رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد:

تدوین سند ملی سالمندان

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:سند ملی سالمندان تدوین‌شده و آماده ارائه به هیئت دولت است.

انوشیروان محسنی بندپی رئیسسازمان بهزیستی کشور عصر امروز در نشست علمی تخصصی مدیران بهزیستی سراسر کشور که در سالن جلسات بهزیستی استان لرستان برگزار شد.

انوشیروان محسنی بندپی رئیسسازمان بهزیستی کشور عصر امروز در نشست علمی تخصصی مدیران بهزیستی سراسر کشور که در سالن جلسات بهزیستی استان لرستان برگزار شد اظهار داشت: براساس سیاست‌های دولت تدبیر و امید و برنامه‌ای که وزیر کار به مجلس ارائه کردند سازمان بهزیستی کشور سه استراتژی را در فرا روی برنامه‌های خود قرار داده که می‌توان به استراتژی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها، توانمندسازی و ارتقا بخشیدن به خدمات تخصصی و استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند در سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد.

وی افزود: در راستای رویکرد توسعه گفتمان اجتماعی در سازمان بهزیستی حدود دو سال کار اندیشه‌ورزی، نشست‌ها و بهره‌گیری از نقطه نظرات اساتید دانشگاهی شرایطی فراهم‌شده که دارای نقشه راه بسیار مشخص در قانون برنامه ششم و احکام دائمی‌شدیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد: بسیاری از تصدی‌هایی که سازمان بهزیستی بر عهده داشته را بار دیگر تفکیک کردیم و توانستیم قانون برنامه‌ای با رویکرد اجتماع مدارانه فرا رو همه کارشناسان و مدیران سازمان بهزیستی کشور قرار دهیم.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار است که در قانون برنامه بیش از ۲۰ بار اسم سازمان بهزیستی را در قانون برنامه شاهد هستیم بیان کرد: سازمان بهزیستی درزمانی که در حال تدوین برنامه بوده اقدام و عمل خود را آغاز کرده ‌و در پیشگیری از معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی متوقف به تصویب قانون نکرده و حدود یک سال و نیم گذشته کار خود را آغاز کرده است.

محسنی‌بندپی تصریح کرد: نتیجه این اقدام شرایط را فراهم کرده ‌که در بحث پنج شاخص آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد که همه دستگاه‌هایی‌ که ادعا داشتند پس کشیدند، ولی بهزیستی محور ارائه خدمات پیشگیرانه، علمی مداخله‌جویانه و خدمات‌ سازانه در بحث اعتیاد است.

وی بابیان اینکه در راستای ماده ۱۶ هیچ خروجی نداشتیم خاطرنشان کرد: الگوی ارتقا یافته، توسعه مراکز اجتماع‌محور، توجه به گروه‌های سنی و جنسی در بحث اعتیاد از راهبردهایی است که سازمان بهزیستی در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: با همکاری قوه قضائیه ثبت الکترونیکی طلاق را راه‌اندازی کرده‌ایم و در استان یزد نیز آموزش‌های پیش از ازدواج را اجبار کرده‌ایم چراکه همه این مباحث شرایطی را فراهم کرد که اثربخشی این اقدامات خود را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: ۳۰ درصد از مراجعان به دادگاه‌ها در مشهد مقدس کاهش‌یافته‌ و ۸٫۱ درصد طلاق نسبت به مدت سال گذشته کم شده ‌که به‌عنوان پایلوت در پنج شهر استان خراسان رضوی و به‌زودی در ۱۱ استان کشور این اقدام در دست انجام است.

محسنی‌بندپی افزود: برای حاشیه‌نشینی مرکز جامع خدمات بهزیستی را طراحی و راه‌اندازی کردیم که کار بسیار نو و خلاقانه محسوب می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان