دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت:

خراسان جنوبی/ جمعیت ۹/۵ درصدی سالمندان در خراسان جنوبی

دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت گفت: 9/5 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را سالمندان تشکیل می دهند.

دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت گفت: ۹/۵ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را سالمندان تشکیل می دهند.

آزاده ابراهیم زاده، دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت درنشست مطبوعاتی پنجمین همایش کشوری پژوهش در توسعه سلامت با محوریت سلامت سالمندان، اظهار کرد: سالمند به فردی اطلاق می شود که دارای ۶۵ سال سن است و سالمندی به این دلیل اهمیت دارد که بیماری در سالمندان با دیگران متفاوت است.

وی افزود: درحال حاضر به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت جهان را سالمندان تشکیل می دهند که در چند سال آینده این رقم دو تا سه برابر خواهد شد.

 دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت با اشاره به اینکه شاخص امید به زندگی در ایران به ۷۴ سال رسیده است، گفت: به طور متوسط  ۹/۵ تا ۱۰ درصد افراد جامعه سالمندان هستند که در چند سال آینده این رقم به ۲۳ درصد خواهد رسید.

۱۱۸۳۴۳۳

 ابراهیم زاده با بیان اینکه استان گیلان با ۱۱/۵ درصد پیرترین استان و سیستان بلوچستان با ۴/۷ جوان ترین استان است، گفت: ۹/۵ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را سالمندان تشکیل می دهند.

 وی با اشاره به دو موج سالمندی در طی سال های آینده بیان کرد: در ۳۰ سال آینده متولدین دهه ۶۰ اولین موج سالمندی را رقم خواهند زد  و ۲۰ سال پس از موج اول موج دوم سالمندی را خواهیم داشت که اهمیت این همایش را نشان می دهد.

 دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت خاطرنشان کرد: سالمندان غیر از بیماری های جسمی بیماری های روحی و روانی نیز دارند و باید به موضوع حمایت اجتماعی از سالمندان در جامعه و خانواده توجه شود.

 ابراهیم زاده گفت: دو فراخوان به صورت رسمی داشته ایم و از کسانی که مقاله و پوستری در این زمینه داشتند، دعوت شد تا مقالات خود را ارسال کنند.

 وی با بیان اینکه تیم داوری متشکل از ۸۵ نفر بود و در حوزه های تخصصی مختلف داوری می کردند، افزود: ۲۷۶مقاله دریافتی داشتیم که با رای داوران ۴۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۲۵ مقاله بصورت پوستر ارائه خواهد شد و ۱۰۶ مقاله با رای داوران رد شدند.

 دبیر علمی همایش پژوهش در توسعه سلامت یادآور شد: مقالات برتر در سه مجله مطرح چاپ خواهند شد.

 ابراهیم زاده با اشاره به ۱۰ محور همایش، گفت: محورهای همایش پژوهش در سالمندی شامل خودمراقبتی و مراقبت های ادغام یافته، تحقیقات علوم پایه در زمینه سالمندان، بیماری های واگیر دار و غیر واگیر دار، اعتیاد و مسمومیت ها و دارو و درمان و طب سنتی، آموزش سلامت و جمیعت شناسی ، سلامت روان و سلامت معنوی، توانبخشی و حمایت اجتماعی، سلامت دهان و دندان، تغذیه و فعالیت بدنی، سوانح و حوادث است.

وی افزود: مهمترین تفاوت این دوره از همایش ها الکترونیک بودن تمام مراحل اعم از ارسال مقاله و داوری است.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا