دبیر همایش سالمندی گیلان

گیلان / گیلان پیرترین استان کشور است

دبیر همایش سالمندی گیلان گفت: استان گیلان با بیشترین تعداد سالمندان که حدود ۱۲ درصد جمعیت آن را تشکیل می دهد پیرترین استان کشور است.

دبیر همایش سالمندی گیلان گفت: استان گیلان با بیشترین تعداد سالمندان که حدود ۱۲ درصد جمعیت آن را تشکیل می دهد پیرترین استان کشور است.

در حاشیه‌ی نخستین همایش ملی سالمندی دکتر حکیم زاده؛ دکتر کامران عزتی، متخصص فیزیوتراپی و دبیر همایش سالمندی در گفتگو با خبرنگار ۸دی، استان گیلان را سالمندترین استان کشور خواند و اظهار داشت: مهمترین هدف این همایش توجه به مبحث سالمندی است، استان گیلان با بیشترین تعداد سالمندان است که حدود ۱۲ درصد جمعیت آن را تشکیل می دهد و پیرترین استان کشور است.

وی افزود: طبیعتا توجه به بخش توانبخشی و سلامت سالمندان در گیلان اهمیت بسیاری دارد، بنابراین به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و معاونت تحقیقات و فناوری در راستای توانبخشی این همایش را برگزار کردیم.

دبیر نخستین همایش ملی سالمندان در گرامیداشت یاد پزشک نیکوکار گیلانی گفت: دکتر حکیم زاده، یک حکیم نیکوکار توانبخشی در ایران بود، وی گیلانی بود و بانی آسایشگاه کهریزک و نخستین آسایشگاه سالمندان در رشت بود.  وی انسانی خیرخواه و کمک کننده در زمینه‌ی توانبخشی بود به همین دلیل این همایش به نام ایشان مزین شده است.

عزتی افزود: توانبخشی به نوعی با سالمندان، چه سالم و چه نیازمند و مراقبت های بیمارستانی عجین شده است و از آنجایی که استان گیلان پیرترین استان کشور است اهمیت توانبخشی برای پیشگیری در بروز عوارض در بیمارانی که مبتلا به آرتروز، دیابت و پوکی استخوان هستند بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

وی برای پیشگیری از ناتوانی های دوران سالمندی تصریح کرد: کسی که تغذیه مناسب و به طور متوسط نیم ساعت پیاده روی در روز داشته باشد و ورزش های مکرر و معمولی انجام دهد از ۵۰ درصد خطرات و بیماری هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز در امان خواهد بود.

عزتی در پایان گفت: حدود ۱۱۰ مقاله در قالب پوستر، سخنرانی و با موضوعات پزشکی، گفتار درمانی، شنوایی شناسی در این همایش ارائه خواهد شد. همچنین دو کارگاه با عناوین، اصول ورزش درمانی در سالمندان و توانبخشی تنفسی سالمندان توسط دکتر حمزه بهارلویی و دکتر مجید روانبخش برگزار خواهد شد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا