شهردار تبریز خبر داد؛

تبریز، میزبان نخستین همایش بین‌المللی سالمندی

شهردار تبریز با اشاره به اقدامات اثرگذار شهرداری تبریز در تامین زیرساخت‌های عمومی شهر، اظهار داشت: نخستین همایش بین‌المللی و منطقه‌ای سالمندان با حمایت و مشارکت شهرداری تبریز، در تبریز برگزار می‌شود.

شهردار تبریز با اشاره به اقدامات اثرگذار شهرداری تبریز در تامین زیرساخت‌های عمومی شهر، اظهار داشت: نخستین همایش بین‌المللی و منطقه‌ای سالمندان با حمایت و مشارکت شهرداری تبریز، در تبریز برگزار می‌شود.

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی در دیدار با رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور و جمعی از مدیران و کارشناسان بهزیستی کشور، با بیان این مطلب گفت: طبق شاخص‌های جمعیتی سال ۹۰، حدود ۹.۸درصد کل جمعیت استان آذربایجان‌شرقی با مرکزیت کلان‌شهر تبریز را سالمندان تشکیل می‌دهند؛ بر این اساس، این استان در رتبه چهارم کشوری قرار دارد.

وی با تاکید بر این‌که این آمار، از ضرورت توجه سیاستگذاری‌های اجتماعی به مباحث سالمندان حکایت دارد، افزود: مناسب‌سازی محیطی و تقویت زیرساخت‌های شهرسازی با محوریت عابرپیاده، از جمله مواردی است که در این خصوص، به حوزه عملکرد شهرداری‌ها مربوط می‌شود.

شهردار تبریز اضافه کرد: هدایت این راهکارها به سمتی که موجب سهولت حضور قشر سالمند در فضای اجتماعی شهر شود، در دستور کار شهرداری تبریز است.

دکتر نجفی یادآور شد: شهرداری تبریز در سال‌های اخیر توزیع کارت‌های منزلت سالمندان را به عنوان یک تجربه مهم اجتماعی در دستور کار خود قرار داد و مصمم است که با بسترسازی‌های قانونی و همکاری سایر نهادهای خدمتگزار، ابعاد کمی و کیفی خدمات این طرح را گسترش دهد.

وی با اشاره به این‌که نقش سالمندان در سبک زندگی اسلامی و ایرانی، حایز اهمیت است، گفت: «حرمت موی سپید» باید به عنوان یک فرهنگ متعالی و اخلاقی در خانواده و فضای اجتماعی نسل امروز تبیین شود؛تکریم سالمندان و استفاده از تجارب و آموزه‌های این قشر، گنجینه ارزشمندی است که جامعه را از آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی محافظت خواهد کرد.

شهردار تبریز اضافه کرد: در کنار مباحث سخت‌افزاری، ظرفیت‌های فرهنگی و آموزشی شهرداری تبریز، بسترهای پژوهشی لازم را برای طرح و پیگیری سیاستگذاری‌های حوزه سالماندان فراهم کرده است.

دکتر نجفی تاکید کرد: برگزاری اولین همایش منطقه‌ای و بین‌المللی سالمندان در تبریز، می‌تواند نقطه عطفی در پیگیری مباحث حوزه سالمندان باشد و شهرداری تبریز نیز با تجربه میزبانی‌های مهم بین‌المللی و رویکردهای تبریز ۲۰۱۸، حامی برگزاری این رویداد مهم خواهد بود.

جمعیت کشورمان، وارد مرحله‌  نخست سالمندی شده است 

محسن سلمان‌نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور نیز در این دیدار، با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی در برگزاری این سمینار، گفت: موسسه بین‌المللی HelpAge که شاخص‌های سالمندی را زیر نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در کشورها بررسی می‌کند، هر دو سال یکبار سمیناری را در این خصوص برگزار می‌کند و این نخستین بار است که ایران و تبریز، میزبان این سمینار علمی خواهد بود.

وی به تغییرات سنی جمعیت کشورمان اشاره کرد و افزود: سالمندی، پدیده‌ای است که در کشورهای توسعه‌یافته، در یک دوره ۵۰ ساله اتفاق می‌افتد اما در کشور ما این شاخص، بعد از انفجار جمعیتی دهه ۶۰، به یکباره شروع ‌به‌ «پدیده‌شدن» کرد؛ در واقع، کاهش مرگ‌و‌میر و همچنین کاهش موالید در آن دوره، موجب شد سالمندی در کشور ما با شیب تندتری شکل بگیرد.

سلمان‌نژاد با بیان این‌که هم‌اکنون کشورمان با میانگین سالمندی ۷۴ سال، در حال ورود به «پدیده سالمندی» است، تصریح کرد: با این روند، کشورمان در برنامه ششم توسعه عملاً به سمت «جمعیت سالمند» تغییر رویه خواهد داد.

به گفته وی هم‌اکنون ۹٫۵ درصد جمعیت کشورمان سالمند است و کشورمان، با این جمعیت، هم اکنون وارد مرحله‌  نخست سالمندی، یعنی جمعیت بین ۷ تا ۱۴ درصد سالمند شده است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور، با تاکید بر این‌که کلیه سیاستگذاری‌های حوزه سالمندی کشور، تا هفت سال آینده باید شکل بگیرد، تاکید کرد: سند سالمندان که توسط دبیرخانه شورای ملی سالمندان تدوین شده، حاوی مباحث مهمی از قبیل اوقات فراغت، درآمد و توانمندسازی سالمندان است و به عنوان یک منبع ارزشمند، برای بهره‌برداری و تصویب در اختیار هیئت‌دولت قرار می‌گیرد.

سلمان‌نژاد با تقدیر از اقدامات شهرداری تبریز در حوزه‌های اجتماعی، اظهار داشت: تبریز در حوزه‌های مختلف شهری و اجتماعی، از شهرهای فعال در رویکردهای سالمندی است؛ از این رو، امیدواریم با حمایت شهرداری تبریز از اولین همایش بین‌المللی و منطقه‌ای، شاهد برداشتن گام‌های مهمی در خصوص این ضرورت مهم اجتماعی باشیم.

تاخیر در اجرای سیاستگذاری‌های حوزه سالمندان، بحران‌زا است

همچنین کریمی، رئیس پروژه سالمندان کشور نیز در این نشست، اظهار داشت: صندوق جمعیتی سازمان ملل متحد، وزارت رفاه و تامین اجتماعی، رئیس منطقه‌ای موسسه HelpAge و وزارت امور خارجه، با بررسی طرح‌های پیشنهادی متخصصان و مسئولان ۹ کشور چین، ژاپن، کره‌جنوبی، مالزی، میانمار، پاکستان، ویتنام، تایلند، فنلاند، زمینه‌های لازم برای برگزاری این سمینار را فراهم کرده‌اند.

وی روند تغییرات جمعیتی در آسیا و اقیانوسیه، مشارکت سالمندان، امنیت و درآمد، صندوق‌های بازنشستگی، سازمان‌های اجتماع‌محور و سرعت و کیفیت سیاستگذاری‌ها را از محورهای مهم سمینار تبریز خواند و گفت: با پیشنهاد استاندار محترم آذربایجان‌شرقی، مقرر شده در پایان این نشست، «بیانیه تبریز» در خصوص سیاستگذاری‌های حوزه سالمندان، تدوین و نهایی شده و برای بررسی‌ها و برنامه‌‌ریزی‌های کلان ملی به هیئت دولت ارسال شود.

کریمی، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ساز و کار برنامه‌های حوزه سالمندان، افزود: صندوق جمعیتی سازمان ملل متحد از آژانس‌های توسعه‌‌محور سازمان ملل‌متحد به شمار می‌رود که در ۱۳۰ کشور جهان فعال است و بر مسائل مختلف اجتماعی، از جمله بحث سالمندان تمرکز کرده است؛ این صندوق طی یک توافق‌نامه پنج‌ساله با وزارت رفاه و تامین اجتماعی، برنامه‌های مهمی را در دو حوزه «سود جمعیتی» و «حوزه سالمندی» در دست اجرا دارد.

رئیس پروژه سالمندان کشور اضافه کرد: یکی از اهداف اصلی این نهاد، سیاستگذاری در حوزه سالمندان است تا تجربیات اجرایی، با توان و دانش تخصصی بیشتری در کشورهای منطقه، به ویژه آسیا مبادله شود.

کریمی خاطرنشان کرد: تاخیر در اجرای سیاستگذاری‌های حوزه سالمندان، موجب خواهد شد که در سال‌های آتی روند جمعیت کشور، تبدیل به بحران شود.

اولین همایش بین‌المللی و منطقه‌ای سالمندان۱۲ تا ۱۴ تیر با حمایت و مشارکت شهرداری تبریز برگزار می‌شود.

ارشدزاده مدیرکل بهزیستی استان نیز در این جلسه حضور داشت.

منبع: روابط عمومی شهرداری تبریز