در نشست "اصفهان، شهر دوستدار سالمند" مطرح شد؛

اصفهان/ اصفهان، شهر دوستدار سالمند می شود

شهر دوستدار سالمند بدین معنی است که ساختار، امکانات، سیاست ها و خدمات شهر به گونه ای باشند که شرایط را برای سالمندی پویا فراهم آوردو سالمندان را حمایت کند.

اولین نشست تخصصی ” اصفهان، شهر دوستدار سالمند” با حضور معاون شورای عالی سالمندان کشور، مسئولین بهزیستی استان اصفهان، متخصصین امور سالمندی،  نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و فعالین بنیاد فرزانگان و بازنشستگان استان اصفهان برگزار شد.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در این نشست با ذکر این نکته که ۴۲۰ هزار سالمند در استان اصفهان زندگی می کنند، گفت: خوشبختانه فرهنگ مراقبت و احترام به سالمندان هنوز در استان ما پررنگ و مورد توجه است.

صادقی افزود: ۳۷ مرکز سالمندان روزانه و شبانه در اصفهان فعالیت می کنند اما اکثر این مراکز با کمتر از ۶۰ درصد ظرفیت، که این میزان هم شامل مراقبت از افراد مجهول الهویه یا بی خانواده است، فعال هستند.

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به اینکه کار برای سالمندان کار برای آینده هر یک از افراد جامعه است، اظهار داشت: همه باید در فرآیند فراهم آوردن محیط دوستدار سالمند مشارکت کنند تا شهر زیبای خدا برای همه، زیبا باشد.

عدالت توزیعی برای سالمندان شعار بهزیستی اصفهان
صادقی ادامه داد: ما شعار عدالت توزیعی را برای سالمندان در نظر گرفته ایم و بر آن هستیم که با به کارگیری سالمندان، تلفیق و مشارکت اجتماعی  این قشر ارزشمند جامعه را به عضوی فعال و مؤثر تبدیل کنیم.

صادقی اظهار کرد: سالمندی  می تواند دوره کمال و زایندگی یا دوره یاس و ناامیدی باشد که سالمند را با مشکلات فراوان مواجه می کند؛ بنابراین مشارکت خود سالمندان در امور مربوط به آنها، می تواند یاری رسان خوبی برای تحقق شهر دوستدار سالمند باشد.

براتی، متخصص امور سالمندان و رییس اسبق شورای سالمندان کشور نیز با اشاره به این که سالمندی و مسائل مربوط به آن مقوله ای گریزناپذیر است، افزود: اگر برای سالمندان و مسائل آنها برنامه ریزی نکنیم در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته و با مشکلات زیاد مواجه خواهیم شد که هزینه کلانی به ما تحمیل می کنند در حالی که با برنامه ریزی برای سالمندی، از این مقوله بعنوان فرصتی برای توسعه و پیشرفت استفاده می کنیم.


نگرش به سالمندی باید تغییر کند
وی با بیان اینکه نگاه به سالمندی و سالمندان باید تغییر کند، گفت: تکریم سالمندان و گرامیداشت منزلت آنان باید در دستور کار قرار گیرد تا آنها احساس کنند عضو موثر و مفید در جامعه هستند و از این طریق فرآیند “سالمندی سالم” یا “سالمندی فعال” را طی کنند.

براتی اضافه کرد: در دنیا سالها روی موضوع “سالمندی فعال” بررسی و تحقیق شده، ۲۲ شاخص برای سالمندی فعال مطرح است که سنجیده شده و کشورها براساس این شاخص ها رتبه بندی می شوند.

این متخصص امور سالمندان اظهار داشت: در مقاطع زمانی مختلف ۱۰۰ کشور دنیا از لحاظ این شاخص ها سنجش می شوند، کشورهای اروپایی و اسکاندیناوی رتبه های اول را دارند،  کشور ما نیز تا ۲ سال گذشته این معیارها را نداشت و ما امسال برای نخستین بار رتبه  ۷۵ میان ۱۰۰ کشور عضو شبکه جهانی شهرهای دوستدار سالمند را بدست آوردیم که این رتبه بالاتر از رتبه کشور ترکیه و پایین تر از رتبه کشور اندونزی است.

اصفهان، شهر دوستدار سالمند می شود
وی با اشاره به اهمیت بحث “محیط دوستدار سالمند” تاکید کرد: زمانی که عنوان “شهر دوستدارسالمند” مطرح می شود، همه منتظر اقدامات مدیران شهری می مانند و نقش خانه و خانواده فراموش می گردد؛ در حالی که برای ساختن  “محیط دوستدار سالمند” همه مردم مسئول هستند و مهم ترین و اثرگذار ترین محیط و افراد خانه و خانواده شخص سالمند می باشد  چرا که اغلب آسیب های منجر به شکستگی که مشکلات فراوانی را برای سالمند به دنبال دارند در محیط خانه اتفاق می افتند.

براتی ادامه داد: دو شهر اصفهان و تبریز به دلیل ویژگی ها بارز شهری و فعالیت های خاص شهرداری ها به عنوان شهرهای دوستدار سالمند مطرح شده اند و قرار است این دو شهر به عنوان الگو مدل نمونه برای سایر شهرهای کشور فعالیت کنند.

ویژگی های شهر دوستدار سالمند
محمدی، معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور، در ادامه این نشست با اشاره به این که شهرهای دوستدار سالمند در تمام قاره های جهان پراکنده هستند گفت: مسئولین شهری برای ایجاد محیط امن، کارا و مؤثر برای سالمندان خود فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه پویایی جمعیت که حاصل رشد جمعیت سالمند، مهاجرت و شهرنشینی است همواره مشکلات و چالش هایی را برای کشور های مختلف به همراه داشته گفت: دولت ها و سازمان های جهانی در پی رفع آن ها برنامه ها و نقشه راه هایی مانند ایجاد شهرهای دوستدار سالمند را دارند و در صدد رفع آن هستند.

معاون شورای عالی سالمندان بهزیستی کشور، در تعریف شهر دوستدار سالمند گفت: شهر دوستدار سالمند بدین معنی است که ساختار، امکانات، سیاست ها و خدمات شهر به گونه ای باد که شرایط را برای سالمندی پویا فراهم آوردو سالمندان را حمایت کند. در این راستا ۱۰ مهر هر سال مطابق بااول اکتبر روز جهانی سالمند خواهد بود و شعار سال ۲۰۱۶ “نه، علیه هرگونه تبعیض سنی” در نظر گرفته شده است.
محمدی در ادامه به ذکر ویژگی شهرهای دوستدار سالمند پرداخت:

۱-ساختمان ها و فضاهای بیرونی: محیط پاکیزه، بدون دود و سروصدا و دود و ترافیک باشد. فضای سبز مناسب و مسیرهای امن برای پیاده روی و …
۲- حمل ونقل: برای مقاصد کلیدی مانندبیمارستان،  مراکز بهداشتی، پارک های عمومی، مراکز خرید و بانک سیستم حمل و نقل عمومی در دسترس است. هزینه حمل و نقل برای همه مقرون به صرفه است. و…
۳- مسکن: ارائه خدمات مقرون به صرفه در منزل و مطلع ساختن صحیح سالمندان از این خدمات. مسکن سالمندان در مناطق امن بنا شده باشد. و…
۴-مسارکت اجتماعی: سالمندان این فرت رادارند که با یک دوست یا مراقب بهداشتی مشارکت داشته باشند.سازمان ها تلاش می کنند سالمندان منزوی را از طریق ملاقات یا تلفن درگیر نمایند. و…
۵-احترام: با سالمند در مورد راه های بهتر ارائه خدمات به آنان مشورت می شود. کارکنان خدماتی آماده ارائه کمک به سالمندان بوده با آنان به احترام رفتار می کنند.و…
۶-ارتباطات و اطلاعات: اطلاعات و برنامه های مورد علاقه سالمندان به طور منظم و هدفمند از رسانه های عمومی پخش می شود. اطلاعات چاپی، با حروف بزرگ تهیه و جملات کلیدی پررنگ تر چاپ می شود.و…
۷- گزینه های مختلفی برای مشارکت سالمندان وجود دارد.سازمان های داوطلب به خوبی با زیرساخت های مناسب، برنامه های آموزشی و نیروی کار برای داوطلبین مجهز شده اند. و…
۸- کارکنان خدمات دارای مهارت و آموزش لازم در زمینه برقراری ارتباط با یالمندان و ارائه خدمات موثر به آنان هستند.

گفتنی است ،شهرداری اصفهان در صدد پیوستن به شبکه جهانی شهرهای دوستدار سالمند بوده و اقدامات لازم در این زمینه را انجام می دهد./۰۱۱۸۲/۱۴۲/۱۰

منبع: بهزیستی استان اصفهان
برچسب ها: