از سوی باغ تجربه صورت می‌گیرد؛

اصفهان / بررسی تأثیر مثبت چیدمان منزل بر سلامت جسمی و روحی سالمندان

باغ تجربه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به برگزاری دوره تأثیر مثبت چیدمان منزل بر سلامت جسمی و روحی سالمندان اقدام کرده است.

، با توجه به این‌که سن سالمندی در کشور ما ۶۰ سال است و همچنین با توجه به ایجاد افسردگی در سالمندان به خاطر منظم و زیبا نبودن منزلشان، باغ تجربه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به برگزاری دوره تأثیر مثبت چیدمان منزل بر سلامت جسمی و روحی سالمندان اقدام کرده است.
دفتر تخصصی شهروندان ارشد شهر اصفهان در تلاش است که با اجرای برنامه‌هایی نظیر این، زمینه افزایش روحیه در شهروندان ارشد اصفهانی و به فراخور آن، اقشار مختلف شهر را فراهم کند تا از این راه، شهری سالم و عاری از بیماری‌های مختلف را در چشم‌انداز خود ببیند.
مدیر باغ تجربه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با ذکر اهداف برنامه تأثیر مثبت چیدمان منزل بر سلامت جسمی و روحی سالمندان، گفت: هویت بخشی به سالمندان، ضرورت تبدیل سالمندان به شهروندان پویا، ایجاد روحیه نشاط و شادابی با تغییر دکوراسیون منزل و ارتقای مهارت‌های روانی و اجتماعی در سالمندان از جمله اهداف این برنامه است.
فریبا زارعان اظهار داشت: بسترسازی به ‌منظور شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و تقویت نشاط اجتماعی، افزایش حس زیبایی پسندی در زندگی، افزایش حس تنوع‌طلبی و ایده پردازی در محیط منزل، مبارزه با افسردگی و کاهش انزوا و حس تنهایی در سالمندان از دیگر اهداف این برنامه است.
وی با بیان اینکه سالمندان محیط زندگی خودشان را شلوغ می‌کنند اظهار کرد: آشفتگی ذهن و افسردگی سالمندان، از به هم ریختگی محل زندگی آن‌ها نشأت می‌گیرد.
مدیر باغ تجربه سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با ذکر نتیجه‌ جلسات با اعضای علمی دفتر شورای تخصصی باغ تجربه در این برنامه خاطرنشان کرد: تغییر دکوراسیون منزل یا فنگ شویی تأثیر مثبتی بر سالمندان دارد.
زارعان با اشاره به استقبال بیش از یک هزار نفر سالمند از این برنامه پنج جلسه‌ای گفت: در این برنامه شرکت‌کنندگان عکس منازلشان را به مشاوران برنامه نشان می‌دادند و از آن‌ها نظر می‌خواستند.
وی از برگزاری دوره جدید برنامه “تأثیر مثبت چیدمان منزل بر سلامت جسمی و روحی سالمندان” در هفته دوم آبان ماه خبر داد و تصریح کرد: جلسه بعدی این برنامه روز سه شنبه ۱۱ آبان ماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰ صبح در پارکینگ شماره پنج باغ غدیر برگزار می‌شود.
گفتنی است؛ با توجه به این‌که سالمندان تمایل دارند در خانه شخصی خود زندگی کنند تا اینکه به خانه سالمندان یا خانه فرزندان خود بروند، بهتر است سالمندان و یا خانواده‌هایشان در این برنامه‌ها که خانه آن‌ها را به فضایی ایمن تبدیل و از بروز حوادث بزرگ برای آن‌ها پیشگیری می‌کند، شرکت کنند.
منبع: روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان