دکتر علی ربیعی

جامعه ایران باید به جامعه مددکار تبدیل شود/ باید سالمندی سالم داشته باشیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جامعه ایران برای دیدن رنگ خوشبختی باید جامعه مددکار شود، گفت: نخستین مسئله ما پدیده سالمندی است که برنامه ما باید به سمتی باشد تا سالمندی سالم داشته باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جامعه ایران برای دیدن رنگ خوشبختی باید جامعه مددکار شود، گفت: نخستین مسئله ما پدیده سالمندی است که برنامه ما باید به سمتی باشد تا سالمندی سالم داشته باشیم.

دکتر علی ربیعی در مراسم افتتاح مرکز شبانه روزی سالمندان در کهریزک در کرج که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه پدیده سالمندی امروز به مسئله سالمندی تبدیل می‌شود، اظهار داشت: ما دارای مسئله معلولیت هستیم.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جامعه ایران برای دیدن رنگ خوشبختی باید جامعه مددکار شود، ادامه داد: باید توجه جامعه به امر کمک مرور شود.
وی با اشاره به اینکه افرادی در جامعه هستند که به خانه و محل آرامش نیاز دارند، بیان کرد: نخستین مسئله ما پدیده سالمندی است که برنامه ما باید به سمتی باشد تا سالمندی سالم داشته باشیم.

وی  بابیان اینکه پیشگیری از سالمندی همراه با معلولیت یکی ازمهمترین برنامه های وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است، افزود: آمارها نشان می دهد اکنون جمعیت بین ۶۰ تا ۶۵ سال، ۲میلیون و ۵۰۰ هزارنفر وجمعیت ۶۵سال به بالا بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: حدود ۷میلیون و ۴۰۰ هزارنفر ازجمعیت کشور بالای ۶۰سال هستد که معادل ۸ درصد کل جمعیت ایران است.

دکتر ربیعی ادامه داد: از این تعداد ۲۴درصد زنان سالمند معادل حدود ۹۰۰ هزارنفر هستند و تنها زندگی می کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دربخش دیگری ازسخنان خود به معلولیت ها درجامعه اشاره و گفت : صددرصد غربالگری شنوایی و بینایی درزمان تولد درکشورانجام می شود و درتلاش هستیم که غربالگری ژنتیک هم دنبال کنیم.

دکتر ربیعی اظهار کرد: ازبرنامه های دیگر وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هدف گذاری برای معلولان و توانبخشی آنان با ایجاد شغل و مسکن است. 

وی افزود: اکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول تحت پوشش داریم که ازاین تعداد ۷۰۰ هزارنفر معلول شدید و خیلی شدید هستند که ۱۲۰هزارنفر درمراکز نگهداری می شوند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر ازبرنامه های وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، جداسازی معلولان ذهنی به لحاظ شدت و ضعف معلولیت است که به این منظور ۴۰ خانه کوچک برای نگهداری ۴۰۰ معلول ذهنی با شدت کمتر راه اندازی کرده ایم.

وی درادامه به کامل شدن طرح توانبخشی معلولان ‘سی بی آر’ درتمام روستاهای کشور اشاره کرد وافزود: ازامروز قصد داریم این طرح را شهر به شهر اجرا در مدت ۲سال آینده آینده اجرا کینم.

سی .بی آر. طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه است که با موفقیت در روستاهای کشور به اجرا درآمده است.

دکتر ربیعی ارائه خدمات به کودکان اوتیسم موقت وشبانه روزی را ازدیگر اقدامات وزارت تعاون اعلام کرد و گفت : به همین منظور ۶مرکز ازامروز برای ارائه خدمات به این افراد درکشور راه اندازی شده است .

وی درادامه بابیان اینکه آسایشگاه کهریزک نماد خیر جمعی درایران است گفت : جامعه ای خوشبخت است که زیست اخلاقی داشته باشد و خیر جمعی امروز می تواند جامعه ما را خوشبخت کند.

وی در حاشیه این افتتاح ضمن تبریک هفته بهزیستی به مددکاران و مددجویان گفت : معتقدم اگر جامعه إیرانی بخواهد رنگ خوشبختی را ببیند هر إیرانی باید یک مددکارباشد.

دکتر ربیعی اظهار کرد: پدیده سالمندی در حال تبدیل شدن به مسأله است و در جامعه نیازمند گسترش خیر جمعی هستیم.
وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی اظهار کرد : گروه های نیازمند جامعه به دستگیری و داشتن تکیه گاه نیاز دارند.انان خانه می خواهند اما نه خانه ای با معنای چهاردیواری ای از جنس سنگ و گچ وسیمان که جایی برای مهربانی ، دور هم جمع شدن و عطوفت.
دکتر ربیعی پدیده سالمندی را مسأله ای بسیار مهم توصیف کرد و گفت : حتما باید برنامه ها و استراتژی ها به سمت سالمندی سالم و پیشگیری از سالمندی همراه با معلولیت پیش برود.
وی بر زمینه های ایجاد سالمندی سالم و پیشگیری از سالمندی همراه با معلولیت تاکید کرد و با ارائه اماری از وضع موجود سالمندان خاطر نشان کرد : باید به دنبال سیاست های سالمندی سالم باشیم.
دکتر ربیعی تصریح کرد: در شرایط فعلی پزشکی سالمندی در کشور شرایط مناسبی ندارد و باید در این زمینه تلاش بیشتری شود.
وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی افزود: حق نداریم سالمندان را از ارزش های خانواده دور کنیم و باید مسیر زندگی سالمندی با کرامت طَی  شود و این مسئولیت ماست و باید در نهادهایی مانند این مکان با حفظ ارزش های نسلی و خانواده استراتژی سالمندی سالم را دنبال کنیم.
دکتر ربیعی اظهار کرد: سی بی آر شهری  را از امروز کلید می زنیم و شهر به شهر ان را تکمیل می کنیم. 
وی ارائه خدمات به کودکان اوتیسم را چه به شکل موقت و چه شبانه روزی نیازمند کاربیشتر دانست و افزود: این کار با خیر جمعی جدی تر پیش می رود.
گسترده خیر جمعی می تواند جامعه ما را خوشبخت کند 
وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی تبلور اجتماعی را در خیر جمعی دانست و گفت: رشد ،توسعه ،ایجاد ثروت و …هیچ یک نمی تواند به تنهایی مردم را خوشبخت کند اگر در ان جامعه زیست اخلاقی و مهربانی وجود نداشته باشد .گستره خیر جمعی می تواند جامعه ما را خوشبخت کند و خیران محمل داران شادی جامعه اند.
 دکتر ربیعی اضافه کرد: گستره خیر جمعی باید گسترده شود و این امر تنها به پول نیاز ندارد چرا که گاه می توان با یک لبخند و یا یک آموزش نقاشی و ریاضی و …و گذشتن از همان اندک هایی که داریم نیز خیرجمعی را می توان گسترش داد.
وی کهریزک را یک نماد دانست و گفت: سال گذشته تندیس حکیم زاده را به عنوان نماد خیر جمعی و نماد عالی نسب را به عنوان نمادکار آفرینی اعطا کردیم ومعتقدیم جامعه ایران و روح ایرانی با خیر جمعی تبلور داشته و دارد. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپس از بخش‌های مختلف آسایشگاه کهریزک بازدید و از نزدیک با سالمندان دیدار و گفت و گوی صمیمانه داشت.
گفتنی است دکتر ابوالحسن فیروز آبادی قائم مقام وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی و دکتر ابراهیم صادقی فر معاون اموراجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی نیز در این مراسم حضور داشتند.
منبع: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی