به منظور بهره مندی مطلوب تر معلولین و سالمندان

یزد/ دومین جلسه ی مشترک ستاد مناسب سازی و شورای ساماندهی امور سالمندان شهر عقدا

در سال 95 با محوریت تدابیر لازم به منظور بهره مندی مطلوب تر معلولین و سالمندان از امکانات و خدمات موجود در بخش عقدا در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدای اردکان برگزار شد.

در سال ۹۵ با محوریت تدابیر لازم به منظور بهره مندی مطلوب تر معلولین و سالمندان از امکانات و خدمات موجود در بخش عقدا در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدای اردکان برگزار شد.

دومین جلسه ی مشترک ستاد مناسب سازی محیط شهری و شورای ساماندهی امور سالمندان شهر عقدا در سال ۹۵ با محوریت تدابیر لازم به منظور بهره مندی مطلوب تر معلولین و سالمندان از امکانات و خدمات موجود در بخش عقدا و نیز تحقق اهداف “شهر بدون مانع و دوستدار سالمند” با حضور بخشدار عقدا، رئیس وکارشناسان بهزیستی، نماینده شهرداری عقدا، جمعی از مسئولین ادارات، اعضای شورا و دهیاری های این بخش در محل سالن اجتماعات بخشداری عقدای اردکان برگزار شد.

photo_2017-02-23_22-35-36

در ابتدای این جلسه رئیس اداره بهزیستی اردکان اظهار داشت: در کشور ما با وجود آن که درصد قابل توجهی از جمعیت جامعه را افراد معلول، جانباز و سالمندان تشکیل می دهند، اما متاسفانه بحث مناسب سازی محیط شهری آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است.

دبیر ستاد مناسب سازی و شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان با برشمردن اهداف تشکیل ستاد مناسب سازی وشورای ساماندهی امور سالمندان و تشریح قوانین موجود در این حوزه بررسی وضعیت موجود اماکن عمومی، ادارات دولتی، پارک ها ، مساجد، تکایا و بقاع متبرکه موجود در بخش عقدا را ضروری دانست و بر ارائه راهکارهایی در جهت دستیابی به این ۲ هدف و تسهیل دسترسی معلولین و سالمندان به امکانات شهری تاکید نمود.

photo_2017-02-23_22-35-44

دکتر عضد زاده با اشاره به ماده۴ بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۶ شهرداری ها ی کشور مبنی بر اینکه: “شهرداری های سراسر کشور موظفند جهت مناسب سازی اماکن عمومی اقدامات زیر را انجام دهند:

الف – مناسب سازی معابر عمومی با اولویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع ها همچنین پارک ها
ب- تجهیز و نصب چراغ ها و علایم راهنمایی و هشدار دهنده مناسب در معابر عمومی و برجسته سازی سطوح پیاده رو های نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارکها
ب – رفع موانع و تطبیق مقررات و صدور پروانه با ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان ” افزود: می بایستی مناسب سازی شهری را یک فرهنگ بدانیم تا با فرهنگ مناسب بستر تحول در جامعه و سازمان های دولتی توسعه یابد.

وی از کلیه اعضاء به ویژه بخشدار، شهردار ، اعضای شورا، دهیاری ها و دیگر متولیان دولتی و غیر دولتی بخش خواست در خصوص مناسب نمودن تجهیزات موجود خود جهت دسترسی آسان معلولان و سالمندان طبق استاندارد های مناسب سازی اقدام نمایند.

در ادامه سایر شرکت کنندگان در این جلسه با بیان برخی از اقدامات دستگاه ها در راستای دستیابی به اهداف شهر بدون مانع و دوستدار سالمند، سال ۹۶ را سال تحول بخش عقدا در این حوزه نشانه گذاری کردند.

منبع: اداره بهزیستی اردکان