در جلسه شورای سالمندان اصفهان

اصفهان/ اصفهان شهر دوستدار سالمند شد

انتخاب اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند و بهره برداری از ۵۰ دستگاه اتوبوس نوسازی شده از جمله اخبار کوتاه استان اصفهان است.

استاندار اصفهان با معرفی اصفهان به‌ عنوان شهر دوستدار سالمند گفت: انتخاب شهر اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند امکانات، تسهیلات و تغییرات وسیعی را در راستای رفاه و آسایش سالمندان ایجاد خواهد کرد.

رسول زرگرپور در جلسه شورای سالمندان اصفهان اظهار داشت: با وجود تنوع برند برای شهر اصفهان، برند اصلی استان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است که اگر این برند وجود داشته باشد همه برند‌ها زیر‌مجموعه آن می‌شوند.

وی بیان کرد: برندهایی از قبیل شهر خلاق، شهر دوستدار ورزش، شهر کودک و شهر سالمند در قالب تمدن و فرهنگ قابل تعریف است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه سالمندان باید همواره مورد تکریم، احترام و تعظیم قرار گیرند، افزود: بر همین اساس باید فضای مناسب برای سالمندان وجود داشته باشد و با توجه به اینکه در حال حاضر گردشگری محور توسعه اصفهان بوده و گردشگران فرهنگی اغلب بالای ۶۰ سال سن دارند، باید اصفهان شهر دوستدار سالمند باشد.

وی به بیان برخی مشخصات شهر دوستدار سالمند پراخت و خاطرنشان کرد: خدمات حمل و نقل، امور اداری، شبکه‌های مخابراتی و ارتباطات رسانه‌ای، ساخت‌و‌ساز اماکن و طراحی معماری شهری، خدمات فرهنگی و بهداشتی در این شهر‌ها باید به شکلی ارائه شود که افراد سالمند بدون وابستگی یا با دریافت حد‌اقل کمک از سوی دیگران بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

زرگرپور با بیان اینکه در کنار فضاسازی شهری و حمل و نقل باید در نحوه رفتار شهروندان با سالمندان تحول اساسی صورت پذیرد، اظهار داشت: ساخت و سازها و چارچوب‌هایی در این طرح باید به اجرا گذاشته درآید تا اصفهان شهر دوستدار سالمند شود.

وی افزود: این امر نه در کوتاه‌مدت بلکه باید در میان‌مدت و بلند‌مدت اجرایی شود و در نهایت همان‌طور که برای فرد معمولی تسهیلاتی قائل می‌شویم باید برای سالمندان نیز همان تسهیلات وجود داشته باشد.

استاندار اصفهان تصریح کرد: سالمندان می‌توانند در این طرح از امکانات رفاهی و جاذبه‌های تاریخی و همین‌طور امکانات ورزشی شهر با تخفیف و یا حتی رایگان استفاده کنند.

وی گفت: این طرح در ۳ شهرستان استان از جمله آران و بیدگل و شهرضا افتتاح شده است و در شهر اصفهان نیز عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و امیدوار هستیم که در ۲ سال آینده به بهره‌برداری برسید.

img_0040

شهرداری‌های استان اصفهان پیشتاز اجرای اقتصاد مقاومتی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان، آیین بهره برداری از ۵۰ دستگاه اتوبوس بازسازی شده شهرداری‌ها با حضور جمعی از مدیران، فرمانداران و مسئولان شهری در سالن کنفرانس تالار شهروند برگزار شد.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌های استان اصفهان درباره وضعیت حمل و نقل استان اصفهان به تشریح این موضوع پرداخته و اظهار داشت: در حال حاضر در حوزه حمل و نقل جمعی ۳ سازمان متولی در سطح استان مشغول به فعالیت هستند، ولی ویژگی سازمان‌های حمل و نقل شهری این است که با همکاری و مساعدت سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان یا شهرستان به فعالیت خود ادامه می‌دهند که هریک از این سازمان ها بودجهای منحصر به خود داشته که معمولا این رقم مخارج سنگین این سازمان‌ها را کفایت نمی‌کند.

محمدرضا کمالی با اشاره به این نکته که در حال حاضر ۱۹۷۷ دستگاه اتوبوس واحد در سطح استان فعالیت می‌کنند، افزود: از این تعداد چیزی حدود ۱۲۸۰ دستگاه متعلق به شهر اصفهان بوده و مابقی متعلق به شهرهای خمینی شهر، شاهین شهر، برخوار، بهارستان، کاشان، مبارکه، لنجان، فلاورجان و شهرضا است.

وی با بیان این نکته که میانگین عمر اتوبوس‌های استان بالغ بر ۸ سال است تصریح کرد: این مورد اندکی نگران کننده است و علت عمر بالای ناوگان حمل و نقل عمومی استان اصفهان به وضعیت اقتصادی کشور مربوط می‌شود که امیدواریم در نیمه دوم سال وضعیت بهتری را شاهد باشیم.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها با بیان اینکه سهم سازمان‌های حمل و نقل عمومی شهر اصفهان در سال ۱۳۹۵، ۵۶٫۸ درصد بوده و نسبت به سال‌های پیش اندکی افزایش داشته است، افزود: با این حال ما هنوز از استانداردهای جهانی اندکی فاصله داریم.

وی با بیان این نکته که ما باید بتوانیم به رقمی قابل قبول در مدیریت درآمد و هزینه‌هایمان در حوزه حمل و نقل دست یابیم اضافه کرد: امیدواریم با تحقق کامل سهم یک سومی دولت در پرداخت هزینه ناوگان حمل و نقل عمومی و همکاری بسیارخوب با شهرداری اصفهان، این مهم را به نتیجه برسانیم.

طلاق و ازدواج سفید نتیجه بی‌توجهی به احکام و قواعد شرعی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، مسئول تربیت و آموزش ناحیه مقاومت بسیج شهرضا گفت: پیدایش و ترویج مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر طلاق، خیانت زوجین و ازدواج سفید در برخی از مناطق وجود دارد و تنها دلیل بروز چنین مشکلاتی بی‌توجهی به احکام و قواعد شرعی است.

حجت الاسلام اسماعیل کارگر اظهار داشت: دین مبین اسلام حاوی دستورات و احکامی است که در هر شرایط و موقعیتی ضامن عزت و سلامت جامعه است.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد، پیدایش و ترویج مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر طلاق، خیانت زوجین و ازدواج سفید در برخی از مناطق است و تنها دلیل بروز چنین مشکلاتی بی‌توجهی به احکام و قواعد شرعی است زیرا اگر فرد یا جامعه به دستوراتی که خداوند مبنی بر تحریم این امور صادر کرده توجه کنند، هرگز مرتکب اینگونه اعمال نمی‌شود.

مسئول تربیت و آموزش ناحیه مقاومت بسیج شهرضا گفت: دین یک قانون برای اداره زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان است، رعایت قوانین اسلام سبب ایجاد امنیت و بی توجهی به آن سبب ایجاد نا امنی در جامعه می‌شود زیرا وقتی که مجموعه دستورات اسلام برای رعایت حقوق و احترام به شخصیت افراد وضع شده است بنابراین بی‌توجهی به آن سبب تضییع حقوق افراد و در نتیجه شیوع نا امنی می‌شود.

وی افزود: جامعه دینمدار دارای افرادی فروتن و متواضع در برابر خدا و حقوق دیگران و جامعه بی‌دین دارای افرادی سرکش و یاغی در برابر خداوند و سایر انسان‌ها است.

حجت‌الاسلام کارگر با اشاره به بخش‌هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه، بیان کرد: سبک زندگی اسلامی شیوه‌ای متعالی در زندگی فردی و اجتماعی است که تمام شئون اجتماعی را در بر می‌گیرد، ترویج سبک زندگی اسلامی به معنای عمل به دستورات دینی و رعایت موازین اخلاقی است.

وی خاطرنشان کرد: رسانه‌های غربی با هدف دور کردن نسل‌های جوان و نوجوان جامعه از ارزش‌های اجتماعی تلاش می‌کنند و با استفاده از ابزارهای فرهنگی که در اختیار دارند در این زمینه تلاش می‌کنند.

مسئول تربیت و آموزش ناحیه مقاومت بسیج شهرضا با بیان اینکه محتوای برنامه‌های رسانه‌های غربی دین گریزی و ترویج فساد اخلاق در جوامع مختلف به ویژه جوامع اسلامی است، گفت: عدم رعایت اصول اخلاقی، رفاه زدگی، بی احترامی به والدین، دین گریزی و عدم پایبندی به حجاب اسلامی نتیجه تلاش‌های گسترده جوانع غربی برای تغییر سبک زندگی مردم ایران اسلامی است.

منبع: اداره‌کل روابط عمومی استانداری اصفهان