بررسی افسردگی دوران سالمندی

پیری فرایندی که متوقف نمی شود/ سالمندان را تنها نگذاریم

سالمندی زمان از دست دادن عزیزان و دوستان سالمند و حذف حمایت اجتماعی ایشان است، عاملی که احساس تنهایی و بروز افسردگی را رقم می زند.

افسردگی یکی از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگیست. این اختلال درهمه سنین و به خصوص در دوران سالمندی شایع است. تقریباً یک چهارم افراد ۶۵سال و بالاتر از افسردگی رنج می‌برند.

افسردگی در همه سنین، آزاردهنده و غم انگیز است و به شکل های مختلف به روح و جسم فرد آسیب می رساند. این مشکل، در سنین سالمندی مشکلات زیادی را برای فرد سالمند به همراه دارد.

پیری فرایندی است که متوقف نمی شود و تنها باداشتن زندگی سالم و مراقبت های ویژه می توان این دوران را به دوران مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد، که از جمله برقراری ارتباط اجتماعی در تمامی عمر به ویژه در دوران سالمندی موجب افزایش امنیت و افزایش روحیه سالمندان می شود.

شیوع این بیماری در ایران مطابق آمارهای رسمی ۷/۷ درصد در جمعیت بالاتر از ۱۵ سال اعلام شده است.

عوامل جسمانی،روانی و اجتماعی در میزان و شکل گیری افسردگی موثر هستند.

چه بسا قبل از تجویز هر دارویی،عشق و مراقبت و انگیزه ازسوی خانواده و دوستان و توجه به رژیم غذایی و ورزش مداوم می تواند در درمان افسردگی به ویژه چه بسا قبل از تجویز هر دارویی،عشق و مراقبت و انگیزه ازسوی خانواده و دوستان فرد می تواند درزمان افسردگی به اوکمک موثری نماید.

پیری فرایندی که متوقف نمی شود/ سالمندان را تنها نگذاریم

یکی از دلایل افسردگی سالمندان، حذف آنها توسط فرزندانشان است

زهرا آذری، مشاور و مدرس دانشگاه دراین زمینه به خبرنگار” ایمنا” گفت: سالمندان نیز مانند سایر افراد احتیاج به تنوع و زندگی شاد دارند، در دوران جوانی افراد برای داشتن زندگی شاد تلاش می کنند، اما در سالمندی توان این تلاش از آنها گرفته می شود. از سوی دیگر متاسفانه به دلیل مشغله های کاری،بسیاری از افراد آنگونه که باید به پدر و مادر خود رسیدگی نمی کنند، لذا یکی از دلایل افسردگی سالمندان، حذف آن ها توسط فرزندانشان است.

این مشاوره خانواده معتقد است: به رسمیت نشناختن افسردگی در افراد سالمندی باعث می شود که این افراد نسبت به درمان بیماری خود اقدام نکنند، این قضیه می تواند باعث شود که این افراد برای ماه ها از این بیماری رنج ببرند و حتی ممکن است در برخی موارد دست به خود کشی بزنند. همچنین افسردگی درمان نشده در افراد سالمند باعث بدتر شدن علایم فیزیکی سایر بیماری ها شده و حتی در نهایت ممکن است به مرگ بیمار منجر شود.

شیوع بالای افسردگی در سالمندان وجود دارد
دکتر نگاه توکلی فر متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری در زمینه افسردگی سالمندان اذعان می کند: شیوع افسردگی در میانسالی و سالمندی اثراتی را بر روی سلامت جسمی افراد می گذارد.

وضعیت کلی افسردگی در جامعه رو به افزایش است. با توجه به کیفیت زندگی و ارتقا خدمات بهداشتی و سلامت شاهد افزایش سن جمعیت هستیم و شیوع بالای افسردگی در سالمندان هم وجود دارد. حدود ۵ درصد از سالمندان جامعه دچار افسردگی شدید و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از سالمندان به افسردگی خفیف مبتلا هستند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی
افسردگی اختلال شایع در دوران سالمندی است و کیفیت زندگی سالمندان را کاهش می دهد. سالمندان نیز مانند سایر افراد احتیاج به تنوع و زندگی شاد دارند.

اصفهان می گوید: این افسردگی دارای جنبه های متفاوتی است که با توجه به علائم روحی و مشکلات، افزایش خطر ناتوانی های فیزیکی را نیز به دنبال دارد. این بیماری در زنان سالمند و سالمندانی که سابقه بیماری زمینه داشته باشند شیوع بیشتری دارد.

علل افسردگی سالمندان
تحقیقات حاکی از آن است که تشخیص افسردگی در دوران سالمندی کار ساده ای نیست. اختلال افسردگی در دوران سالمندی با علایمی همچون: رنجش زیاد، تحریک پذیری و گوشه گیری است، اگر این اختلال روانی به درستی و به موقع درمان نشود، مشکلات زیادی برای فرد سالمند و اطرافیانش ایجاد خواهد کرد، تشخیص افسردگی در دوران سالمندی کار ساده ای نیست و باید فقط توسط روان شناس بالینی متخصص انجام شود.

یکی از مهمترین این علایم، احساس اندوه و لذت نبردن از دنیاست.
همچنین احساس گناه و ناامیدی افزایش و کاهش ناگهانی و غیر طبیعی وزن و احساس بی ارزشی، دلتنگی، سربار بودن، مدام به مرگ فکر کردن و اختلال در خواب از مهمترین علایم افسردگی است.

لازم به ذکر است این علایم نشانه قطعی برای افسردگی نیستند و ممکن است علایم یک بیماری یا یک اختلال روانی دیگر باشند.

آذری، مشاورخانواده درباره علل افسردگی سالمندان خاطرنشان کرد: بروز افسردگی در سالمندان علل مختلفی دارد، عمده ترین این علل شامل به سوگ نشستن عزیزان، از دست دادن سلامتی، نزدیک شدن به مرگ، از دست دادن سلامتی یکی از عزیزان، مجرد و تنها بودن و نداشتن دوستان صمیمی است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: علایم بروز اولیه افسردگی همزمان با ضعیف شدن مغز رخ می دهد، افسردگی همچنین می تواند بروز بیماری های مربوط به عروق خونی مغز را منعکس کند، بالاترین میزان افسردگی در سالمندان مبتلا به انواع سرطان ها و بیماری های بدخیم است.

ویبه سوگ نشستن عزیزان، از دست دادن سلامتی، نزدیک شدن به مرگ، از دست دادن سلامتی یکی از عزیزان، مجرد و تنها بودن و نداشتن دوستان صمیمی مهمترین عوامل افسردگی در سالمندان است.

با تاکید به اینکه تنهایی دلیل افسردگی در سالمندان است، یادآور شد: نقش خانواده ها در پیشگیری و شاداب شدن افراد سالمند موثر است. تنهایی اصلی ترین عامل نیست، اما همانطور که اشاره کردیم یکی از مهمترین علل بروز آن است، سالمندی زمان از دست دادن عزیزان و دوستان سالمند ازجمله همسر، ازدواج فرزندان و مشغله و در نتیجه دورشدن شان از سالمندان و حذف حمایت اجتماعی ایشان از سالمندان است، عاملی که باعث بروز احساس تنهایی می شود.

این مشاور خانواده در توصیه به خانواده ها گفت: در نظر داشته باشیم که تنهایی یکی از علل بروز و تشدید بیماری آلزایمر است که با افسردگی ارتباط مستقیم دارد.

حضور عزیزان، فرزندان و نوه ها و اعضای خانواده یکی از عوامل پیشگیری از افسردگی و یا حتی شناسایی و درمان به هنگام آن است.

خانواده ها مشکل افسردگی سالمندان را جدی بگیرند
توکلی با تاکید به این نکته که خانواده ها مشکل افسردگی سالمندان را جدی بگیرند، افزود: بیشتر خانواده ها و سالمندان نشانه های افسردگی را جدی نمی گیرند و یا روند سالمندی در نظر می گیرند و برای درمان و پذیرش دیر مراجعه کرده یا مراجعه نمی کنند. تغییرات خلق و خو، احساس پوچی، احساس عدم مسوولیت، کاهش اشتها، بیخوابی و مشکلات حافظه و فراموشی علایمی است که معمولا سالمندان افسرده با آن روبه رو می شوند.

این علایم برخی مواقع دارای نشانه های جسمی مبهم و نامشخصی نیز است و دلیل فیزیولوژیکی ندارد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی اصفهان به خانواده ی سالمندان توصیه می کند: سالمندان باید به مراکز خدمات سلامت و مراکز پیشگیری و ارتقای سلامت مراجعه کنند تا آموزش لازم در این زمینه به آنان ارایه شود و با علائم و نشانه های این بیماری که اثرات مخربی بر کیفیت زندگی سالمندان دارد آشنا شوند تا از عوارض بعدی این بیماری در افراد سالمند و جامعه پیشگیری کنیم. /۰۱۱۹۱/ ۱۴۲/۲۰

منبع: ایمنا