عبدالرسول همتی

فارس / ۴۲۰ هزار نفر از جمعیت فارس را سالمندان تشکیل می دهند

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش میانگین جمعیت سالمندان در فارس بیش از میانگین کشوری خبر داد و افزود: 10 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند در حالیکه این آمار درفارس به 10.1 درصد میرسد.

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش میانگین جمعیت سالمندان در فارس بیش از میانگین کشوری خبر داد و افزود: ۱۰ درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند در حالیکه این آمار درفارس به ۱۰٫۱ درصد میرسد.

عبدالرسول همتی صبح امروز سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته سالمند برگزار شد، گفت: طبق آمارجمعیتی در سال ۷۵ جمعیت سالمند ۶/۶ درصد بوده این درحالی است که در بیست سال بعد به ۱۰ درصد رسیده است که با رشد زیادی روبرو هستیم.

وی علت افزایش آمار سالمندان را، کنترل بیماری ها ، افزایش امید به زندگی و بالابودن  سطح سلامت در جامعه عنوان کرد و افزود: در استان فارس چهارصد هزار و بیست نفر سالمند داریم که این جمعیت نیاز به توجه و مشارکت اجتماعی  دارند .

در ایران ۱۰تا ۱۷ مهر ماه، به منظور توجه بیشتر، معرفی مشکلات و اقدامات جهت پیشگیری از اتفاقات غیر قایل کنترل هفته سالمند نامگذاری شده است.

 طبق گروه بندی سنی که توسط سازمان جهانی بهداشت انجام شده جمعیت بالای ۶۰ سال را سالمند می نامند.

همتی  در ادامه افزود: با اجرای برنامه پزشک خانواده  در استان فارس ۷۵ درصد از سالمندان ، حداقل یک بار از مراقبت های بهداشتی استفاده کرده اند.

وی برنامه های مراقبتی را شامل ۶ بخش فشار خون، دیابت ، چربی خون ، مراقبت و اموزش های تغذیه و مراقبتهای افسرگی و سقوط زمین خوردن شایع در سالمندان عنوان کرد.

اسدالهی عضو هیت علمی و گروه سالمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: درجهان سن سالمندی ۶۵ سال است ولی  در ایران سن سالمندی برای ارائه امکانات و خدمات بیشتر از ۶۰ سالگی  نامیده شده است.

وی اظهار داشت: میانگین جمعیت سالمندان در کشور ۹ در صد است در حالیکه این نرخ در استان فارس ۱۰٫۱ درصد است و از میانگین کشور نیز بالاتر است.

وی در ادامه تاکید کرد که ارتقا سلامت سالمند تک محوری نیست و این قشر تنها نیازمند خدمات بالینی ودرمانی نیستند و باید سایر نهادها نیز در تکریم و مراقبت از سالمندان برنامه ریزی داشته باشند.

 وی در ادامه از هماهنگی با شهرداری در راستای تاسیس و راه اندازی فرهنگ سرایی با عنوان ” دوستدار سالمند” در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: شهرداری نیز باید به سایر مسایل مربوط به سالمندان از جمله رعایت طراحی مبلمان شهری و افزایش رمپ و… توجه کند.

وی در ادامه بیمارستان شهید فقیهی را دومین بیمارستان دوستدار سالمند نامید و ادامه داد که اعتباراتی برای خرید و افزایش واکر ویلجر،نصب شیشه های دوجداره و افزایش رمپ در این بیمارستان تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: در فارس نیز  ۶ داروخانه دوستدار سالمند  راه اندازی شده که این روند روبه رشد است.

منبع: پانا فارس