صبح امروز

تهران/جلسه شورای سالمندان استان تهران تشکیل شد

دومین جلسه شورای سالمندان استان تهران در سال جاری، صبح امروز با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور و مدیرکل بهزیستی استان تهران در محل استانداری تهران تشكيل شد.

دومین جلسه شورای سالمندان استان تهران در سال جاری، صبح امروز با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور و مدیرکل بهزیستی استان تهران در محل استانداری تهران تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان تهران، سیاوش شهریور؛ مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در این جلسه با بیان اینکه از گذشته و در طول تاریخ و در سنت دینی و ملی ما ایرانیان احترام به بزرگان و پیشکسوتان سفارش و تأکید شده است، گفت: در سیره پیامبر عظیم­ ­الشأن اسلام(ص) و نیز در احادیث بسیاری در رابطه با احترام به بزرگان سفارش شده است.

وی با اشاره به اینکه هر کدام از ما طبق سیر تکامل بشر روزی سالمند خواهیم شد و این سرنوشت همه ما است، افزود: این عدالت جاری طبیعت است و شامل حال همگان خواهد شد و چه نیکوست که برای رعایت حال خودمان و برای اینکه در آتیه لااقل منزلت، احترام و زمینه زندگی بهتر برایمان فراهم شود، سعی کنیم تدابیری بیندیشیم تا احترام بزرگان حفظ شود و زندگی خوب اجتماعی برای آنها فراهم کنیم.

شهریور با تشکر از زحمات مدیرکل بهزیستی استان تهران برای پیگیری جدی جلسات شورای امور سالمندان استان تهران، ادامه داد: هدف اصلی این شورا بهبود و توانمندسازی سالمندان است و متأسفانه نتوانسته ایم زندگی بهتر، سالم تر و آرام تری را برای سالمندان فراهم کنیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با اشاره به اینکه هر چه سن بالاتر می رود آسیب پذیری نیز بیشتر می­ شود، گفت: هم در حوزه مالی برای سالمندان هم در حوزه های آلودگی های محیطی و هم در بحث بیمه های اجتماعی که امنیت اجتماعی سالمندان را تأمین می کند، دارای ضعف اساسی هستیم.

 

تثبیت دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در سازمان بهزیستی

 

 

در ادامه این جلسه محسن سلمان نژاد؛ رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به وجود ۷ میلیون نفر جمعیت سالمند در کشور، گفت: ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر از سالمندان در خانه های سالمندان نگهداری می شوند و این نشان دهنده این است که بسیاری از سالمندان در منازل خود و یا توسط فرزندان اموراتشان رسیدگی می شود.

وی با بیان اینکه قدیمی ترین قانون مرتبط با سالمندان در کشور مربوط به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: اولین قانون جدی در سال ۸۳ در قانون برنامه سوم توسعه کشور وضع شد که منجر به تشکیل دبیرخانه شورای ملی سالمندان شد.

سلمان نژاد ادامه داد: در برنامه های چهارم و پنجم توسعه هیچ اثری از موضوع سالمندی نداریم و در برنامه ششم نیز کش و قوس های فراوانی فی مابین وزارت بهداشت و وزارت رفاه است که مشخص شود موضوع سالمندی می بایست موضوع اصلی کدام وزارتخانه باشد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با بیان اینکه امروز شاخص های کاملا روشنی تحت عنوان شاخص دیده بان سالمند برای سالمندان در دنیا وضع شده است، گفت: براساس این شاخص، سالمندان یک جامعه را بر مبنای ۴ محور اصلی سلامت، توانمند کردن سالمند، توانمند کردن محیط سالمند و امنیت درآمد سالمند رتبه بندی می کنند.

وی با اشاره به تثبیت دبیرخانه شورای ملی سالمندان در سازمان بهزیستی براساس مصوبه یک ماه پیش سازمان برنامه و بودجه، ادامه داد:براساس این مصوبه مقرر شد دبیرخانه شورای ملی سالمندان طبق روال گذشته در سازمان بهزیستی کشور مستقر باشد و دو کمیته تخصصی در وزارت بهداشت و وزارت رفاه دبیرخانه را برای مباحث سیاستگذاری تغذیه کنند.

محسن سلمان نژاد با بیان اینکه سند ملی سالمندان امروز جهت اصلاحات نهایی به وزارت رفاه ارسال شده است، تصریح کرد: طی هفته آینده این سند برای تدوین لایحه به سازمان برنامه و بودجه ارجاع خواهد شد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: سند ملی سالمندان براساس ۴ محور اصلی در شاخص های جهانی تدوین شده است.

وی با اشاره به رابطه مستقیم بین کرامت یک سالمند با قدرت وی، ادامه داد: برای افزایش قدرت مالی سالمند یا باید حقوق هایشان را افزایش دهیم که به لحاظ مشکلات مالی کشور امکان پذیرد نیست و یا به واسطه موسسات و سازمان های مردم نهاد در قالب یک شبکه متصل به سیستم دولتی، هزینه های تمام شده خدماتی که سالمندان دریافت می کنند را کاهش دهیم.

سلمان نژاد با بیان اینکه بین افزایش سن سالمند و میزان امید به زندگی وی نیز رابطه معنا داری وجود دارد، افزود: زمانی که سن سالمندی در کشور ۶۰ سال بود، میزان امید به زندگی در آنها نیز ۶۰ الی ۶۵ سال بود. اما در حال حاضر که میزان امید به زندگی به ۷۰ تا ۷۵ سال افزایش یافته است، سن سالمندی به همان میزان ۶۰ سال باقی مانده است و سالمندان در این فاصله سنی بلاتکلیف هستند. بازه سنی که جامعه باید دقیقاً در همین سن از تجارب این افراد استفاده کند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به مصوبات شورای عالی رفاه در خصوص سالمندان، گفت: شورای عالی رفاه نیز در خصوص سالمندان مصوباتی از قبیل مطالعات پیمایش سالمندی، ایجاد بانک اطلاعات سالمندان کشور و جلوگیری از سالمند آزاری داشته است.

 تصویب تشکیل کمیته های تخصصی در شورای سالمندان استان تهران

 

 

در ادامه این جلسه اصغر باقری؛ مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به مصوبات جلسه پیشین شورای سالمندان استان تهران، گفت: براساس پیگیری های انجام شده بخشی از مصوبات جلسه گذشته به انجام رسیده و تعدادی از دستگاه ها نیز در خصوص اجرایی کردن آنها کوتاهی هایی داشته اند.

وی با بیان اینکه در جلسه گذشته مقرر شده بود که نسبت به تأسیس بنیاد فرزانگان در استان تهران اقدام شود، افزود: این موضوع در حال حاضر توسط بهزیستی انجام شده است و مراحل پایانی خود را طی می کند.

باقری با اشاره به مصوبه دیگر این شورا مبنی بر انتصاب یک نفر به عنوان مشاور امور سالمندان در دستگاه های اجرایی، ادامه داد: این مصوبه تنها توسط ۴ دستگاه سازمان بازنشستگی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره کل رفاه و تأمین اجتماعی استان تهران و سازمان بهزیستی اجرایی شده است.

دبیر شورای سالمندان استان تهران در پایان این جلسه از تشکیل کمیته های تخصصی اجتماعی، بهداشت و درمان و عمران و زیربنایی در زیر مجموعه شورای سالمندان استان تهران خبر داد و گفت: در جلسه امروز شورا، این پیشنهاد به تصویب اعضای شورای سالمندان استان تهران رسید. 

منبع: بهزیستی استان تهران