رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان:

دانشگاه ویژه سالمندان راه اندازی می‌شود

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از راه‌اندازی دانشگاه نسل سه ویژه سالمندان در آینده نزدیک خبر داد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از راه‌اندازی دانشگاه نسل سه ویژه سالمندان در آینده نزدیک خبر داد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از راه‌اندازی دانشگاه نسل سه ویژه سالمندان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برای راه‌اندازی این دانشگاه، اعلام آمادگی کرده است.

محسن سلمان‌نژاد روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از راه‌اندازی این دانشگاه از بین بردن شکاف‌های نسلی و به روز کردن نقش سالمندان در جامعه است.وی اظهارکرد: در این دانشگاه، استادان دانشگاه یا افراد دارای تجربه و دانش به سالمندان، مهارت‌ها و آموزه‌های لازم را آموزش می‌دهند. در این دانشگاه مباحث مختلفی مانند ادبیات، رایانه و مدیریت تدریس می‌شود.

سلمان‌نژاد افزود: الگوی دانشگاه نسل سه ویژه سالمندان بر اساس آموزش‌های محله‌ای محور و به صورت آکادمیک پیش از این در دو شهر رفسنجان و زاهدان به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: با صنعتی شدن سبک زندگی، برخی نقش‌های سالمندان در جامعه کاهش یافته است بنابراین با به روز کردن دانش آنان، نقش سالمندان در جامعه پررنگ‌تر خواهد شد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: این دانشگاه با همکاری تشکل‌های مردم نهاد در جهت توانمندسازی سالمندان راه‌اندازی می‌شود.سالخوردگی جمعیت پدیده‌ای است که خیلی از کشورهای جهان با آن مواجهند. ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست و مدیران کشور در هر سطحی باید به فکر تأمین نیازهای این گروه ویژه جمعیتی در آینده باشند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال ۹۴، ۱۰ درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال سن داشتند که در سال ۱۴۲۶، یعنی ۳۰ سال آینده درصد سالخوردگی جمعیت ایران به ۳۳ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

طی ۴۰ سال گذشته متوسط طول عمر در کشور دو برابر شده و این رقم برای زنان به ۸۱ سال و مردان ۷۶ سال رسیده است

سند ملی سالمندان نیز بر پایه توجه به این قشر تهیه شده است. این سند مراحل نهایی خود را طی می‌کند و تا پایان تیرماه جاری به هیأت دولت می‌رود.

در این سند به تمام جنبه‌های حمایتی و اجتماعی و سلامت سالمندان توجه شده است و «درآمد و معیشت»، «سلامت»، «آموزش و اشتغال» و «محیط توانمندساز» چهار محور اصلی این سند به شمار می‌آید.
 

 

 
منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان