مجید ملک شاهی

۵۴ درصد این سالمندان از کارافتاده‌اند

دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان آنکه هم اکنون 25 درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد بوده که 46 درصد آنها سالم و 54 درصد آنها از کار افتاده‌ هستند

دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان آنکه هم اکنون ۲۵ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد بوده که ۴۶ درصد آنها سالم و ۵۴ درصد آنها از کار افتاده‌ هستند

 ارائه خدمت به صورت تخصصی‌تر به سالمندان تحت پوشش را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و در این میان هدف اصلی ما برون سپاری خدمات به سایر بخش‌ها است.

مجید ملک شاهی در نشست خبری امروز خود که به مناسبت روز جهانی سالمند در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۴۰۰ هزار مددجوی سالمند که ۶۴ درصد آنان زن و ۳۶ درصد مرد هستند، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

به گفته وی، ۵۴ درصد از سالمندان تحت پوشش این نهاد حمایتی زن سالمند سرپرست خانوار بوده و ۴۶ درصد آنان مرد سالمند سرپرست خانوار هستند.

دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: ۴۰ درصد سالمندان تحت پوشش این نهاد حمایتی از جامعه شهری و ۶۰ درصد آنها متعلق به جامعه روستایی هستند.

ملک شاهی در ادامه با بیان آنکه در سه سال گذشته سالمندان تحت پوشش کمیته امداد را به سه لایه تقسیم بندی کرده‌ایم به تشریح این لایه‌ها پرداخت و گفت: گروه اول سالمندان سالم مستقل ۶۰ تا ۶۹ ساله هستند که ۴۱ درصد از سالمندان تحت پوشش این نهاد حمایتی را شامل می‌شوند.

وی ادامه داد: گروه دوم سالمندان سالخورده نیمه مستقل ۷۰ تا ۷۹ ساله بوده که ۳۹ درصد سالمندان تحت پوشش این نهاد را شامل شده و گروه سوم سالمندان پیر و وابسته ۸۰ سال به بالا بوده که ۲۷ درصد سالمندان تحت پوشش کمیته امداد را تشکیل می‌دهند و نیاز به خدمات ویژه حمایتی و رفاهی دارند.

دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: در دو سال گذشته بر اساس سیاست‌های کلان و اسناد فرادستی کمیته امداد شرایطی فراهم شده تا خدمات مددکاری و مشاوره سالمندان افزایش یابد؛ به طوریکه آن دسته از سالمندانی که امکان مراجعه حضوری به مراکز کمیته امداد جهت دریافت خدمات را ندارند می‌توانند با استفاده از مددکاران و ارتباط با آنها از خدمات امداد بهره‌مند شوند.

ملک شاهی ادامه داد: همواره در کمیته امداد ارائه خدمت به گروه سالمندی در دستور کار بوده است اما هم اکنون به صورت تخصصی‌تر قصد ارائه خدمت به سالمندان را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و در این میان هدف اصلی ما برون سپاری خدمات به سایر بخش‌ها همچون بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و … است.

وی در ادامه با بیان آنکه درصد زیادی از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد صاحب شغل نیستند که این مسئله مشکلات متعددی را برای آنها به وجود آورده است، گفت: عدم اشتغال این افراد باعث افزایش مشکلات جسمی و روحی آنها نیز شده است، به همین دلیل ایجاد اشتغال خرد برای آنها از طریق مهارت‌هایشان در جهت ایجاد سرگرمی و سپس خرید محصولات آنان از طریق کمیته امداد، حس امید به زندگی را در آنها افزایش خواهد داد به همین دلیل این مسئله در دستور کار قرار گرفته است.

دستیار معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین عنوان کرد: به دنبال افزایش تقید خانواده‌ها به سالمندان و ایجاد شبکه خیرین برای حمایت‌های هر چه بیشتر و توجه بیشتر به سالمندان هستیم.

 مجید زارع فرد مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد نیز در این نشست خبری عنوان کرد: هم اکنون ۲۵ درصد سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد بوده که ۴۶ درصد آنها سالم و ۵۴ درصد آنها از کار افتاده‌ هستند.

وی در ادامه با بیان آنکه جامعه به سمت زنانه شدن سالمندی پیش می‌رود گفت: در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ زن سالمند، ۹۷ مرد سالمند تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی قرار دارند.

مدیرکل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد در ادامه به برگزاری همایش ملی سالمندان در روز ۱۶ مهرماه سال جاری توسط کمیته امداد در شهر مشهد نیز اشاره کرد و گفت: این همایش امسال برای هفتمین سال متوالی در کشور برگزار خواهد شد که در آن ۲۵۰ سالمند که در شاخه‌های مختلف هنری، شعر، نویسندگی و … شاخص هستند از کل استان‌های کشور انتخاب و در این همایش شرکت و به مدت چهار روز در شهر مشهد اقامت خواهند داشت.

 جعفر رحیمی مدیرکل بهداشت، درمان و بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه این نشست خبری به اجرای طرح‌های غربالگری سالمندان توسط کمیته امداد اشاره کرد و گفت: ۱۸۰ هزار نفر سالمند را به طرح‌های غربالگری وارد کردیم که اکثر آنها از بیماری‌های قند، فشار خون، انواع سرطان و … رنج می‌بردند.

وی ادامه داد: بر اساس این غربالگری ۳۰ درصد از ۱۸۰ هزار نفر حاضر در این طرح بیمار شناخته شدند که روند درمان آنها توسط کمیته امداد کاملا پیگیری شده است.

رحیمی همچنین گفت: در حال حاضر ۲۳ هزار سالمند زمین گیر (آن دسته از سالمندانی که توانایی انجام کار و اشتغال نداشته اما توانایی انجام امور روزمره خود را دارند) تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد ۱۶ هزار نفر آنها نیازمند نگهداری در منزل بوده و تمامی آنها تحت پوشش قرار گرفته‌اند و ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان هزینه نگهداری در منزل به آنها پرداخت می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: هزینه‌های جانبی این افراد نیز توسط کمیته امداد تامین می‌شود به طوریکه حدود نیمی از سالمندانی که از حق نگهداری در منزل بهره‌مند می‌شوند فلج مغزی بوده و نیازمند خدماتی همچون پوشک و … هستند که همگی آنها توسط کمیته امداد تامین می‌شود.

مدیرکل بهداشت، درمان و بیمه کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه به همکاری کمیته امداد با بنیاد نورآوران سلامت اشاره کرد و گفت: این بنیاد به صورت سیار امکانات پزشکی را در مناطق عمدتا محروم کشور مستقر می‌کند و ما برای سهولت بهره‌مندی سالمندان و مددجویان‌مان از خدمات این بنیاد تمام آنان را با سرویس ایاب و ذهاب به صورت رایگان به محل دریافت این خدمات رسانده و این خدمات درمانی نیز به صورت کاملا رایگان در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

رحیمی همچنین گفت: در حال حاضر در پنج استان برخوردار کشور (استان‌های خراسان رضوی، تهران، اصفهان، فارس و بوشهر) مراکز درمانی مجهزی را راه اندازی کرده‌ایم که سالمندان و مددجویان سایر استان‌ها نیز برای پیگیری روند درمانی خود به این مراکز ارجاع داده می‌شوند.

به گفته وی، تمام سالمندان تحت پوشش کمیته امداد تحت پوشش بیمه تکمیلی این نهاد حمایتی هستند و علاوه بر آن برخی هزینه‌های جانبی درمان آنها نیز توسط کمیته امداد تامین و پرداخت می‌شود.

منبع: پانا