با حضور دکتر زرگر پور استاندار اصفهان

اصفهان/ برگزاری جلسه شورای سالمندان استان اصفهان

شورای سالمندان استان اصفهان، با حضور دکتر زرگر پور استاندار ، مدیر کل و معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان و تمامی اعضای عضو این کمیته در محل استانداری اصفهان برگزار شد.

شورای سالمندان استان اصفهان، با حضور دکتر زرگر پور استاندار ، مدیر کل و معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان و تمامی اعضای عضو این کمیته در محل استانداری اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر صادقی مدیر کل بهزیستی استان اصفهان به عنوان دبیر شورای سالمندان استان اصفهان با آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه پر خیر و برکت، ابرازداشت: مسئله سالمندی جمعیت پدیده ای است که در طی سالیان اخیر به دلایل مهمی از جمله کاهش میزان مرگ و میر ناشی از پیشرفت های علوم پزشکی و بهداشت و ترویج آموزش و پرورش و در نتیجه افزایش امید به زندگی و طول عمر در سطح جهان مطرح شده، و تحولات قابل ملاحظه ای در کلیه جنبه های زندگی جوامع بشری به وجود آورده است.

وی در ادامه افزود: مقابله با چالش های فرا راه این پدیده و اتخاذ سیاست های مناسب در راستای ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان از اهمیت والایی برخوردار است. بنابراین آنچه به عنوان روند رو به رشد جمعیت سالمندان بیان می شود به خودی خود اهمیت چندانی ندارد، بلکه آنچه مهم است تبعات و پیامدهایی است که این افزایش، بر ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و به ویژه بهداشتی و درمانی می گذارد.

دکتر صادقی با اشاره به آمار سالمندان در جهان گفت: مرور آمار سالمندان در جهان گویای این حقیقت است که رشد جمعیت سالمندان در جهان رو به افزایش است و در سالیان آتی به ویژه کشورهای در حال توسعه با معظلی به نام انفجار جمعیت سالمندان روبرو خواهند شد. نگاهی به آمار جمعیت سالمندان نشان می دهد که جهان به سرعت در حال پیر شدن است و بررسی جمعیت در ایران نیز حاکی از روند پیر شدن جمعیت در کشور است. بر طبق سرشماری سال ۱۳۳۵، حدود ۵ در صد جمعیت کشور را افراد ۶۰ ساله و بالاتر تشکیل می دادند، این در حالی است که در سرشماری سال ۱۳۸۵ این میزان به ۷/۳ درصد از جمعیت کل کشور یعنی به بیش از ۵ میلیون نفر رسید و بر طبق سرشماری رسمی کشور در سال ۱۳۹۰ حدود ۸/۲ درصد از کل جمعیت کشور یعنی حدود ۶ میلیون نفر را افراد ۶۰ ساله و بالاتر تشکیل داده است. بر طبق پیش بینی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ بیش از ۱۰ درصد و تا سال ۱۴۳۰ بین ۲۱ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان با اعلام نتایج تحقیقاتی پژوهشی که در سال ۹۵ توسط بهزیستی انجام گرفته گفت: طی تحقیقی که در سال ۹۵ توسط پژوهشگران و با حمایت بهزیستی نیازهای ۱۰۰ نفر از سالمندان اصفهان به صورت انتخابی بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد که ۷۲% از سالمندان حداقل با یک بیماری مواجه بودند که نیاز به درمان ویژه داشت. همچنین شایع ترین بیماریها فشارخون بالا (۳۷%) و دیابت (۱۸%) بود. وی در ادامه افزود: اضطراب و نگرانی، بی خوابی، فراموشی و خستگی به ترتیب با ۲۹، ۲۸،۲۳ و ۲۲ درصد بیشترین اختلالات و مشکلات مربوط به سلامت در سالمندان بوده ، ۸۰ درصد سالمندان درد را حداقل دریکی از اندام های خود ذکر کردند،۷۹% از سالمندان از زندگی خویش رضایت داشتند و ۷۸% نیز به آینده امیدوار بودند.

دکتر صادقی در ادامه نتایج این تحقیق ابراز داشت: ۵۴ درصد از سالمندان در فعالیت های گروهی شرکت نمی کردند و ۴۰% از سالمندان از وضعیت اقتصادی خود راضی نبودند. مهم ترین نیازهای اجتماعی در سالمندان، نیاز به ارائه کلاس های آموزش سلامت، برگزرای مسافرت های رایگان و نیمه رایگان، و نیاز به همراه و پرستار بود. مهمترین نیازهای سالمندان، در بعد نیاز سلامت جسمی، امکانات و مراقبت های درمانی، در بعد سلامت روانی، آرامش درونی و در نهایت در بعد نیاز سلامت اجتماعی ، نیاز به حمایت اجتماعی از نوع عاطفی، نیاز به مشارکت فعال اجتماعی و نیاز به حمایت اجتماعی بوده است.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اهم اقدامات انجام شده در خصوص سالمندان در سال ۹۵ گفت: اعلام شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند از فروردین ماه سال ۹۵،تهیه چک لیست ارزیابی در این زمینه جهت توزیع در ادارات، تشکیل سه جلسه با شهرداری و دستگاههای مربوطه درخصوص اجرای طرح شهر دوستدار سالمند، انجام فاز اول پروژه صدور کارت منزلت شهروندی ویژه سالمندان با همکاری شهرداری و تفویض اختیار از طریق معاونت فرهنگی شهرداری به بنیاد فرزانگان استان جهت توزیع کارتهای منزلت بین سالمندان شهر اصفهان از جمله اقدامات انجام شده در خصوص سالمندان در سال ۹۵ بوده است.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در پایان برنامه های پیشنهادی و در دست اقدام جهت سال ۹۶ اشاره کرد و گفت:دبیرخانه شورای ملی سالمندان می تواند در اجرای مواد ۴ و ۵ آئین نامه اجرایی جزء ۵ بند الف ماده ۱۹۲ قانون برنامه سوم توسعه مصوب هیأت محترم وزیران و به منظور بررسی کارشناسی موضوعات قابل طرح در جلسات شورا و تهیه طرح ها و برنامه های مناسب، کمیته های تخصصی شامل، کمیته تخصصی امور بهداشتی- درمانی و توانبخشی،کمیته تخصصی امور فرهنگی-آموزشی و پژوهشی، کمیته تخصصی امورعمرانی و زیر بنایی، کمیته تخصصی امور رفاهی و بیمه ای و کمیته تخصصی امور حقوقی و قانونی سالمندان را تشکیل دهد.

در ادامه دکتر زرگر پور ضمن نظر خواهی از حاضرین مصوبات جلسه را اعلام کرد و ابراز داشت: الزامات اعلام شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند باید ظرف دو ماه آینده مشخص و اقدامات اجرایی صورت پذیرد. همچنین دستگاه های عضو شورای سالمندی استان جهت تجمیع خدمات ارائه شده در کارت منزلت شهروندی خدمات قابل ارائه خود را در قالب این کارت، به شهرداری اعلام نمایند.

استاندار اصفهان در ادامه افزود: مصوب می گردد کمیته های تخصصی زیر مجموعه شورای سالمندان استان در دستگاه های مسئول ایجاد، تحلیل حوزه سالمندی با اطلاعات و آمار دقیق اعضا آماده و کمیته ورزش نیز جهت ارائه خدمات ورزشی به سالمندان به این کمیته ها افزوده شود. در پایان استاندار اصفهان با تاکید بر تکریم منزلت سالمندان مصرب کرد که تبلیغات رسانه ای در صدا و سیمای مرکز اصفهان با حفظ احترام و ارزش گذاری به سالمندان صورت پذیرد.

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان اصفهان
نظر بدهید

دیدگاه ها بسته شده اند.