رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور

جمعیت کشورمان، وارد مرحله‌ نخست سالمندی شده است

محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور نیز در این دیدار، با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی در برگزاری این سمینار، گفت: موسسه بین‌المللی HelpAge که شاخص‌های سالمندی را زیر نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در کشورها بررسی می‌کند

محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور نیز در این دیدار، با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی در برگزاری این سمینار، گفت: موسسه بین‌المللی HelpAge که شاخص‌های سالمندی را زیر نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در کشورها بررسی می‌کند، هر دو سال یکبار سمیناری را در این خصوص برگزار می‌کند و این نخستین بار است که ایران و تبریز، میزبان این سمینار علمی خواهد بود.

وی به تغییرات سنی جمعیت کشورمان اشاره کرد و افزود: سالمندی، پدیده‌ای است که در کشورهای توسعه‌یافته، در یک دوره ۵۰ ساله اتفاق می‌افتد اما در کشور ما این شاخص، بعد از انفجار جمعیتی دهه ۶۰، به یکباره شروع ‌به‌ «پدیده‌شدن» کرد؛ در واقع، کاهش مرگ‌و‌میر و همچنین کاهش موالید در آن دوره، موجب شد سالمندی در کشور ما با شیب تندتری شکل بگیرد.

سلمان‌نژاد با بیان این‌که هم‌اکنون کشورمان با میانگین سالمندی ۷۴ سال، در حال ورود به «پدیده سالمندی» است، تصریح کرد: با این روند، کشورمان در برنامه ششم توسعه عملاً به سمت «جمعیت سالمند» تغییر رویه خواهد داد.

به گفته وی هم‌اکنون ۹٫۵ درصد جمعیت کشورمان سالمند است و کشورمان، با این جمعیت، هم اکنون وارد مرحله‌  نخست سالمندی، یعنی جمعیت بین ۷ تا ۱۴ درصد سالمند شده است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، با تاکید بر این‌که کلیه سیاستگذاری‌های حوزه سالمندی کشور، تا هفت سال آینده باید شکل بگیرد، تاکید کرد: سند سالمندان که توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان تدوین شده، حاوی مباحث مهمی از قبیل اوقات فراغت، درآمد و توانمندسازی سالمندان است و به عنوان یک منبع ارزشمند، برای بهره‌برداری و تصویب در اختیار هیئت‌دولت قرار می‌گیرد.

سلمان‌نژاد با تقدیر از اقدامات شهرداری تبریز در حوزه‌های اجتماعی، اظهار داشت: تبریز در حوزه‌های مختلف شهری و اجتماعی، از شهرهای فعال در رویکردهای سالمندی است؛ از این رو، امیدواریم با حمایت شهرداری تبریز از اولین همایش بین‌المللی و منطقه‌ای، شاهد برداشتن گام‌های مهمی در خصوص این ضرورت مهم اجتماعی باشیم.

 
منبع: دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور