رئیس اداره بهزیستی نهبندان:

خراسان جنوبی/ شرایط برای حضور سالمندان نهبندان در اجتماع فراهم می‌شود

رئیس اداره بهزیستی نهبندان گفت: باید بتوانیم با ایجاد بسترهای لازم برای حضور سالمندان در اجتماع و برای ساماندهی وضعیت سلامت و رفاه آنها گام برداریم.

رئیس اداره بهزیستی نهبندان گفت: باید بتوانیم با ایجاد بسترهای لازم برای حضور سالمندان در اجتماع و برای ساماندهی وضعیت سلامت و رفاه آنها گام برداریم.

محمد بارانی صبح امروز در شورای ملی سالمندی شهرستان نهبندان اظهار داشت: جمعیت سالمندی شهرستان نهبندان نزدیک به ۴ هزار و ۳۰۰ نفر است.

وی با بیان اینکه باید برنامه‌ریزی دقیق در حوزه‌های سلامت، ورزش، اوقات فراغت و توانبخشی برای سالمندان در اجتماع اندیشیده شود افزود: باید بتوانیم با ایجاد بسترهای لازم برای حضور سالمندان در اجتماع و برای ساماندهی وضعیت سلامت و رفاه آنها گام برداشته و بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت شاخصه‌های زندگی آنها را با همراه داشتن یک شهر دوستدار سالمند داشته باشیم.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان نهبندان گفت: از آنجا که سالمندان ذخایر پر بهای انسانی هستند باید با هدف ایجاد هماهنگی بین دستگاهی برای تکریم و حمایت از قشر سالمند و فرهنگ سازی آن در خانواده و جامعه کوشا باشیم.

بارانی افزود: ۷ مهرماه تا ۱۶ مهر مصادف با هفته ملی سالمند است که از اعضای شورای سالمندان می‌خواهیم این اداره را در طول هفته سالمند که با شعار “حرکت به سوی آینده: بهره‌گیری از استعدادها، همکاری‌ها و مشارکت افراد سالمند در جامعه” و با برنامه‌هایی از قبیل دیدار با سالمندان، غبارروبی مزار شهدا با حضور سالمندان، برگزاری همایش پیاده‌روی سالمندان در جهت تکریم آنها، تقدیر از سالمند نخبه شهرستان، برپایی پایگاه سلامت با همکاری شبکه بهداشت در نماز جمعه، آموزش سالمندان در زمینه تغذیه، سلامت و بهداشت روان همراهی کنند.

وی بیان کرد: براساس آمارهای گرفته شده جمعیت سالمندی ایران رو به افزایش است که اگر برنامه‌ریزی مدونی در این راستا انجام نشود پدیده سالمندی هزینه‌های زیادی از جمله شکاف بین جوانان، جمع شدن چترهای حمایتی خانواده از سالمندان و چالش نظام تامین اجتماعی را دارد.

رئیس بهزیستی نهبندان گفت: نباید بگذاریم شأن و منزلت سالمندان کاهش یابد و باید ابتدا اقداماتی غیر از تاسیس خانه سالمندان انجام دهیم و باید مؤسسه‌ای مردمی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی به نام بنیاد فرزانگان برای سالمندان راه‌اندازی و تاسیس کنیم تا از این طریق و با کمک جلب و مشارکت سالمندان، اعضای خانواده آنها و دولت در راستای رفع مشکلات موجود این قشر گام برداریم.

معاون عمرانی فرماندار شهرستان نهبندان نیز در این جلسه اظهار داشت: احترام گذاشتن به سالمندان و رفع مشکل آنها نیازمند فرهنگ‌سازی است.

علیرضا صادقی با بیان اینکه وظیفه شورای سالمندان رصد مشکلات و موضوعات مرتبط با سالمندی و برنامه‌ریزی برای بهبود وضعیت جامعه هدف در شهرستان نهبندان است افزود: نباید بگذاریم سالمندی باعث معلولیت و ایجاد بیماری‌ها و دیگر مشکلات شود.

وی اظهار داشت: باید با فراهم کردن محیطی با نشاط، ایجاد مکان‌هایی برای دورهمی سالمندان و بازنشستگان و ارائه آموزش‌های لازم در زمینه‌های مهارت‌های زندگی، بهداشت، روان و تغذیه سالم شرایط را فراهم سازیم تا آنها بتوانند در جامعه حضور یابند و تجربه‌های خود را به دیگران انتقال دهند.

صادقی افزود: برطرف کردن مشکلات سالمندان از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان است و از تمامی ادارات شهرستان‌ها درخواست داریم همکاری لازم در حوزه سیاست‌گذاری و توانمندسازی سالمندان را داشته باشند.

منبع: تسنیم
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.