مدیرکل بهزیستی استان زنجان

زنجان / طرح توانمندسازی سالمندان در استان زنجان اجرا می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی تا سال‌های آینده و لزوم ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند گفت: طرح توانمندسازی سالمندان به شکل پایلوت در استان زنجان اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی تا سال‌های آینده و لزوم ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند گفت: طرح توانمندسازی سالمندان به شکل پایلوت در استان زنجان اجرا می‌شود.

محمد محمدی قیداری امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به افزایش جمعیت سالمندی مسئولیت هماهنگی خدمات به سالمندان به سازمان بهزیستی واگذار شده و این دستگاه به طور مستقیم به سالمندان معلول خدمات ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار سالمند معلول تحت پوشش بهزیستی استان زنجان قرار دارند، ابراز کرد: ۱۴۰ نفر از این افراد در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند.

۸۲۱۰۶۱۲۶-۷۰۷۸۴۴۸۸

مدیرکل بهزیستی استان زنجان تعداد سالمندان معلول در مراکز روزانه بهزیستی را ۱۴۰ نفر برشمرد و گفت: ۶۷ سالمند در منزل تحت مراقبت هستند و ۵۰ نفر از خدمات ویزیت در منزل استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی سالمندان به شکل پایلوت در زنجان و هفت استان دیگر اجرا می‌شود، بیان کرد: ۵۰ نفر از سالمندان معلول در راستای حفظ استقلال و توانمندی فردی، دفع موانع در محیط زندگی و تأمین ابزارهای کمک حرکتی تحت پوشش این طرح هستند.

محمدی با اشاره به اینکه ۲۰ تا ۳۰ درصد از جمعیت جوان و فعال امروز تا ۳۰ سال آینده وارد جمعیت سالمندی می‌شوند، عنوان کرد: باید از هم اکنون برای آینده برنامه‌ریزی کنیم و به دنبال ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند باشیم.

وی پیش‌بینی برنامه‌های حمایتی و حفظ سلامت سالمندان را از مهمترین برنامه‌های پیش‌رو خواند و گفت: مناسب‌سازی فضای زندگی سالمندان از اقداماتی است که در راستای ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از سالمندان زیر پوشش هیچ ارگانی از جمله بهزیستی، تامین اجتماعی، کمیته امداد و سایر ارگانها نیستند، ابراز کرد: رویکرد سازمان بهزیستی بر گسترش شغل‌های غیردولتی از جمله بنیاد فرزانگان برای بهبود خدمات این حوزه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم