با حضور رییس سازمان بهزیستی کشور افتتاح شد:

خوزستان/ افتتاح مرکز نگهداری سالمندان شهرستان کارون

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور مرکز نگهداری سالمندان طلوع همدلی در شهرستان کارون افتتاح شد.

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور مرکز نگهداری سالمندان طلوع همدلی در شهرستان کارون افتتاح شد.

دکتر انوشیروان محسنی بند پی در آئین افتتاحیه این مرکز گفت:با افزایش جمعیت سالمندی کشور مواجه هستیم و تقریبا۸ونیم درصد جمعیت کشور سالمند هستند و پیش بینی می شود که تا سال۲۰۲۵ میلادی به۱۲ درصدو تا۲۰۵۰ میلادی به ۲۵ درصد برسد ،یعنی جمعیت زیر ۱۵ سال و بالای۶۵ به یک اندازه می شوند.

وی افزود:بنابراین هر کشوری  از امروز به فکر این پدیده جهانی که یک واقعیت اجتماعی است نباشد وخود را آماده نکند و نظام برنامه ریزی را به پدیده سالمند شدن جمعیت معطوف نکند قطع یقین با چالش و بحران مواجه می شود.

img_0341

محسنی بند پی بیان کرد:با توجه به اینکه سازمان بهزیستی کشور بعنوان سازمانی که به لحاظ تولیتی عهده دار این مسئولیت است، دبیر خانه شورای عالی سالمندان در این سازمان استقرار دارد و تمام تلاش خود را بکار گرفته تا بتواند سند همه جانبه سالمندان را در برنامه ریزیهای خود داشته باشد که الحمداله این سند آماده شده که در دستور کار هیئت دولت قرار دارد و نگاه عمیق دولت تدبیر و امید نسبت به مسائل اجتماعی چه در بعد سالمندی و چه در بعد معلولان و خدمات رفاهی که برای همه آحاد جامعه در بحث استقرار عدالت اجتماعی در برنامه ها خود دارد.

برای اولین بار بود که در ردیف اعتبارات بودجه ما دو ردیف را در ذیل اعتبارات سازمان بهزیستی کشور در رابطه با سالمندان توانستیم اعتبار کسب کنیم هرچند رقم آن خیلی بالا نبود ولی همین که دولت برای اولین بار مسئله سالمندان را بعنوان یک پدیده و یک واقعیت پذیرفت و در ذیل اعتبارات سازمان بهزیستی فعالیتها یش را مشخص کرد نشان دهنده توجه عمیق دولت است و انشالا که بتوانیم نسبت به اجرایی کردن سیاستهای دولت در حمایت همه جانبه از اقشاری که نیازمند دریافت خدمات تخصصی ما هستند موفق شویم.

img_0349

رئیس سازمان بهزیستی کشورضمن اعلام آمادگی سازمان گفت:انتظار داریم همه دستگاهها همکاری فرا بخشی و بین بخشی با سازمان داشته باشند تا پروژه هایی را در شهرستان کارون دنبال کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که در بررسی علل آسیبها ،علل شیوع و علل بروزآنها و توقف رشد این آسیبها در این منطقه موفق شویم و همچنین  از خدمات علمی و تخصصی سازمان برخوردار شوند.

مدیر کل بهزیستی خوزستان در این مراسم گفت: این مرکزکه فاز اول آن می باشد در زیربنایی به مساحت۲۳۶۰ متر مربع در دوطبقه  با ۲۰ سالن آسایشگاه و ظرفیت ۱۱۰ نفرساخته شده است.

غلامرضا صدیق راد افزود : بهزیستی خوزستان در حال حاضر حدود۲۳۲۶۷ نفر از مددجویان تحت پوشش خود را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل میدهد و این آمار نسبت به سال گذشته نزدیک به ۲۰۰۰ نفر افزایش داشته است در سال گذشته یعنی تا پایان شهریور ۹۴ آمار افراد بالای ۶۰ سال بهزیستی خوزستان ۲۱۰۹۲ بوده است. 

img_0358

وی افزود: هم اکنون تعداد ۱۶۵۰۳ نفر تحت پوشش امور اجتماعی و مستمری بگیر هستند و ۶۷۶۴ نفر آنها معلول و در حوزه توانبخشی می باشند ؛ که تعداد ۱۸۹۰ نفر آنها متاهل هستند وحدود ۴۷۶۰ نفر آنها مجرد،یا مطلقه ویا همسر فوت شده هستند.

صدیق راد گفت: سازمان بهزیستی علاوه بر خدمات حمایتی و رفاهی به سالمندان  کمک های نقدی  مانند وام مسکن ویا کمک هزینه ودیعه مسکن، کمک هزینه ایاب و ذهاب،و… وکمک های غیر نقدی پوشاک ، مواد غذایی، بن کالاوغیره،خدمات توانبخشی و توانپزشکی مثل دریافت وسایل کمک توانبخشی مانند عصا،ویلچر،تشک مواج و…. ، وسایل مصرفی پزشکی مانند وسایل پانسمان و  پوشاک و… است.

img_0365

مدیر کل بهزیستی در پایان گفت :۷ مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی سالمندان ،۴ مرکز روزانهو ۵ مرکز ارائه خدمات ویزیت در منزل در استان تحت نظارت بهزیستی فعالیت میکنند که در این مراکز  بویژه به سالمندان کم بضاعت و ناتوان  خدمات را ارائه می دشود که در کل تعداد۷۶۰ نفر در مراکز توانبخشی اعم از شبانه روزی، روزانه و ویزیت در منزل خدمت دریافت می کنندکه به تفکیک  ۴۰۰ نفر در مراکز شبانه روزی غیردولتی مستقر هستند، تعداد ۱۶۰ نفر در مراکز روزانه توانبخشی خدمات دریافت میکنند، و تعداد ۲۰۰ نفر در مراکز توانبخشی خدمت در منزل یا ویزیت در منزل خدمات دریافت میدارند،که تعداد۵۲۳ نفرازسالمندان این نوع مراکز  ازیارانه استفاده می کنند.


 

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان خوزستان
نظر بدهید

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.