فرهاد قیصربیگی

ایلام/ کم‌جمعیت‌ترین استان کشور درحال سالمند شدن

مدیر کل بهزیستی استان ایلام گفت: در حال حاضر دو مرکز شبانه -روزی نگهداری سالمندان در ایوان و ایلام و یک مرکز روزانه داریم که در مراکز شبانه -روزی بیش از 50 سالمند زن و مرد و در مرکز روزانه نیز 30 نفر سالمند نگهداری و به آنها خدمات ارائه می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان ایلام گفت: در حال حاضر دو مرکز شبانه -روزی نگهداری سالمندان در ایوان و ایلام و یک مرکز روزانه داریم که در مراکز شبانه -روزی بیش از ۵۰ سالمند زن و مرد و در مرکز روزانه نیز ۳۰ نفر سالمند نگهداری و به آنها خدمات ارائه می‌شود.

«فرهاد قیصربیگی» در نشست خبری به مناسبت هفته‌ی تکریم منزلت سالمندان، اظهار کرد: جمعیت سالمندان یکی از چالش‌های جهانی و کشور است و طی چند سال آینده میزان جمعیت سالمند استان نیز رشد خواهد داشت و باید برنامه‌ریزی و فکر جدی و آمادگی لازم برای موضوع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بحث اشتغال غیر رسمی سالمندان باید مورد توجه باشد و در این زمینه همه دستگاه ها مسئول هستند، ادامه داد: راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی سالمندان استان در حال تکمیل شدن است و اگر دیگر دستگاه‌ها هم در تکمیل آن کمک کنند شود قطعا در پیشبرد اهداف موثر خواهد بود.

مدیرکل بهزیستی استان ایلام گفت: راه‌اندازی بنیاد فرزانگان در استان اقدام خوبی است و می‌تواند فضایی را برای تحقیق و پژوهش در زمینه‌ی سالمندان فراهم کند،

قیصربیگی خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته فضاهای نگهداری سالمندان در استان مناسب‌سازی شده است و اعتبار لازم برای ارتقاء کیفی خدمات‌رسانی به سالمندان جذب شده است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسنا، در مورد جمعیت سالمندان تحت پوشش بهزیستی گفت: در حال حاضر دو مرکز شبانه -روزی نگهداری سالمندان در ایوان و ایلام و یک مرکز روزانه داریم که در مراکز شبانه -روزی بیش از ۵۰ سالمند زن و مرد و در مرکز روزانه نیز ۳۰ نفر نگهداری و خدمات لازم به آنان ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان ایلام با بیان اینکه عمده مشکل جمعیت سالمندان، عدم همکاری لازم دیگر دستگاه‌های عضور شورای سالمندان استان است، تصریح کرد: شورای سالمندان ۱۷ عضو دارد که برای تحقق اهداف مورد نظر باید همه اعضای شورا همکاری لازم را انجام دهند.

قیصربیگی با تاکید بر اینکه مدیریت درست و دقیق این حوزه برنامه ریزی و عمل میخواهد تصریح کرد: بهزیستی به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهد اما به تنهایی متولی امر سالمندان نیست.

مدیر کل بهزیستی استان ایلام با اشاره به اینکه بابت هر سالمندی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شود، ماهانه ۵۶۰ هزار توان یارانه پرداخت می‌شود افزود: هزینه‌ی تمام شده برای نگهداری هر سالمند در ماه یک میلیون تومان است لذا در این راستا بحث مشارک‌های اجتماعی بسیار مهم حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه در بحث ویزیت در منزل ۲۵۰ نفر تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، گفت: به ۲۵۰ نفر نیز در قالب طرح مراقبت در منزل خدمت ارائه می‌شود.

قیصربیگی خواستار مشارکت همه سازمان ها در بحث ساماندهی و مدیریت جمعیت سالمندان شد.

هر ساله از ۵ تا ۱۳ مهرماه هر سال به عنوان روز جهانی سالمندان نامگذاری شده است.

منبع: ایسنا