی اردکان نیز گفت: امروزه سالخوردگی جمعیت در ممالک پیشرفته که برای آن چاره اندیشیده اند و آن را به بهترین شیوه مدیریت کرده اند نه تنها معضل نیست بلکه فرصتی است در اختیار این جوامع تا از تجارب و توان بالای این قشر به بهترین شکل ممکن بهره برده و در راستای پیشبرد امور ، توسعه پایدار، متوازن و رشد و ترقی روزافزون از آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: بدون تردید پدیده سالمندی و سالمندان یکی ازمهمترین چالش های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درقرن ۲۱به شمارمی رود، قرنی که در کنار پدیده سالمندی جمعیت، با چالشی به نام شهرنشینی و رشد و توسعه بی محابای شهرها دست به گریبان است و در نتیجه برنامه ریزی دقیق و جامعی را در تمامی حوزه ها طلب می کند.

امیرولی عضدزاده گفت: از همین رو سازمان بهداشت جهانی، طرحی را با نام شهرهای دوستدار یا مناسب سالمند در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا به مرحله اجرا درآورده این طرح با هدف دسترسی آسان و ایجاد امکان برابری فرصت ها و عدالت در بهره مندی از امکانات شهری به ویژه برای سالمندان به مرحله اجرا در آمده است.

وی اظهار کرد: اجرای این طرح به متولیان امور جامعه این فرصت را می دهد تا با شناخت توانایی ها و اشراف بر نقاط ضعف و محدودیت های سالمندان، در طراحی، ساخت و ایجاد مبلمان شهری و احداث پروژه های دولتی، خصوصی و مذهبی موارد لازم برای تحقق این هدف مهم در طراحی سیستم های خدمات شهری در بخش های مختلف بویژه حمل و نقل، آموزش، بهداشت و درمان، ارتباطات،مسکن، مبلمان شهری ، نوع مناسبات اجتماعی و فرهنگی و چگونگی تناسب این خدمات با نیاز های سالمندان در نظر بگیرند.

در این نشست ، گردهمایی بازنشستگان اداره ها به مناسبت روز تکریم بازنشستگان، همایش تغذیه در سالمندی، عیادت از کارمندان بازنشسته و… از برنامه‌های هفته سالمندی در اردکان اعلام شد.

رئیس اداره بهزیستی اردکان دهم مهر ماه جاری تعداد افراد بالای ۶۰ سال این شهرستان را در سال ۱۳۹۵هفت هزار و ۵۰۰ نفر ذکر کرد و گفت: این تعداد شامل ۹ و سه دهم درصد جمعیت شهرستان است .

عضد زاده در گفت و گو با ایرنا هزینه های بالای درمان و مراقبت از سالمندان را دلیلی بر غیر علمی بودن رفتارها و سبک زندگی افراد در طول زندگی بر شمرد و بر لزوم ترویج سبک زندگی سالم و برنامه ریزی مستمر و طولانی مدت در این حوزه تاکید کرد.

این کارشناس در ادامه به هفته تکریم سالمندان (۱۰لغایت ۱۶ مهرماه ) اشاره کرد و افزود: بر اساس شاخص های سازمان جهانی بهداشت، ایران هم اینک وارد مرحله‌ نخست سالمندی شده است.

عضد زاده در این ارتباط توضیح داد که ۷ تا ۱۴ درصد جمعیت کشور سالمند هستند و پیش‌بینی می ‌شود تا ۳۰ سال آینده وارد مرحله سوم (فوق سالمندی) یعنی جمعیت بیش از ۲۱ درصد سالمند خواهد شد.

جمعیت ایران حدود ۸۰میلیون نفر است.

منبع: اداره بهزیستی اردکان