جناب آقای قنبری معاون سیاسی امنیتی استانداری:

سمنان/ مطالبه گری همه ی جامعه و دستگاههای اجرایی و نظارتی برای احقاق حقوق سالمندان

جناب آقای قنبری معاون سیاسی امنیتی استانداری: همه ی جامعه و دستگاههای اجرایی و نظارتی و صدا و سیما باید برای احقاق حقوق سالمندان مطالبه گر باشند.

جناب آقای قنبری معاون سیاسی امنیتی استانداری: همه ی جامعه و دستگاههای اجرایی و نظارتی و صدا و سیما باید برای احقاق حقوق سالمندان مطالبه گر باشند.


به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان سمنان اولین شورای سالمندان با ریاست آقای قنبری معاون محترم سیاسی امنیتی استانداری و دبیری جناب آقای ایزدپور مدیر کل محترم بهزیستی استان سمنان در محل سالن الغدیر استانداری سمنان برگزار گردید.

در ابتدا جناب آقای ایزدپور ضمن خیر مقدم به اعضاء حاضر در جلسه و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مطالبی را در خصوص دستور کار جلسه و حوزه سالمندی بیان داشتند.

آقای ایزدپور ضمن اشاره آمار سالمندان در کشور مبنی بر وجود ۷۰ هزار سالمند مباحث استراتژیکی سالمندان در حوزه بهزیستی را به شرح ذیل بیان نمودند:

-قرار گرفتن سالمند در کنار خانواده بر اساس آموزه های دینی و فرهنگی اصیل ایرانی اسلامی

– توسعه مراکز روانه نگهداری سالمندان
– اجرای طرح مراقبین سالمند در منزل
-اجرای طرح توانمندسازی سالمندان
-ایجاد بنیاد فرزانگان

photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۲_۱۱-۳۵-۵۳

مدیر کل محترم بهزیستی استان در ادامه مطالب از تدوین سند ملی سالمندان خبر دادند و گفتند: این سند پس از ارائه به وزارت رفاه و تصویب در هیأت دولت در برنامه ششم توسعه با اهداف توانمندسازی سالمندان و تقویت مهارتهای اجتماعی و توجه به سالمتدی در روستاها و حفظ کرامت و توجه به نیازهای جسمی و روحی مدنظر قرار گرفته است و خاط نشان کردند انشالله بتوانیم با استفاده از ظرفیتها و توانمندیهای دستگاههای عضو شورای سالمندی به اهداف خود برسیم.

آقای ایزدپور توجه جامعه به کودکان و سالمندان را از نشانه های رشد و پیشرفت هر جامعه دانستند.

ایشان ضمن تاکید بر نگاه ویژه به حضور معلولین و سالمندان در فضای جامعه ، جداسازی این اقشار را از جامعه مغایر با ارزشها یاسلامی و اهداف عالی سازمان بهزیستی دانستند.

سپس سر کار خانم دکتر میراج معاون محترم توانبخشی بهزیستی استان به ارائه گزارش عملکرد اداره کل بهزیستی پرداختند. ایشان ضمن تاکید بر سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به پدیده سالمندی و با توجه به اینکه سازمان بهزیستی متولی برنامه ریزی در سطح کلان میباشد ،به ارائه عملکرد این اداره کل در شورای سالمندی پرداختند.

photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۲_۱۱-۳۶-۴۶

در ادامه جناب آقای قنبری معاون محترم سیاسی امنیتی استانداری ضمن خیر مقدم به اعضاء حاضر در جلسه و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در خصوص شورای سالمندان به ایراد سخن پرداختند.

ایشان کم شدن رشد جمعیت را عامل بروز بسیاری مشکلات علی الخصوص پدیده سالمندی در جامعه دانستند و اظهار داشتند سالمندان بیشتر از گروههای سنی دیگر نیاز به توجه و احترام و تکریم دارند و بیشترین وظیفه در این خصوص بر عهده دستگاههای اجرایی است که ادارات موظفند با تدوین منشور حقوق سالمندی و گسترش آن به بخش های خصوصی یکی از راههای تکریم سالمندان را محقق نمایند معاون محترم سیاسی امنیتی استانداری سالمندان را بعنوان پیشکسوتان مورد خطاب قرار داد و یکی از یکی از مشکلات جامعه را فرزند سالاری به جای سالمند سالاری دانستند فرهنگ سازی میتواند در تغییر باورها و نگرش به زندگی افراد را تغییر دهد و همه ی جامعه و دستگاههای اجرایی و نظارتی و صدا و سیما باید برای احقاق حقوق سالمندان مطالبه گر باشند.

photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۲_۱۱-۳۰-۵۳

جناب آقای قنبری بر اجرای مصوبات جلسه بشرح ذیل تاکید ورزیدند:

-اصلاح معابر عمومی پر تردد جهت تسهیل در رفت و آمد سالمندان و کلیه اقشارجامعه
– تدوین برنامه جامع و کامل برای تکریم سالمندان روستایی
– برگزاری شورای سالمندان بصورت فصلی
-ارائه خدمات رفاهی با توجه به ماموریت های محوله به سالمندان در دستگاههای اجرایی
– برگزاری همایش و جلسات جشنواره توسط دستگاهها جهت تقدیر از بازنشستگان

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان سمنان