دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور

نشست هم اندیشی کمیته شورای ملی سالمندان

نشست هم اندیشی کمیته شورای ملی سالمندان به دبیری دکتر محسن سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن اجتماعات ستاد مرکزی برگزار شد.

نشست هم اندیشی کمیته شورای ملی سالمندان به دبیری دکتر محسن سلمان نژاد رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سالن اجتماعات ستاد مرکزی برگزار شد.

حاضرین:جناب آقایان: دکتر حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور؛ دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور؛ دکتر رضا فدای وطن، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رئیس بورد سالمندی وزارت بهداشت و درمان کشور؛ دکتر کامبیز کبیری، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد؛ حجت عبداللهی، مدیر ارشد مؤسسه حمایت و امداد سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح؛ احمد صافی، مشاور دبیرکل شورای عالی آموزش و رئیس کانون بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش؛ محبوب پناهی، مشاور وزیر وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ دکتر علیرضا احمدیان، نماینده صندوق بازنشستگی کشوری؛ مسعود کاظم زاده نیا، معاون حوزه وزارتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ مهدی امیری، معاون اداره سلامت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران؛ مرتضی پدرامی، نماینده انجمن صنفی مراکز توانبخشی غیردولتی ایران؛ سعید سعد آبادی، رئیس هئیت مدیره انجمن صنفی مراکز توانبخشی غیردولتی ایران؛ مهرداد خوانساری، مدیر اجرایی انجمن آلزایمر ایران؛ وحید کسروی، مدیرعامل انجمن حامیان سلامت سالمندی ایران؛ ابراهیم باقری، مدیر عامل کانون بازنشستگان سازمان بهزیستی کشور؛ محمد موسی زاده، کارشناس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب سازی سازمان بهزیستی کشور؛ الیاس احمدی، کارشناس امور فرهنگی سازمان بهزیستی کشور؛ دکتر هومن محمدی، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور؛ عباس مخدراتی، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور. سرکار خانم ها: نسرین گودرزی، کارشناس مسئول محترم اداره نشاط و سلامت اجتماعی وزارت کشور، فرزانه بشردوست، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره بنیاد فرزانگان استان تهران و دبیرکل محترم کانون مرکزی جهاندیدگان مناطق شهرداری تهران؛ اشرف عربی، کارشناس مرکز توسعه پیشگیری، درمان سازمان؛ محبوبه اشرفی پیمان، خبرنگار روزنامه پیام زمان؛ سمیه حیدری، کارشناس امور روابط بین الملل سازمان بهزیستی کشور، محبوبه یوسفیان، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور؛ اعظم خرم، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور؛ معصومه افتخاری، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور؛ کبری بیدگلی، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور.غایبین:جناب آقایان: علی کلباسی، رئیس محترم مرکز سرمایه انسانی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی؛ دکتر غلامرضا شعبانی بهار، معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان؛ رشیدی، نماینده محترم وزارت جهاد کشاورزی؛ فرامرز خاکبازیان، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی؛ اصغر باقری، مدیرکل بهزیستی استان تهران؛ مرتضی صوفی نژاد، مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک تهرانسرکار خانم ها: آذر اسماعیلی، سرپرست اداره کل امور حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره)؛ دکتر مهین سادات عظیمی، رئیس اداره سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی.مطالب مطرح شده: جلسه با پخش تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز شد. جناب آقای دکتر هومن محمدی، کارشناس امور سالمندان دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:  عرض خیرمقدم به مدعوین جلسه بیان توضیحات مختصری در خصوص تکمیل فرم های داخل پکیج شامل: ۱ ـ فرم همفکری در خصوص تدوین دستور جلسه دومین کمیته شورای ملی سالمندان کشور؛ ۲ – فرم پیشنهادات عناوین روزهای هفته؛ ۳ – فرم تأیید مشارکت در امور برگزاری هفته تکریم منزلت سالمندان.

جناب آقای دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

 عرض خوشامدگویی به حاضرین در جلسه و تشکر جهت شرکت نماینده ها در این جلسه.

 امسال به جهت انتخابات دولت جدید و مشخص شدن نماینده های دستگاه های عضو شورا جلسه شورای ملی سالمندان کشور با تأخیر برگزار گردید. 

 اشاره به ۱۴ مصوبه اولین کمیته شورای ملی سالمندان کشور: که در مهرماه سال۱۳۹۵ با حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کلیه    دستگاه های عضو شورا و سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سالمندی برگزار گردید و بیان توضیحاتی در خصوص فعالیت های دبیرخانه بر اساس این مصوبات.

 اشاره به تبیین جایگاه دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور: پس از برگزاری جلسه ای در سال ۱۳۹۵ در سازمان برنامه و بودجه و واگذاری مسئولیت دبیری این شورا به ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور.

 در جلسه فوق مصوب گردید دو کمیته شورای عالی رفاه و شورای عالی سلامت تشکیل گردد که مصوبات آنها از طریق دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ابلاغ گردد. 

 سند ملی سالمندان کشور: پس از بررسی کامل مراحل طی شده با همکاری سازمان برنامه و بودجه طی برگزاری جلسات متعدد و مستمر با حضور نماینده کلیه دستگاه های دولتی و اساتید دانشگاهی در حوزه سالمندی همچنان در دست تدوین می باشد. مراحل تدوین مقدمات سند به پایان رسیده است و در حال حاضر تدوین برنامه عملیاتی آن در مرحله نهایی شدن می باشد. پس از تأیید نهایی؛ سند جهت تصویب به هیئت دولت ارسال می گردد.

 بانک جامع اطلاعات سالمندان: در راستای توجه به حقوق و مسائل اجتماعی سالمندان از وظایف دبیرخانه تهیه بانک جامع اطلاعات سالمندی        می باشد. همچنین برای تقویت سازمان های مردم نهاد باید یک بانک جامع داشته باشیم. حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد اطلاعات سالمندان بر اساس بانک جامع پرداخت یارانه در کشور موجود می باشد اما به جهت دستیابی به اطلاعات کامل سالمندان مانند تاریخ تولد و … همکاران دبیرخانه با اداره ثبت کشور مکاتباتی داشته و جلساتی را برگزار نموده اند. با آموزش هایی به بنیادهای فرزانگان به عنوان سازمان های مردم نهاد حوزه سالمندی برخی از اطلاعات نیز توسط آنها گردآوری و تا هفته تکریم منزلت سالمندان تکمیل می گردد.

  طرح شاخص دیده بان سالمند: یکی از بحث های مهم دنیا ارزیابی سالمندان توسط شاخص دیده بان می باشد. برای اولین بار در ایران مطالعه ای توسط جناب آقای دکتر کوششی و جناب آقای دکتر زیدی از اساتید حوزه سالمندی در ایران صورت گرفت که عدد رتبه کشور ۷۵ مشخص شد. مقرر شد در سال ۲۰۱۷ این طرح اجرایی شود و در دبیرخانه این طرح در دست پیگیری و هماهنگی می باشد.

 طرح توانمندسازی زنان سالمند: مرحله اول این طرح با همکاری دفتر معاونت امور زنان ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سال گذشته در ۱۰ استان کشور به اجرا درآمد. امسال با همکاری دفتر معاونت امور زنان ریاست جمهوری، دبیرخانه و کمیته امداد امام خمینی(ره) با دو برابر (حدود هشتاد هزار نفر) در کلیه استان های کشور این طرح به اجرا در خواهد آمد.

 طرح پیمایش سالمندی: یکی از مهمترین بحث های دنیا بحث پیمایش های سالمندی است. زیرا اغلب سندهای سالمندی دنیا به دنبال پیمایش سالمندی متحول می گردند. حدود ده ماه است که با کمک اساتید سازمان بهزیستی کشور و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی پروپوزال آن تهیه و نوشته شده است. طی ۲۰ جلسه نهایی شده و در مرحله انعقاد قرارداد می باشد.

از نیمه دوم سال جاری اجرای این طرح در کشور آغاز می شود و به یک اطلاعات وزین سالمندی در کشور از لحاظ وضعیت سالمندی دست می یابیم که پیرو آن سیاستگذاری و برنامه ریزی جامعی در این حوزه خواهیم داشت. اطلاعات حاصل از این طرح در کنار بانک جامع اطلاعات سالمندی یک مورد جدیدی در کشور ما می باشد که به مطالعات سالمندی کمک می نماید. 

 طرح دانشگاه های نسل سوم: برای اولین بار در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور این طرح مطرح شده است. به جز آموزش های محله محور؛ بایستی آموزش در دانشگاه های نسل سوم را که بر اساس مدل های فرانسوی می باشد آغاز کنیم تا بتوانیم علاوه بر آموزش های محله محور فضایی برای آموزش های آکادمیک را هم ایجاد کنیم.

در این صورت سالمند در دانشگاه هم می تواند تحصیل نماید و علاوه بر دریافت مدرک از دانشگاه می توانیم دوره های آموزش های متفرقه را هم به صورت کامل تر و با دریافت مدرک دانشگاهی برای سالمندان برگزار نماییم. در حال حاضر پروپوزال طرح آماده شده است و تا آخر سال جاری با همکاری شهرداری تهران این طرح اجرایی خواهد شد.

 طرح محیط دوستدار سالمند: دبیرخانه به عنوان یک شاخص ارزیابی شورای ساماندهی سالمندان استان ها این طرح را به استان های سراسرکشور اعلام نموده است. هر استان یک شهر به عنوان شهر دوستدار سالمند به دبیرخانه معرفی نموده است تا در طی برگزاری جلساتی که با شهرداری و استانداری آن استان برگزار می نماید این شهر به عنوان یک الگو در هر استان ایجاد شده و اجرای طرح در استان ها ادامه دارد.

 طرح بیمه های مراقبتی: با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از طریق شورای عالی بیمه وزارت این طرح در دست پیگیری است.

 برگزاری نشست منطقه ای آسیا و سیاستگذاری در حوزه سالمندی در شهر تبریز: همایش بسیار ارزشمندی در کشور برگزار گردید. برای اولین بار نشست Help age در کشور برگزار گردید که کنفرانس علمی آن احتمالاً در سال ۲۰۱۸ در ایران برگزار خواهیم نمود. نظریات سالمندی به قرن ها پیش باز می گردد.

نظریه های مختلفی در حوزه سالمندی از صد دهه پیش مطرح شده که اغلب در تکمیل یا در تقابل همدیگر بوده است که این نشانه اهمیت موضوع سالمند شدن در دنیا می باشد. در کشور ما این پدیده در طول نیم قرن اتفاق می افتد. در صورتی که در کشورهای پیشرفته در طول یک قرن و با فرصت کافی ایجاد شده است. 

پنجره جمعیتی در اغلب کشورهای در حال توسعه در سه دهه آینده بسته خواهد شد. در کشور ایران در حال حاضر جمعیت جوان، میانسال و نیروی فعال ما در حدود ۷۰ درصد است که در سه دهه آینده شاید ۱۰ درصد از آن کاسته شود. طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت سن سالمندی ۶۰سالگی اعلام شده است که در برخی از کشورها ۶۵ سالگی عنوان می شود.

کشور ایران در سال ۱۴۲۰ یعنی سه دهه آینده دارای جمعیت سالمند خواهد بود و از نیروی فعال کشور ما کاسته خواهد شد. در نشست منطقه ای آسیا مطالعاتی را در کشورهایی از قبیل تایلند، میانمار و کامبوج داشتیم. طبق آمارهایی که در این نشست عنوان شد تا سال ۲۰۱۵ در تایلند به عنوان کشوری که در حوزه های اقتصادی و اجتماعی بسیار موفق بوده است مقرر گردیده ۱۵۰۰ باشگاه سالمندی فعال شود این در حالی است که این کشور موفق گردیده در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰۰۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه سالمندی را فعال نماید. 

جناب آقای محبوب پناهی، مشاور وزیر وزارت صنعت، معدن و تجارت:

 جایگاه دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور اجرایی نمی باشد و بایستی در دبیرخانه امور سیاستگذاری و برنامه ریزی صورت گیرد.  از امکانات موجود در دستگاه ها استفاده شود.  فرم های مشارکت دستگاه ها توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور تدوین شود و توسط دستگاه های عضو شورا تکمیل گردد. 

جناب آقای وحید کسروی، مدیرعامل انجمن حامیان سلامت سالمندی ایران:

 پیشنهاد می گردد جهت اطلاع رسانی حقوق سالمندان بروشور یا دفترچه هایی چاپ شود و در اختیار آنها قرار گیرد.  تدوین کتب مختلف در حوزه سالمندی پیشنهاد می گردد.  تهیه بروشورها باید انجام شود.

جناب آقای سعید سعد آبادی، رئیس هئیت مدیره انجمن صنفی مراکز توانبخشی غیردولتی ایران:

 اشاره به موانع موجود جهت احداث سازمان های مردم نهاد در حوزه سالمندی

 اتخاذ راهکارهایی در راستای پیشبرد سریعتر و راحت تر تشکیل سازمان های مردم نهاد در کشور.

سرکار خانم نسرین گودرزی، کارشناس مسئول محترم اداره نشاط و سلامت اجتماعی وزارت کشور:

 اگر شورای عالی سالمندی می خواهد در جایگاه خویش قرار بگیرد نباید به صورت سالانه تشکیل شود. بلکه مانند شوراهای دیگر به صورت فصلی و منظم تشکیل گردد.

 در خصوص نماینده های دستگاه هایی که در جلسات شورای ملی سالمندان کشور شرکت نمی کنند بایستی از سوی دبیرخانه پیگیری وهماهنگی هایی صورت گیرد.

یا در صورت صلاحدید دبیرخانه می تواند این کار را به دستگاه های ذیربط واگذار نماید. 

 پیشنهاد می گردد در شورا گروه های کوچک تر متشکل از چندین دستگاه عضو تشکیل شود و امور هماهنگی و پیگیری به آنها واگذار گردد.

 نباید از مسأله سالمندی راحت گذشت در حالی که جمعیت ما خاکستری شده است. پیشنهاد می گردد اولین مصوبه شورای عالی سالمندی در سال جاری اختصاص زمان های بیشتری از سوی مقام محترم وزارت به برگزاری منظم جلسات شورای عالی سالمندان کشور باشد.

 با توجه به تدوین و تصویب آیین نامه شورای ملی سالمندان در سال ۱۳۸۳ بایستی این آیین نامه احصا و بازبینی گردد. 

 اگر می خواهیم استراتژیک کار کنیم بایستی یک برنامه ریزی دقیق کاری برای شورا تدوین شود.

 اگر جلسات شورا منظم و بیشتر برگزار می شد هم اکنون در برنامه توسعه ششم قوانین حوزه سالمندی این قدر کمرنگ نوشته نمی شد. بایستی حداقل سند ملی سالمندی را هر چه زودتر به مجلس تحویل دهیم و آن را تصویب نماییم. 

 امور مرتبط با شورا یک موضوع فرابخشی بوده و با همکاری کلیه دستگاه های عضو شورا انجام پذیر خواهد بود. 

جناب آقای دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

 در حال حاضر نبایستی نسبت به موضوع قوانین حوزه سالمندی بدبین باشیم. اسناد بالادستی به اندازه کافی برای پیشبرد اهداف حوزه سالمندی موجود است. از قبیل: آیین نامه شورای ملی سالمندان کشور ـ مفاد سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ـ مفاد سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ـ قوانین برنامه پنج ساله سوم الی ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ……

جناب آقای دکتر علیرضا احمدیان، نماینده صندوق بازنشستگی کشوری:

 ضمن مطالعه مصوبات اولین جلسه کمیته شورای ملی سالمندان به فعالیت های بسیار خوبی که در این مصوبات بر عهده صندوق بازنشستگی کشوری نهاده شده است دست یافتم. بازنشستگی مترادف سالمندی نیست اما برخی از این فعالیت ها با سالمندان کشور نیز مرتبط می باشد زیرا جمعیت قابل توجهی از جمعیت سالمندان در قالب صندوق های بازنشستگی و کانون های بازنشستگی متشکل هستند و تحت پوشش می باشند. 

 فعالیت هایی از قبیل آموزش و …. توسط سازمان های مردم نهاد تشکیل شده در صندوق بازنشستگی کشور انجام شده است. تشکل های مردم نهاد ما یک تشکل وزارت خانه ای و سازمانی دارند و یک مجموعه تشکل استانی داریم که در حال شکل گرفتن و تثبیت هستند و در صدد دریافت مجوز از وزارت کشور یا وزارت رفاه می باشند. 

 حدود دو هفته پیش مجمع این تشکل های مردم نهاد در هتل المپیک با حضور مقام محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد. 

 خانه های امید نیز در سال های اخیر در مراکز استانی تشکیل شده است و به صورت سالانه در حال توسعه می باشد حتی در شهرهای پرجمعیت استان ها نیز این خانه ها تشکیل شده اند و همکاری خوبی بین استانداری ها و شهرداری های استان صورت گرفته است.

 در بخش آموزش همکاری های بسیار ارزنده ای بین صندوق و وزارت بهداشت صورت گرفته است که ماحصل آن برگزاری دو همایش در حوزه سلامت و حوزه بهداشت و درمان در شهر مشهد و شهر تهران بوده است. با مشارکت کانون ها بحث آموزش از قبیل پیشگیری از آلزایمر ـ پیشگیری از پوکی استخوان و … با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان در حال اجرا می باشد و به عنوان یک الگوی خوب برای امکان هم افزایی قلمداد می شود. 

 در بحث مشارکت های اجتماعی در حال حاضر رویکرد صندوق به این است که بخشی از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی خود را به کانون ها منتقل می کند. امسال یک جشنواره فرهنگی و ورزشی با بازخورد و استقبال بسیار خوبی برگزار گردید. تورهای فرهنگی و زیارتی در حال گسترش است و ایجاد انگیزش و فعالیت های اججتماعی بازنشستگان صورت می گیرد. 

 در صورت نیاز ما گزارش کمی این فعالیت ها را برای دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ارسال خواهیم کرد. 

 ضمن تشکر از زحمات ارزشمند همکاران دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در راستای پیشبرد اهداف حوزه سالمندی پیشنهاد می گردد این دبیرخانه جلسات بیشتری را با نماینده های دستگاه های عضو برگزار نماید و نظریات کارشناسانه را گردآوری نماید.

بهترین کار ارائه برنامه مدونی از سوی دبیرخانه است که به هر سازمان و ارگان عضو شورا متناسب با وظایف سازمانی آن دستگاه ابلاغ و مسئولیتی به آنها واگذار گردد و همچنین ملزم به ارائه گزارش باشد.

 اشاره به اجرای برنامه هایی با شرکت متولیان سه قوه در استان ها و در تهران به عنوان کانون اصلی در هفته تکریم بازنشسته ها که مصادف با     ۲۵ ذی الحجه می باشد. دبیرخانه باید یک برنامه بسیار قوی را پیش بینی نموده و به اعضای شورا مسئولیت بدهد. با اجرای برنامه های متعدد ضعیف نمی توان موج ایجاد کرد بلکه با اجرای یک برنامه قوی با مشارکت کلیه دستگاه های عضو می توان موفق بود. 

 طرح جامعی برای تکریم و منزلت سالمندان از سوی صندوق ارائه گردیده شده است که به سند ملی سالمندی واگذاری گردید. امیدواریم هر چه زودتر این سند تصویب گردد تا به اهداف خود دست یابیم.

 جلسات حتی به صورت غیر رسمی مداوم برگزار گردد و تعاملات مباحث دوجانبه صورت گیرد و چالش های حوزه سالمندی را بررسی نمایید. 

جناب آقای دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

 از سوی مقام محترم دبیر شورای ملی سالمندان کشور مکاتبه ای به کلیه دستگاه های عضو شورا مبنی بر معرفی نماینده دستگاه ارسال گردید. متأسفانه از سوی برخی از دستگاه ها مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخی دریافت نشد. 

 برخی از نماینده دستگاه هایی هم که معرفی شده اند متأسفانه در دسترس نبوده و در جلسات شرکت نمی کنند.

 بیشتر دستگاه های عضو شورا از ارسال گزارش عملکرد سالانه خودداری نموده و تعداد محدودی از دستگاه ها با دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور همکاری می نمایند. 

جناب آقای ابراهیم باقری، مدیر عامل کانون بازنشستگان سازمان بهزیستی کشور:

 همانگونه که مستحضرید هیچ یک از دستگاه های دولتی به اندازه سازمان بهزیستی کشور برای سالمندان زحمت نکشیده اند. به عنوان کانون بازنشستگان سازمان بهزیستی کشور پیشنهاد می کنیم از آنجا که شوراها پشتوانه مالی ندارند و نگاه بیرونی به شوراها نگاه مشورتی است؛ با حفظ دبیری شورا در سازمان بهزیستی کشور شورا دست به دگردیسی بزند و در یک مجموعه فرادستگاهی فعال شود.

اگر بدون پشتوانه مالی می خواهد ادامه دهد فعالیت های خود را در قالب فعالیت های فرهنگی ادامه دهد. اگر مشخصاً زیر نظر مثلاً ریاست جمهوری باشد شاید بتواند اقدامات فرهنگی الزام آور انجام دهد. 

 در سال ۱۳۹۴ همایش در حوزه سالمندی در سالن تلاش با حضور اساتید یونسکو برگزار گردید. استان های سراسر کشور در این همایش گزارش هایی را در حوزه سالمندی ارائه می نمودند. این گزارش ها حاکی از آن بود که استان ها در این حوزه از شرایط مطلوب تری نسبت به تهران برخوردار هستند.

این نه به مفهوم کم کاری در تهران بود بلکه این گزارش ها بیانگر حفظ حرمت سالمندان در استان ها بودند. در استان ها هنوز نگرش توجه به حرمت و جایگاه سالمندان حفظ شده است. اگر به این مسأله توجه نماییم ما برای ارائه گزارش در حوزه سالمندی به کشورهای دیگر نکات بسیاری را خواهیم داشت. پیشنهاد می گردد در جلسه شورای عالی سالمندی؛ توجه به تثبیت جایگاه سالمند در خانواده مصوب گردد.

جناب آقای دکتر حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور:

 پس از خوشامدگویی و تشکر از آقای دکتر سلمان نژاد جهت تشکیل جلسه شورای ملی سالمندان به بیان مشکلات دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور از ابتدای شکل گیری آن پرداختند. 

 برخی از نماینده دستگاه های عضو شورا از همان ابتدا با ما همراه بوده و در جلسات شرکت نموده اند که نیاز به برنامه ندارند و بایستی هر کدام با قبول بخشی از مسئولیت ها و اقدامات با همکاری دبیرخانه جهت دستیابی به اهداف حوزه سالمندی گام بردارند. 

 مناسب است نماینده دستگاه های شرکت کننده در جلسه شورای ملی سالمندان تا آخر جلسه حضور داشته باشند و صحیح نیست پس از بیان نظرات خود جلسه را ترک نمایند و از شنیدن جمع بندی نهایی خودداری نمایند. 

 دستگاه های عضو شورا در حال حاضر به امور مرتبط با شورای ملی سالمندان کاملاً واقف هستند. اگر مقام محترم وزارت وقت کافی برای برگزاری جلسات نداشته باشند آنها موظف هستند هر کدام به سهم خویش اهمیت جایگاه شورا را حفظ نموده و در فعالیت ها و اقدامات شریک باشند. برای مثال حضور نماینده های محترم وزارت فرهنگ و ارشاد و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با توجه به مهم بودن جایگاه هنرهای تجسمی، سینماها، تئاتر و… در حوزه آگاه سازی و اطلاع رسانی در کشور در جلسات شورای ملی سالمندان کشور الزامی است و این در حالی است که ایشان در این جلسات شرکت نمی کنند. 

 جایگاه شورای ملی سالمندان کشور برای سیاستگذاری و تکریم سالمندان است و نه حفظ امور رفاهی. برخی از دستگاه ها نگاهی رفاهی به این شورا داشته و نماینده شان برای گزارش بخش رفاهی دستگاه در جلسات حضور می یابند. 

 آیا واقعاً بایستی برای کلیه دستگاه ها و وزارت خانه ها در خصوص امور سالمندی برنامه ای تدوین شود و آنها به مسائل مهم حوزه سالمندی واقف نیستند؟ آیا مقام معظم رهبری از ما انتظار دارند که در جلسات حضور یافته و فقط به بیان مشکلات حوزه سالمندی بپردازیم؟ 

 بر اساس مفاد آیین نامه شورای ملی سالمندان بایستی در جلسات شورای عالی سالمندان که با حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می گردد از سوی دستگاه ها حتماً فردی در حد معاون وزیر و تام الاختیار شرکت نماید تا بتوان به مصوبات دست یافت. برای بهتر شدن اوضاع در حوزه سالمندی بایستی تصمیم گیرنده های دستگاه های عضو شورا در جلسات شرکت نمایند تا پس از بررسی چالش های حوزه و تدوین راهکارها مصوبات نهایی تصویب گردد. 

جناب آقای دکتر رضا فدای وطن، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و رئیس بورد سالمندی وزارت بهداشت و درمان کشور:

 زمانی که بهزیستی کار سالمندی را شروع کرد حتی مفهوم کلمه سالمندی برای جامعه سالمندی هم مشخص نبود. در قانون نقش بهزیستی گاهی کمتر از دیگر دستگاه ها دیده شده است اما این سازمان تمام زحمات حوزه سالمندی را سال ها به دوش کشیده و پیش رفته اند. در حال حاضر بهترین فرصت برای کارکردن در حوزه سالمندی است.انتخاب جناب آقای دکتر ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت جدید بسیار جای خرسندی است زیرا ایشان توجه بسیار زیادی به موضوع سالمندی دارند و در همه امور به سالمندان اهمیت می دهند. در حال حاضر دیگر اختلافات بین دستگاه های دولتی در خصوص سالمندی حل شده است و بهترین زمان برای برنامه ریزی و فعالیت در این حوزه می باشد. اکنون که همه خود را مسئول فعالیت در حوزه سالمندی می دانند این نکته بیانگر پر اهمیت شدن سالمندی در کشور است. 

 جامعه در حوزه سالمندی بسیار زحمت می کشد و این نتیجه زحمات سازمان بهزیستی کشور در این حوزه می باشد. 

 قرار نیست شورای ملی سالمندان شأنیت اجرایی داشته باشد بلکه نقش شورا همسو کردن و هدایت گری و راهبردی ارگان هاست و مهمترین وظیفه شورا همگرایی ارگان ها و جلوگیری از موازی کار دستگاه ها در حوزه سالمندی می باشد. 

 نماینده هایی که در این شوراهای مشورتی شرکت می کنند بایستی مراتب را به دستگاه ها برسانند.

 در حال حاضر در ۶ دانشگاه کشور رشته فوق لیسانس سالمندی، در ۲ دانشگاه کشور دکترای سالمندی، در ۳ دانشگاه کشور MPH سالمندی تدریس می شود که یکی از آنها به صورت حضوری و دو دانشگاه دیگر به صورت مکاتبه ای تدریس می کنند. ۴ مرکز پژوهش سالمندی در کشور داریم و ۳ مجله سالمندی نیز در کشور چاپ می شود. که نشان دهنده حرکت بسیار ارزنده ای در آموزش و پژوهش می باشد.

این نشان دهنده ایجاد موج در کشور است و شورای ملی سالمندان کشور بایستی از این ظرفیت ها در بخش آموزش و پژوهش استفاده نماید. هم اکنون در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی حدود ۱۰۰ دانشجوی حوزه سالمندی مشغول تدریس داریم که بهتر است آنها را هدایت کرده و از دانش آنها بهره ببریم. 

 بایستی در دستگاه ها نسبت به موضوع سالمندی تغییر نگرش ایجاد شود و این امر بر عهده نماینده دستگاه های عضو شوراست. باید اطلاعات این شوراها را به مسئولین ارشد دستگاه ها برسانیم و در آنها تغییر نگرش را به مرور ایجاد کنیم. 

 درست است که در قوانین کشور در خصوص سالمندی نواقصی وجود دارد ولی در حال حاضر شورای ملی سالمندان دارای بالاترین ظرفیت برای راهبری و هدایت در حوزه سالمندی می باشد ولی نمی تواند امور را به خوبی انجام دهد زیرا نماینده دستگاه های عضو شورا به صورت کامل و صحیح فعالیت نمی کنند و فقط در جلسات حضور یافته و نظرات خویش را عنوان می کنند و می روند ولی باید خود را مسئول بدانند و با همدیگر امور را پیش ببرند. 

 جا دارد از همکاران سازمان بهزیستی کشور و دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در خصوص زحماتشان تشکر نموده و آنها را یاری کنیم تا امور حوزه سالمندی به بهترین نحوی انجام شود. 

جناب آقای دکتر علیرضا احمدیان، نماینده صندوق بازنشستگی کشوری:

 منظور بنده این نیست که شورای ملی سالمندان وارد اجرای امور شود بلکه شورا بایستی جهت گیری ها را مشخص نماید. 

 بایستی در خصوص مصوبات جلسات شورا دبیرخانه شورای ملی سالمندان گزارش عملکرد دستگاه های عضو شورا را دریافت کند و به حضور وزیر محترم ارائه دهد تا به این صورت جهت دهی امور را انجام دهد. 

 فقط با نوشتن موارد بر روی کاغذ اتفاقی نمی افتد. در حوزه سیاستگذاری کارهای بسیاری انجام شده است و دانش تولید شده ولی اگر دبیرخانه در امور ورود نکند و برنامه ریزی ها را به امور اجرایی ارتباط ندهد یقیناً اتفاق مهمی روی نمی دهد. بهتر است این جلسات بیشتر برگزار گردد و دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور وظایف را بر عهده ارگان ها بگذارد. 

جناب آقای مهرداد خوانساری، مدیر اجرایی انجمن آلزایمر ایران:

 ضمن تشکر از آقای دکتر نحوی نژاد جهت تلاش هایی که در سنوات گذشته در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور انجام داده اند گزارش مختصری از آموزش های ویژه آلزایمر را که در حال حاضر توسط همکاران انجمن آلزایمر ایران در حال اجراست را اعلام نمودند. جلسات شورای ملی سالمندان به صورت روتین و گردشی برگزار گردد.

جناب آقای مسعود کاظم زاده نیا، معاون حوزه وزارتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

 ضرورت بررس و نظارت بر اجرای برنامه ها(کیفی و کمی).

 ارائه گزارشات دوره ای به مراکز و نهادهای مرتبط، این امر به همراه التزام به رعایت زمانبندی دوره ای در اجرایی شدن طرح ها، علاوه بر پیشبرد سریع اهداف، موجب شناخت بیشتر مشکلات و نواقص موجود شده و در ارائه پیشنهادات و رفع کاستی ها بسیار مؤثر خواهد بود. 

 در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور بُعد ترویجی امور باید بیشتر شود. 

 با عنایت به تاریخ تصویب آیین نامه فعلی (سال ۱۳۸۳) و تغییرات اجتماعی – فرهنگی و حقوقی سال های اخیر بازنگری و تکمیل آیین نامه موجود به منظور جلب حمایت های بیشتر قانونی از سالمندان امری ضروری است. 

 تعامل و همکاری هر چه بیشتر سازمان بهزیستی کشور با شهرداری ها در مناسب سازی فضای شهری، از جهت سهولت رفت و آمد و فضای پیاده روها و امکانات حمل و نقل برای سالمندان. 

 با توجه به شتاب جامعه به سوی سالمندی، عدم محدودیت تمرکز بر مقوله سالمندی در دوره های خاص از جمله ایام تکریم سالمندان و اهمیت به وضعیت سالمندان از نظر انجام پژوهش های مورد نیاز در زمینه های مختلف حوزه سالمندی. 

 با توجه به فراغت سالمندان توجه به تفریحات و سرگرمی های این ایام از موارد مهم و ضروری است که می بایست مورد عنایت دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور قرار گیرد.

 برنامه ریزی در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور جهت تأسیس رشته های دانشگاهی مرتبیط با طب سنتی و مدرن، همچنین ورزش سالمندان با استفاده از ظرفیت های سازمان بهزیستی کشور و ظرفیت های موجود در بنیادهای فرزانگان.

 دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور می بایست با توجه به تجارب ذی قیمت سالمندان و به منظور حفظ سلامت جسمی و فکری سالمندان در خصوص ایجاد مشاغل سالمندان نیز تمهیداتی را بیاندیشید.

 ضروری است در خصوص منابع حمایتی لازم برای دوره کهنسالی این گروه از جامعه تمهیداتی اندیشیده شود. 

 از رسانه های عمومی و تیزرهای آموزشی جهت تعلیم سالمند و اطرافیان وی از نظر رعایت احترام، توجه به نوع تغذیه و ترویج شیوه زندگی سالم و … استفاده نمایید. 

 استفاده از شبکه های مجازی و کانال ها ـ ساخت کلیب ها و فیلم های اطلاع رسانی و آگاه سازی در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور. 

 برپایی مراسم های مذهبی از جمله ایام محرم و صفر به دلیل حضور بیشتر مردم از جمله سالمندان در این قبیل مراسم ها که فرصت مغتنمی است برای تبلیغ و اشاعه فرهنگ تکریم سالمندان در خانواده ها.  هماهنگی با نهادهای دینی از قبیل ستاد اقامه نمازجمعه و مساجد جهت همکاری در ترویج و تبلیغ و اشاعه فرهنگ تکریم سالمندان.

 شناسایی گروه هدف و انجام مراقبت های دوره ای به منظور تشخیص زود هنگام بیماری هایی که در میان سالمندان شیوع بالایی دارد.(غربالگری و پیشگیری)

 ضروری است دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور توجه خاصی به تجربیات سایر کشورها بخصوص کشورهای اسلامی و آسیایی داشته باشد. 

جناب آقای دکتر محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور:

 در حوزه سالمندی شهرداری بیشترین فعالیت و کار را انجام داده است. در تهران با تلاش همکاران شهرداری کانون های جهاندیدگان در کلیه مناطق تشکیل شده است و در حال حاضر حدود ۸۰۰۰۰ نفر از سالمندان عضو این کانون ها هستند و از خدمات آن بهره می برند. اداره سلامت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و دبیران محترم کانون های جهاندیدگان در سنوات گذشته در بخش های بسیاری با دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور همکاری های ارزشمندی را داشته اند که جا دارد از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی نماییم. 

جناب آقای مهدی امیری، معاون اداره سلامت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران:

 اگر چه به نقش شورای ملی سالمندان اعتقاد دارم ولی در حوزه سالمندی بایستی آتش به اختیار عمل کرد. به فرمان مقام معظم رهبری که فرموده اند در حوزه فرهنگی آتش به اختیار عمل کنید، یکی از امور مهم فرهنگی موضوع سالمندی است و شهرداری این کار را انجام داده است. نواقص بسیاری در حوزه سالمندی وجود دارد ولی شهرداری سعی کرده است به این موضوع ورود نماید.

  با همت سرکار خانم بشردوست، به عنوان دبیرکل محترم کانون های جهاندیدگان که در جلسه حضور دارند موفق شده ایم بنیاد فرزانگان استان تهران را به ثبت برسانیم و شکل دهیم. 

 نباید محدود به چارچوب ها باشیم و باید برای سالمندی که یک مسأله روز است برنامه ریزی کنیم. برنامه ریزی در این حوزه نیازمند دست به دست هم دادن می باشد.

  بهتر است سند ملی سالمندان تصویب شود ولی نباید منتظر آن باشیم. منتظر سند ماندن دردی را دوا نمی کند. 

 جلسات را منظم و مستمر برگزار نماییم و ظرفیت های هر دستگاه را روی میز بریزیم. گفتن موارد راحت است باید آنها را عملیاتی نماییم. 

 در سال ۲۰۱۷ کانون سالمندی شهرداری تهران به عنوان ۱۰ پروژه برتر بین المللی دنیا که توسط موسسه رند اروپا WHO در حوزه مداخلات سالمندی دنیا برگزار شده است انتخاب گردید. ما گزارش فعالیت های کانون ها را ارسال نمودیم و آنها خودشان انتخاب کرده اند.

این از افتخارات ایران است. در روز ۳۱ مهرماه سال جاری نماینده آن از کشور رومالی برای بازدید از کانون ها به ایران می آید و در ۲۷ مهرماه در کشور ژاپن همایش این برنامه برگزار می گردد که در این همایش ۱۰ کشور برتر معرفی می شوند. 

 جناب آقای دکتر سلمان نژاد از کانون های جهاندیدگان بسیار حمایت نموده اند و آنها را در بخش توانمندسازی یاری نموده اند که از ایشان و همکارانشان در دبیرخانه تشکر می نماییم.  در حال حاضر در حوزه سالمندی سردرگمی وجود دارد. باید تعیین تکلیف شود. ما در حوزه های بین بخشی دچار سردرگمی شدیدی هستیم. بایستی دستگاه ها با هم برنامه ریزی نمایند.

 در حدود ۲۸ سازمان عضو شورای ملی سالمندان کشور هستند که در این جلسه مشاهده می شود بسیاری از نماینده دستگاه ها حضور ندارند در حالی که باید در تمام جلسات کلیه نماینده های دستگاه های عضو شورا حضور داشته باشند تا برنامه ریزی به صورت صحیح انجام شود.

لطفا دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور به عنوان یک فرد حقوقی با دستگاه ها مکاتبه نماید و از سازمان های مربوطه بازخواست شود که دلیل عدم حضور نماینده خود را در این جلسه اعلام نمایند. 

 در حوزه فرهنگ سازی بایستی همگی فعال شوند. ما در شهرداری از ظرفیت ها استفاده می کنیم.

ما همکاری خویش را انجام امور اعلام می داریم. در برگزاری هفته تکریم منزلت سالمندان کمافی السابق حاضر به همکاری هستیم.

 برنامه های ویژه ای را تدوین نموده ایم که با همکاری کانون ها برنامه را عملیاتی می کنیم. حاضریم مراسم پیاده روی سالمندان را در سطح شهر تهران با حضور وزرا و مسئولین ارشد کشوری و جمعیت سالمندان در این هفته اجرا نماییم. 

 نگاه ما این نیست که شهرداری یک حصار بسته است. در حوزه سالمندی معطوف به جلسات نباشیم. جلسات به صورت گردشی باشد. به سازمان های عضو شورا بیایید و از ما گزارش بخواهید. ما حاضر به گزارش دهی هستیم. ما برای برگزاری جلسه آینده شورای ملی سالمندان کشور در شهرداری اعلام آمادگی می نماییم.  در بخش مناسب سازی نقص بسیاری داریم ولی بایستی گفت این یک نگاه جدید است و تا کنون اقدامات شایسته ای در این خصوص از سوی همکاران شهرداری انجام شده است. 

سرکار خانم فرزانه بشردوست، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره بنیاد فرزانگان استان تهران و دبیرکل محترم کانون مرکزی جهاندیدگان مناطق شهرداری تهران:

 در تهران کانون های جهاندیدگان تجربیات ارزنده ای را کسب کرده اند. به صلاحدید همکاران اداره سلامت تصمیم گرفتیم دبیران محترم کانون ها به شهرستان های خود رفته و در آنج بنیادهای فرزانگان را شکل دهند و تجربیات خود را در شهرستان ها نیز به کار گیرند و از آن بهره برداری نمایند.  متأسفانه در شهرستان ها همکاری نمی شود و بسیار مخالفت و مقاومت صورت می گیرد. دبیران را راهنمایی و هدایت نمی کنند.  ما می توانیم کل آمارها را به شما بدهیم. ما نیروی زیادی برای بالا بردن آمار تعداد بنیادهای فرزانگان در شهرستان ها و استان های سراسر کشور داریم ولی متأسفانه به آنها مجوز داده نمی شود و مسئولین شهرستان ها و استان ها با دبیران همکاری نمی کنند. 

مصوبات نهایی:

 مصوب گردید طی مکاتبه اداری دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور مصوبات اولین کمیته شورای ملی سالمندان کشور را با پیوست امور اجرایی صورت گرفته در راستای مصوبات به کلیه دستگاه های عضو شورا ارسال نماید. 

 مصوب گردید طی مکاتبه اداری دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور فیلم و تیزر نشست منطقه ای آسیا در شهر تبریز را به کلیه دستگاه های عضو شورا ارسال نماید. 

 مصوب گردید برنامه ای مدون (کوتاه مدت – میان مدت – درازمدت) در حوزه سالمندی در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور تدوین گردد و وظایف و مسئولیت های هر یک از دستگاه های عضو شورا به آنها ابلاغ شود. 

 مصوب گردید جلسات شورای ملی سالمندان به صورت مستمر، ماهانه و گردشی در دستگاه ها تشکیل شود و صورت جلسات توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت استحضار و اطلاع از روند جلسات ارسال گردد.

 مصوب گردید تمامی نماینده های دستگاه های عضو شورا در جلسات آینده شورای ملی سالمندان کشور حضور یابند.

 بازنگری آیین نامه اجرایی شورای ملی سالمندان کشور که در سال ۱۳۸۳ تدوین و تصویب شده است و تهیه پیش نویس آیین نامه در دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور پس از تصویب در دومین جلسه کمیته شورای ملی سالمندان کشور با حضور وزیر محترم مصوب گردید. 

 بازنگری آیین نامه ماده ۲۶ جهت سهولت دریافت مجوز بنیادهای فرزانگان و تشکیل سازمان های مردم نهاد در حوزه سالمندی مصوب گردید.  ارائه گزارش عملکرد دستگاه های عضو شورا در حوزه سالمندی به دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور مصوب گردید. 

 برگزاری هر چه با شکوه تر هفته تکریم منزلت سالمندان (۱۶-۱۰مهرماه ۱۳۹۶) که فرصت مغتنمی جهت مانور فرهنگی شورای ملی سالمندان         می باشد با مشارکت و همکاری کلیه دستگاه های عضو شورا و سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سالمندی به خصوص بنیادهای فرزانگان سراسر کشور مصوب گردید.”وَ مِنَ الله التوُفیق”

 

 

 

 

 

 

 

منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور