مدیرکل بهزیستی زنجان:

زنجان / ۲ هزار سالمند معلول در زنجان تحت پوشش خدمات بهزیستی هستند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در زمان حاضر 2 هزار سالمند معلول در سطح این استان تحت پوشش خدمات حمایتی و مراقبتی بهزیستی قرار دارند.

محمد محمدی قیداری افزود: هم اکنون ۱۵۴نفر از سالمندان استان در ۲مرکز شبانه روزی (خانه سالمندان) و ۱۸۰ نفر در مراکز روزانه توانبخشی تحت مراقبت و نگهداری هستند.


وی با بیان اینکه به ۵۰ نفر از سالمندان در زنجان، خدمات ویزیت در منزل و به ۶۸ نفر دیگر نیز خدمات مراقبت در منزل ارائه می شود، اظهار کرد: سیاست سازمان بهزیستی بر این امر متمرکز است که به جای توسعه مراکز شبانه روزی(خانه سالمندان) با تقویت خانواده محوری، ارائه خدمات به سالمندان در منزل انجام شود.

محمدی قیداری به اجرای طرح ‘مراقبین در منزل’ به منظور کمک به خانواده ها برای نگهداری از سالمندان در محیط منزل اشاره کرد و افزود: در این راستا ۱۲۰ نیرو در مرکز مراقبتی که به این منظور راه اندازی شده است آموزش های لازم برای ارائه خدمات به سالمندان در محیط منزل را کسب کرده اند و هم اکنون مشغول خدمات رسانی به متقاضیان هستند.

۸۲۱۰۶۱۲۶-۷۰۷۸۴۴۸۸

وی با بیان اینکه سن سالمندی در ایران ۶۰ سال به بالا تعریف شده است، اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۰ ، به طور میانگین ۸٫۲ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند که این میزان در استان زنجان با ۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری به رقم ۸٫۷ درصد می رسد.

محمدی قیداری افزود: استان زنجان از حیث میزان جمعیت سالمند دارای رتبه دهم در بین ۳۱ استان کشور است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان به افزایش میزان امید به زندگی و از سوی دیگر کاهش موالید در کشور اشاره و اظهار کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده تا حدود ۳۰ سال آینده یک چهارم جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل خواهند داد.

منبع: ایرنا